قطعی برق چه بلایی بر سر تولید آورد؟

قطعی برق چه بلایی بر سر تولید آورد؟

اتاق تجاری تهران در گزارشی به بررسی تبعات قطعی برق در روزها و هفته های گذشته بر روی واحدهای تولیدی پرداخته است.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، از شروع خرداد ماه امسال، تحت تاثیر افزایش دمای هوا و اوجگیری مصرف برق، وزارت نیرو اعلام نمود که چاره ای جز اجرای برخی خاموشی ها نخواهد داشت. هرچند این وزارتخانه از ارائه جداول خاموشی در این عرصه آگاهی داد اما برخی قطعی های بی برنامه و طولانی سبب نارضایتی مردم شد.
در ایام گذشته وزارت نیرو اعلام نموده که دیگر خاموشی بدون برنامه نداشته ایم و البته در صورتیکه باز هم ظرفیت تولیدی از میزان مصرف کمتر باشد، احتمال اولویت بندی و قطع کردن برق واحدهای صنعتی بمنظور حفظ برق خانه ها وجود دارد.
هرچند قطعی برق در واحدهای مسکونی فشار زیادی بر مردم وارد میکند اما قطع برق واحدهای اقتصادی نیز تبعات خاص خودرا خواهد داشت و در صورت طولانی مدت شدن یا پرتکرار احتمال آنکه هزینه ای جدید در این عرصه به وجود آید، مطرح است.
اتاق تجاری تهران در گزارشی به بررسی تبعات احتمالی همین موضوع در ایام گذشته پرداخته و از برخی بنگاه های اقتصادی دراین زمینه نظرخواهی کرده است.
برمبنای گزارشی که معاونت کسب وکار اتاق تهران بعد از گردآوری پرسشنامه های این پژوهش به دست آورده و بطور تفصیلی در هفتادوششمین جلسه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان تهران نیز به بحث و بررسی گذاشته شد، میزان خسارات وارد شده به بنگاه های مورد ارزیابی بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان برآورد شده است.
این طرح مطالعاتی که تبعات قطعی پی درپی برق بر ۵۱ بنگاه صنعتی عضو اتاق تهران را مورد عارضه یابی قرار داده، نشان میدهد که ۸۲ درصد از بنگاه های ارزیابی شده فاقد زیرساخت جایگزین تامین برق بوده اند در صورتیکه ۶۵ درصد از آنان اعلام نموده اند که بواسطه قطعی برق، لطمه های جدی به دستگاهها و تجهیزات تولیدشان وارد شده است.
همین طور این تحقیق نشان میدهد که از مجموع ۵۰ بنگاه مورد ارزیابی قرار گرفته، ۴۰ درصد از آنان اعلام نموده اند که مواد اولیه تولیدی خودرا بواسطه قطعی برق از دست داده اند. این در حالیست که ۴۳ درصد از بنگاه های موردنظر بر کاهش کیفیت و بهداشت محصولات تولیدی خود به سبب قطعی های مکرر برق طی هفته های اخیر اعلام نموده اند.
بروز مشکلات بیکاری نیروی انسانی در ساعات کاری و کاهش راندمان، تاخیر در تحویل سفارشات و همین طور تاخیر در انجام امور اداری و دولتی همچون عدم تکمیل بموقع اظهارنامه مالیاتی و ارائه لیست حق بیمه، از دیگر خسارات وارد شده به دنبال قطعی های اخیر در شبکه برق کشور در مراکز صنعتی است که از طرف کارآفرینان و صاحبان واحدهای تولیدی مورد ارزیابی قرار گرفته در این پژوهش، اعلام شده است.
همچنین، برمبنای مطالعه صورت گرفته از طرف معاونت کسب وکار اتاق تهران، بخش عمده ای از صاحبان کارگاه های تولیدی از عدم اطلاع رسانی دقیق از زمانبندی قطعی برق، انتقاد داشته اند و یادآور شده اند که قطعی های اخیر در شبکه برق کشور خصوصاً در شهرک ها و نواحی صنعتی، به کاهش تولید و به تبع آن افزایش قیمت تمام شده محصولات، دامن زده است.1400/04/24
12:14:40
5.0 / 5
849
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , تولید , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لباس نو