در نشست فعالان اقتصادی با رئیسی مطرح شد؛

لزوم تحول اقتصادی در دولت سیزدهم

لزوم تحول اقتصادی در دولت سیزدهم

به گزارش لباس نو یک کارشناس مسائل اقتصادی با اعلان اینکه امروز دستگاه محاسباتی دولت مختل شده است، اظهار داشت: نیاز به یک جراحی جدی در سیاست های پولی و ارزی داریم.به گزارش لباس نو به نقل از دفتر رییس جمهور منتخب، تعدادی از اساتید و نخبگان اقتصادی از گرایش های مختلف، چهارشنبه در نشستی ۳ ساعته با حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی به بیان دیدگاه ها، نظرات و راهکارهای مدنظر خود درباره نوع مواجهه دولت با مشکلات بخش اقتصاد و نحوه ورود به عرصه حل و فصل این مشکلات پرداختند.
ضرورت اصلاح نظام درآمدهای مالیاتی
در نشست رییس جمهور منتخب با اساتید و نخبگان اقتصادی، شاپور محمدی عضو هیئت علمی دانشکده مدیریت دانشگاه تهران، بعنوان نخستین سخنران، اظهار داشت: کسری بودجه به یک بیماری و عادت مزمن در دولت های مختلف تبدیل گشته که تامین این کسری نیز همیشه با ایجاد تورم و بی ثباتی اقتصادی همراه بوده و با اهمیت ترین راه حل این مشکل، اصلاح نظام درآمدهای مالیاتی و استفاده از دارایی های راکد است.
غلامرضا مصباحی مقدم عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (ع) نیز بعنوان دومین سخنران کمبود سرمایه مالی را جدی ترین مانع در راه سرمایه گذاری و رشد سریع اقتصادی دانست و گفت: کسری بودجه به رقم ۴۰۰ هزار میلیارد تومان بالغ شده و هزینه های جاری بیش از ۹۰ درصد بودجه سالیانه را می بلعند. همین طور زمان اجرای پروژه های عمرانی بطور متوسط به بالای ۱۰ سال رسیده است.
دولت جدید تصمیم غلط توزیع ارز با نرخ ترجیحی را اصلاح کند
سومین سخنران جلسه محمدرضا پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس بود که اظهار داشت: تعدادی از مصوبات شورای هماهنگی سران قوا باید مورد لطمه شناسی قرار گیرد و این لطمه شناسی بطور قطع برای ادامه مسیر این شورا راهگشا خواهد بود.
وی با تاکید بر لزوم تقویت و استفاده از همه ظرفیت ها در عرصه دیپلماسی اقتصادی، از این که در سه سال قبل با وجود جنگ تحمیلی اقتصادی، در چین بعنوان بزرگ ترین شریک تعاملات اقتصادی رایزن اقتصادی نداشته ایم، انتقاد و اشاره کرد: یکی دیگر از تصمیمات شجاعانه ای که دولت سیزدهم باید اتخاذ کند، اصلاح تصمیم غلط توزیع ارز با نرخ ترجیحی است که برمبنای بررسی های انجام شده در مجلس، بیش از سه چهارم مابه التفاوت قیمت آن، به شکل رانت و فساد در کشور توزیع شده است.
حسین راغفر عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا (س) بعنوان سخنران بعدی این جلسه شرایط کشور را اضطراری توصیف و اشاره کرد: در اثر سیاست های اجرا شده دولت های سه دهه گذشته، جمعیت محدودی از درون بخش های دولتی به ثروت فراوان رسیده اند و با کنار گذاشتن بخش بزرگی از مردم از متن امور، امروز بزرگترین مانع انجام اصلاحات اساسی شده اند. همین افراد درحال فضاسازی برای تاثیرگذاری بر روی تصمیمات و اقدامات دولت سیزدهم هستند.
ارائه راه حل برای خروج از وضعیت نامطلوب اقتصادی
سید محمدرضا سیدنورانی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی سخنران پنجم این جلسه بود که جلوگیری از احجاف دستگاه های دولتی و تکریم مردم، لزوم کوچک و چابک سازی دستگاه های دولتی و عمومی غیردولتی، واگذاری مدیریت بنگاه های دولتی بجای واگذاری خود بنگاه، تک نرخی کردن ارز، ادغام بانکهای خصوصی در یکدیگر، مقابله با فساد و جلوگیری از تعارض منافع را بعنوان برخی راهکارهای خروج از وضعیت نامطلوب اقتصادی موجود بیان نمود.
احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز بعنوان ششمین سخنران جلسه اصرار کرد که ۳۰ سال است هر چه اجرا شده فقط وضعیت را بدتر کرده است و از رییس جمهور منتخب درخواست نمود که در نخستین اقدام کارت هوشمند غذا، دارو و درمان و آموزش بین مردم توزیع کند تا اندکی فشارها از روی مردم کاسته شود.
مشکلات اقتصادی فقط با نگاه اقتصادی حل نمی شود
هفتمین سخنران جلسه محمد خوش چهره عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران بود که اشاره کرد: دخالت دادن ایده ها، سلایق و باورهای روسای جمهور در راهکارهای اجرائی یکی از دلیلهای بروز و انباشت مشکلات اقتصادی بوده است. همین طور باید بدانیم که مشکلات اقتصادی فقط با نگاه اقتصادی قابل حل و فصل شدن نیستند چونکه عوامل غیراقتصادی مختلفی هستند که در اقتصاد کشور تاثیرگذارند.
مسعود نیلی عضو هیئت علمی دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف نیز بعنوان دیگر سخنران این جلسه، با طرح این ۴ سوال که مشکل چیست، دلیلهای بروز آن چیست، راهکارهای رفع اشکال کدامند و از کجا باید آغاز به حل مشکل کرد؟ گفت: هم اکنون تامین مالی، تامین انرژی، تامین خدمات و بودجه عمومی، خدمات اجتماعی و نظام مبادله با دنیا ۶ مشکل اولویت دار کشور هستند که کارکردهای آنها هم اکنون بطور کامل مختل است. امروز متاسفانه در آستانه وقوع یک شرایط تورمی شدید غیرقابل کنترل هستیم.
شمس الدین حسینی نماینده مجلس و عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی نهمین سخنران این جلسه بود که با تاکید بر ضرورت جدی گرفتن حمکرانی اقتصادی از طرف دولت، اشاره کرد: متاسفانه در گذشته به قانون اساسی وفادار نماندیم و با وجود آنکه قرار بود دولت کارفرمای بزرگی نباشد، امروز بزرگ ترین کارفرمای کشور است. از طرف دیگر قرار بود دولت تامین کننده نیازهای اساسی و خدمات اجتماعی باشد و نه تولید کننده، اما متاسفانه دولت های گذشته ورود ناموفقی در حوزه تولید نیازهای اساسی و خدمات اجتماعی داشته اند و امروز وضعیت مطلوبی دراین زمینه نداریم.
لزوم تحول اقتصادی در دولت مردمی
سید مهدی زریباف رییس موسسه مطالعات مبانی و مدلهای اقتصادی بومی بعنوان دهمین سخنران جلسه اظهار داشت: دولت سیزدهم باید بر تحول اقتصادی مبتنی بر عدالت تاکید کند چونکه در سالهای قبل متاسفانه رویکرد های سرمایه سالارانه در کشور حاکم و در ساختارهای تصمیم سازی و تصمیم گیری نهادینه شده است. دولت آینده بیش از آنکه وارث اقتصاد فقیر دولت دوازدهم باشد، وارث مکانیزم انتقال ثروت از فقرا به ثروتمندان است.
محمدرضا فرزین عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی هم گفت: مجموعه ای عظیم از ناترازی ها شرایط کشور را خیلی مشکل و نگران کننده ساخته، اما انتخاب شما بعنوان رییس جمهور امیدی برای حل مشکلات به وجود آورده است. باید با عملیاتی کردن سامانه های اطلاعاتی و اتصال و یکپارچه کردن این سامانه ها، با ایجاد شفافیت کارزار موثری برای مبارزه با فساد ایجاد کرد.
عادل پیغامی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع) دوازدهمین سخنران جلسه بود که اظهار داشت: اطلاعات مغشوش، متفاوت و بعضاً متناقض از یک موضوع واحد یکی از بزرگترین مشکلات کشور است که هیچ وقت اراده ای برای رفع آن وجود نداشته است. عمق حکمرانی دولت منوط به تهیه و ارائه آمار دقیق و واحد است.
حکمرانی اقتصادی نیاز به اصلاح دارد
آیت ابراهیمی مدیرعامل بانک انصار نیز با اعلان اینکه امروز دستگاه محاسباتی دولت مختل شده است، اظهار داشت: نیاز به یک جراحی جدی در سیاست های پولی و ارزی داریم. همین طور باید یارانه ها را به شکل واقعی و دقیق هدفمند نماییم. دولت سیزدهم باید حکمرانی اقتصادی کشور را اصلاح نماید.
چهاردهمین سخنران جلسه محمدهادی زاهدی وفا عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (ع) بود که گفت: متاسفانه چه بخواهیم و چه نخواهیم، کثرت و انباشت مشکلات، دولت را در اولویت دهی به مسائل گرفتار دردسر می کند. راندمان در بخش دولتی بسیار پایین است که این مساله به بخش خصوصی نیز تحمیل شده است. برای حل این مسائل در وهله اول باید خود نظام تصمیم گیری اقتصادی را که به یک مشکل تبدیل گشته است، اصلاح کنید.
مجید قاسمی مدیرعامل بانک پاسارگاد هم در این جلسه اشاره کرد: خیلی از مسائلی که بعنوان مشکلات پیش روی دولت در شروع کار عنوان شد، در سیاست های اقتصاد مقاومتی دیده شده و به آنها پرداخته شده است. باید با اصلاح نظام تفکر و تصمیم گیری اقتصادی، سیاست های اقتصاد مقاومتی را محور اصلاح وضعیت قرار داد.
سازمان امور مالیاتی زیر نظر ریاست جمهوری قرار گیرد
یاسر جبرائیلی عضو هیئت علمی پژوهشکده حکمت بعنوان شانزدهمین سخنران جلسه با اشاره به ضرورت اصلاح نظام مالیاتی خصوصاً باتوجه به کسری ۴۵۰ هزار میلیارد تومانی بودجه امسال، اشاره کرد: متاسفانه نگاه در دولت از اداره کشور به اداره خود دولت تنزل یافته است. امروز عمده فشار مالیات بر دوش کارمندان و کارگران است و طبقه ثروتمند کشور مالیات چندانی پرداخت نمی کنند.
وی اضافه کرد: در کشورهای مختلف، سازمان های کم اهمیت تر از سازمان امور مالیاتی به شکل مستقیم زیر نظر رییس جمهور اداره می گردند و در بعضی کشورها حتی ادارات ثبت احوال و املاک زیر نظر سازمان امور مالیاتی فعالیت می نمایند. سازمان امور مالیاتی باید از وزارت اقتصاد جدا شده و زیر نظر رییس جمهور فعالیت کند.
احسان خاندوزی نماینده مجلس و عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی بعنوان هفدهمین و آخرین اقتصاددان مدعو این جلسه، اظهار داشت: دولت دوازدهم در روزهای اخیر افتتاح طرح های عمرانی را افزایش داده، اما تاثیر ملموسی از این افتتاح ها در جامعه مشاهده نمی نماییم چونکه اقتصاد از سطح کلان از دست رفته و در سطح خرد و با شروع به کار پروژه ها اصلاح نمی گردد. دولت سیزدهم باید نابرابری ها در کشور را به نفع مردم بهم بزند.


منبع:

1400/04/25
21:21:08
5.0 / 5
1266
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لباس نو