ابلاغ سیاست های اجرائی تشویق و پشتیبانی از كار آفرینان پیشرو

ابلاغ سیاست های اجرائی تشویق و پشتیبانی از كار آفرینان پیشرو

معاون اول رییس جمهور سیاست های اجرائی مربوط به تشویق و پشتیبانی از کار آفرینان پیشرو را ابلاغ نمود.


به گزارش لباس نو به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیات دولت، هیات وزیران در جلسه ۲۰ تیر ۱۴۰۰ نظر به ضرورت گذار از وابستگی اقتصاد به نفت به اقتصاد مبتنی بر کارآفرینی و نوآوری، ایجاد شغل پایدار و افزایش درآمد سرانه ملی، اعضای دولت با هدف تشویق و پشتیبانی از کارآفرینان پیشرو، ضمن موافقت با پیشنهاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سیاست های اجرائی مربوط را از تصویب گذراندند.
بر این اساس، کارآفرینان پیشرو به مدت سه سال از مشوق های این مصوبه بهره مند خواهند شد و پس از آن لازم است تا باردیگر ارزیابی شوند. کارآفرین پیشرو به شخصی اطلاق می شود که کسب وکار بنیانگذاری شده توسط او مبادرت به ارتقای زنجیره ارزش صنعت مربوط خود نموده و به سطح مشخصی از رشد شاخص ترکیبی اشتغال، فروش و صادرات دست یافته است.
علاوه بر این، دانشگاه ها می توانند به کارآفرینان پیشرو مدرک دکتری افتخاری اعطا نمایند. وزارت علوم نیز موظف است چارچوب های لازم برای همکاری و حضور کارآفرینان پیشرو در دانشگاه ها، بدون در نظر گرفتن مدرک تحصیلی آنان، بعنوان مدرس یا استاد مدعو در زمینه های در رابطه با فعالیت کاری آنان یا حوز های کارآفرینی را فراهم نماید. همین طور معاونت علمی و فناوری موظف است با هدف رفع نیازهای فناورانه کارآفرینان پیشرو، مشوق های لازم جهت ارتقای همکاری آنها با شرکتها و مؤسسات دانش بنیان را طراحی و اجرا نماید.
گمرک جمهوری اسلامی ایران نیز موظف است ورود مواد اولیه و تجهیزات فناورانه در رابطه با کارهای اصلی کارآفرینان پیشرو را با تأیید دستگاه تخصصی مربوطه و احراز شرایط مربوطه، مشمول تسهیل تشریفات گمرکی قرار دهد. کارآفرینان پیشرو پس از احراز شرایط، جزء فعالان اقتصادی مجاز گمرک شناخته می شوند.
کارآفرینان پیشرو همین طور می توانند یکی از کارهای ذیل را بعنوان مسئولیت اجتماعی متقبل شوند:
۱- راه اندازی مرکز نوآوری، باشگاه کارآفرینان نوجوان، مراکز رشد کارآفرینی یا باشگاه صادرات در منطقه خود
۲- تأسیس شتاب دهنده و صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر شرکتی در زمینه تخصصی خود، جهت شتاب دهی، پرورش و رشد تیم های جوان دارای پتانسیل بالا
۳- راه اندازی کافه کارآفرینی در اکوسیستم پیرامونی خود با هدف:
- اتصال اکوسیستم منطقه به دانش خارجی،
- انتقال و بسط تجربه، یادگیری و دانش (از جمله دانش تکنولوژیک و بازار) بین بازیگران اکوسیستم،
- بسترسازی برای گفتگوی سیاستگذاران منطقه ای و بازیگران اکوسیستم،
- تعریف کار جمعی میان بازیگران اکوسیستمی.
۴- اجرای کارهای سبز و دوستدار محیط زیست در زنجیره کارهای اصلی و محیط پیرامونی کارآفرین پیشرو با تایید سازمان حفاظت محیط زیست.1400/04/26
15:13:50
5.0 / 5
1112
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لباس نو