بورس میزبان مسكن می شود

بورس میزبان مسكن می شود

مدت ها است که زمزمه فروش مسکن در بورس کالا به گوش میرسد، اقدامی که با هدف حفظ ارزش پول مردم در مقابل گرانی مسکن درحال انجام بوده و طبق آخرین اخبار، تاییدیه های اولیه نیز از سازمان بورس و اوراق بهادار برای اجرای این طرح گرفته شده است.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، حدود یک سال است که بگفته مسئولان مقرر است در بازار سرمایه بستری فراهم گردد تا متقاضیان بتوانند به آسانی مسکن پیش خرید کنند. در حقیقت مقرر است این امکان فراهم گردد که افراد بتوانند حتی به اندازه یک متر مربع و به میزان نقدینگی خود پیش خرید خانه انجام دهند تا از این طریق قدرت خرید پس انداز خودرا نگه دارند؛ بدین سبب مسکن به قطعات کوچک تبدیل گشته و امکان فروش آن و نیز امکان انجام معاملات ثانویه فراهم می شود.
به عبارت دیگر، بورس کالا به دنبال آنست که بتواند مسکن را به شکل متری و در قالب اوراق سلف استاندارد مسکن پیش فروش کند و این کار را در بستری که تضامین لازم از سازنده گرفته شود و خریدار با خیال آسوده مبادرت به خرید کند، انجام دهد.
قبل از این، مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالای ایران به ایسنا توضیح داده بود که طرح مذکور به هیات پذیرش سازمان بورس پروپوزالی ارائه شد که این هیات پروپوزال را به کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار ارجاع داد. در نهایت این کمیته نیز پروپوزال را بررسی و تایید نمود. بعد از آن پیش نویس دستورالعمل اجرائی اوراق بعد از تصویب هیئت مدیره بورس کالا تقدیم کمیته تدوین مقررات سازمان بورس شد که در این کمیته درحال بررسی است و بعد از تایید کمیته باید به تصویب هئیت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار برسد و قابلیت اجرائی خواهد یافت.
اما بتازگی مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران در مجمع سالانه این شرکت خبر از اتمام مراحل راه اندازی معاملات اوراق سلف مسکن در بورس کالا داده بود و در این راستا مهدی مساحی، سرپرست مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالای ایران عملکرد این بازار و نحوه کارکرد آنرا در گفت و گویی که در پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه انتشار یافته است تشریح نمود.
معرفی اوراق سلف مسکن
بر این اساس جهت راه اندازی معاملات سلف مسکن از همان ابزار سلف استاندارد استفاده شده است. این ابزار با توجه به این که امکان انجام معاملات ثانویه را دارد می تواند برای قراردادهای سلف طولانی مدت نیز مورد استفاده قرار بگیرد. البته باتوجه به ماهیت متفاوت مسکن نسبت به کالاهایی که تا حالا بعنوان دارایی پایه این ابزار قرار گرفتند، بورس کالای ایران با همکاری دیگر ارکان بازار سرمایه مبادرت به تدوین مقررات خاصی در این عرصه کرده که بعنوان یک فصل جدید به دستورالعمل قبلی معاملات سلف استاندارد افزوده شده است، در این مقررات جزییات مربوط به پروسه تسویه و تحویل که در بخش مسکن اهمیت ویژه ای دارد و متفاوت از سایر کالاها است به دقت مدون شده است.
بمنظور انتشار اورق سلف مسکن، شخص حقیقی یا حقوقی سازنده مسکن که سابقه فعالیت قابل اتکایی نیز در این عرصه دارد بعد از گرفتن مجوزهای اولیه ساخت و احراز صلاحیت، در زمان دلخواهی قبل از اتمام ساخت، قسمتی از واحدهای ساختمانی را که می خواهد از این مسیر به فروش برسانند انتخاب نموده و متناسب با ارزش حدودی واحدهای منتخب، تضامینی نزد شرکت سپرده گذاری مرکزی تودیع خواهدنمود.
بعد از آن باتوجه به متراژ کل واحدهای منتخب، تعداد اوراق قابل انتشار تعیین شده و قبل از عرضه اولیه اوراق سلف استاندارد مسکن، جزییات مربوط به مکان، سازه، تاسیسات، تجهیزات و سایر موارد موثر در قیمت واحدهای ساختمانی بطور رسمی و برای اطلاع عموم منتشر خواهد شد.
البته طراحی این اوراق به شکلی است که در مرحله عرضه اولیه، مشخصات کلیه اوراق استاندارد و یکسان است و تفاوتی میان اوراق عرضه شده در یک مرحله عرضه نیست. این اوراق معرف یک متر مربع از یک واحد ساختمانی مبنا می باشند و برای سایر واحدها و یا طبقات ساختمان برمبنای واحد مبنا ضرایب تعدیل کننده ای در نظر گرفته شده است.
متقاضیان پیش خرید واحدهای ساختمانی می توانند با مشارکت در مرحله عرضه اولیه به خرید اوراق بپردازند، البته بدیهی است که افراد می توانند تعداد اوراقی کمتر از تعداد اوراق منطبق با یک واحد ساختمانی را نیز خرید کنند و از این نظر امکان خرید متری مسکن برای متقاضیان دارای پس اندازهای اندک نیز برقرار است. در ضمن دوره زمانی تا قبل از اتمام ساخت واحدها و آماده تحویل شدن آنها امکان معاملات ثانویه نیز برای این اوراق برقرار است و سرمایه گذاران در صورت لزوم می توانند اوراق خودرا به دیگران واگذار کنند.
با نزدیک شدن به سر رسید و اعلام انجام پروژه از طرف سازنده مرحله تخصیص و تحویل واحدها شروع خواهد شد که جزئیات زیادی دارد. اجمالا باید گفت در این مرحله افرادی که توانسته اند به اندازه واحد ساختمانی دلخواه خود اوراق خریداری کنند، مبادرت به انتخاب واحد مورد نظر کرده و در یک پروسه منصفانه واحدها به آنها تخصیص پیدا خواهد کرد، سایرین که نتوانسته اند حداقل اوراق مورد نیاز جهت خرید واحد ساختمانی را از بازار خریداری کنند یا باید اوراق خودرا در بازار ثانویه به فروش برسانند و یا واحدهای ساختمانی که مشاعا به این دسته افراد متعلق می باشد به مزایده گذاشته خواهد شود و هریک به تناسب اوراقی که دارند از وجوه حاصله از تسویه نقدی بهره مند می شوند.
منبع:

1400/05/01
11:20:37
5.0 / 5
1172
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لباس نو