واردات ۵۲۸ میلیون دلاری دارو و تجهیزات پزشکی

واردات ۵۲۸ میلیون دلاری دارو و تجهیزات پزشکی

لباس نو: در حدود چهار ماهه ابتدایی سال جاری بیش از 528 میلیون دلار دارو، تجهیزات و ملزومات ضروری پزشکی وارد کشور شده است.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، در کنار شش قلم کالای اساسی که همچنان ارز ترجیحی دریافت می کنند دارو، تجهیزات و ملزومات ضروری پزشکی نیز در فهرست دریافت کنندگان ارز ۴۲۰۰ تومانی قرار دارد و با وجود این که در قانون بودجه سال جاری قرار شد محاسبه حقوق ورودی تمامی اقلام با ارز ۴۲۰۰ حذف و با نرخی نزدیک به بازار محاسبه شود، دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی به همراه شش قلم کالای اساسی از این تغییر نیز مستثنی ماند.
طبق آخرین گزارش مربوط به واردات کالاهای اساسی در آمار گمرک ایران، از شروع سال تا نیمه تیرماه ۳.۹ هزار تن دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی وارد ایران شده که ارزش آن به ۵۲۸.۳ میلیون دلار می رسد.

این در حالیست که در زمان مشابه سال قبل ۴.۵ هزار تن دارو به ارزش بیش از ۴۴۳.۴ میلیون دلار وارد شده بود.
بر این اساس میزان واردات دارو از لحاظ وزنی نسبت به پارینه ۱۵ درصد کاهش داشته ولی ارزش آن ۱۹ درصد رشد دارد.
با این وجود مدتی پیش بانک مرکزی اعلام نموده بود که برای دوره ابتدای سال تا نیمه تیرماه، ۵.۵ میلیارد دلار ارز برای واردات کالاهای اساسی تامین کرده که ۴.۶ میلیارد دلار آن مربوط به شش قلم و ما بقی که بیش از ۹۰۰ میلیون دلار بود به واردات حوزه بهداشت و درمان اختصاص داشت که هنوز دلیل این اختلاف آماری گمرک و بانک مرکزی مشخص نشده است.

منبع:

1400/05/09
00:01:33
5.0 / 5
1577
تگهای خبر: دلار , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لباس نو