تورم سوئیس همچنان صعودی

تورم سوئیس همچنان صعودی

لباس نو: نرخ تورم سوئیس به اوج 26 ماهه خود رسیده است.


به گزارش لباس نو به نقل از تریدینگ اکونومیکس، متوسط نرخ تورم سوئیس در دوازده ماه منتهی به جولای به مثبت ۰.۷ درصد رسیده است که ۰.۱ درصد بیشتر از نرخ تورم ثبت شده برای دوره منتهی به ماه قبل و ۰.۰۵ درصد بیشتر از نرخ تورم پیش بینی شده قبلی برای این کشور شمرده می شود.
تورم ۰.۶ درصدی که بالا ترین تورم ثبت شده در سوئیس طی ۲۶ ماه اخیر شمرده می شود بیش از همه تحت تاثیر افزایش قیمت بخش حمل و نقل با ۵.۰ درصد قرار گرفته است. طی این مدت کمترین تورم مربوط به مواد غذایی و نوشیدنی با تورم منفی ۲.۰ درصدی بوده است. در میان سایر بخش ها، تورم بخش رستوران و هتلداری ۱.۱ درصد و مراقبت های درمانی منفی ۰.۲ درصد اندازه گیری شده است.
متوسط نرخ تورم سوئیس در بازه زمانی ۱۹۵۶ تا ۲۰۲۱ معادل ۱.۹۶ درصد بوده است که در این بین بالاترین تورم ثبت شده مربوط به نرخ ۱۱.۹۲ درصدی دسامبر سال ۱۹۷۳ و کمترین نرخ ثبت شده نیز مربوط به تورم منفی ۱.۴ درصدی اوت سال ۲۰۱۵ بوده است.
هسته تورمی که تغییرات قیمتی انرژی و مواد غذایی را به سبب نوسانات بالای آنها در نظر نمی گیرد طی این مدت به منفی ۰.۱ درصد رسیده است. برمبنای ماهانه نیز تورم سوئیس در این ماه ۰.۱ درصد بوده است.
نرخ تورم در دیگر کشور فرانسوی زبان یعنی بلژیک نیز افزایشی بوده است به شکلی که متوسط نرخ تورم بلژیک در دوازده ماه منتهی به جولای به ۲.۲۷ درصد رسیده است که ۰.۶۴ درصد بیشتر از نرخ تورم ثبت شده برای دوره منتهی به ماه قبل و ۰.۱۳ درصد بالاتر از نرخ تورم پیش بینی شده قبلی برای این کشور شمرده می شود. این تورم که بالا ترین تورم ثبت شده در این کشور در ۲۸ ماه اخیر شمرده می شود بیش از همه تحت تاثیر افزایش قیمت در بخش های رستوران و هتلداری، لوازم منزل و مراقبت های درمانی قرار گرفته است.
برمبنای ماهانه تورم این ماه ۰.۸۵ درصد اندازه گیری شده که نسبت به ماه قبل آن ۰.۶۲ درصد بیشتر است.
متوسط نرخ تورم بلژیک در بازه زمانی ۱۹۲۱ تا ۲۰۲۱ معادل ۵.۳۲ درصد بوده است که در این بین بالاترین تورم ثبت شده مربوط به نرخ ۲۲۲.۸۱ درصدی ژانویه سال ۱۹۴۷ و کمترین نرخ ثبت شده نیز مربوط به تورم منفی ۱۸.۱۱ درصدی اکتبر سال ۱۹۲۱ بوده است.
منبع:

1400/05/14
11:13:41
5.0 / 5
1110
تگهای خبر: قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لباس نو