در گزارش لباس نو مطرح شد؛

تداوم سیاست ارز ترجیحی ضربات مهلکی به تولید کشور وارد میکند

تداوم سیاست ارز ترجیحی ضربات مهلکی به تولید کشور وارد میکند

به گزارش لباس نو یک کارشناس اقتصادی اظهار داشت: تداوم سیاست ارزی 4200 تومانی، ضربات مهلکی را به تولید کشور وارد میکند.به گزارش لباس نو به نقل از مهر، سیاست گذاری ارزی همچون مواردی است که سال هاست در کشورمان با شکست روبه رو شده است. برای مثال می توان به ارز ۴۲۰۰ تومانی اشاره نمود که در دولت گذشته اجرا شد، ولی منجر به کسری بودجه گردید. باید مدنظر داشت اختصاص ۱۴ میلیارد دلار ارز ترجیحی در سال ۱۳۹۷ و در حدود همین مقدار در سال ۱۳۹۸، منابع بسیاری را هدر داده و این در حالیست که درآمدهای ارزی دولت در ۶ ماه ابتدای سال ۹۹ کمتر از ارز ترجیحی اختصاص یافته برای واردات کالاهای اساسی بوده است. البته ذکر این مسئله لازم است که برخی بازرگانان، حتی همان کالاهای اساسی را هم وارد نکرده و در بازار آزاد، مبادرت به فروش آن ارزها کردند.
در همین راستا علی سعدوندی استاد اقتصاد در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: ارز ۴۲۰۰ تومانی اثر منفی بسیاری در اقتصاد کشور داشت و فقط در جهت ارائه رانت به افراد نزدیک به دولت و بازرگانان خاص، اجرا شد. توجیه ارز ۴۲۰۰تومانی، پشتیبانی از اقشار لطمه پذیر و دهک های پایین جامعه بود، ولی واقعیت چیز دیگری است. تمام آن کالاهایی که به آنها ارز ۴۲۰۰ تومانی تعلق می گیرد، در بازار آزاد قیمت بسیار بالایی دارند؛ بدین سبب این که ما یک سیاست فسادزا را تعیین نماییم بعد بگوییم اگر فسادی رخ داده، به خاطر این است که این ارزها به افراد صالح نرسیده، حرف غلطی است. برای اینکه کل این سیاست، به شکلی بود که حتی افراد صالح را هم فاسد می کرد.
سعدوندی با اشاره به سابقه بد این سیاست در کشورمان، اضافه کرد: سالیان سال است که انتقادات بسیاری به این سیاست وارد می شود، ولی متأسفانه دولت پیشین نسبت به ادامه این سیاست اصرار داشت. علاوه بر ارز ۴۲۰۰ تومانی، ارز نیمایی هم مشکل داشت که در آن، رانت صادرکننده به رانت واردکننده تبدیل شد که هیچ گاه نفعی برای اقتصاد به همراه نداشت. به عبارت دیگر به اسم این که برای وارداتمان مشکلی پیش نیاید، رانت صادرکننده را گرفتیم و به واردکننده دادیم.
این استاد اقتصاد به لزوم تک نرخی شدن ارز اشاره نمود و گفت: مسئله اینجاست که اگر بخواهیم واقعاً به نفع تولید ملی کار نماییم، باید قیمت ارز یکسان و بالاتر از نرخ حقیقی باشد. اگر اینطور نباشد، به نفع واردکننده خواهد بود، نه اقتصاد یک کشور؛ چونکه این سیاست ضربات مهلکی را به تولید در کشور وارد کرده است.
سعدوندی افزود: ادعا می کنند که ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالاهای اساسی تخصیص یافته است. برخی کالاهای اساسی در حقیقت همان کالاهایی هستند که باید در داخل تولید می کردیم. پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی برای وارد کردن برخی محصولات سبب شد که تولید آن کالاها در داخل، توجیه اقتصادی نداشته باشد.
سعدوندی در آخر به ارائه سیاستی جایگزین ارز ترجیحی پرداخت و اظهار داشت: ما باید به علم و تجربه بشری برگردیم. واقعیت این است که وضعیت اقتصادی فعلی کشورمان، پاسخ دارد، ولی پاسخ آن هیچ گاه اجرا نشده است. اگر سیاست پولی ما از دلار مستقل شود، می توان گفت اتفاقات خوبی برای اقتصاد کشورمان خواهد افتاد. اگر کشوری سیاست پولی مستقلی داشته باشد، می تواند به خوبی تورم را کنترل کند. متأسفانه ما حداقل ۴ دهه است که سیاست گذاری پولی نداشته ایم. از آن سو می بایست سیاست ارزی ما به سیاست ارزی شناور تبدیل گردد و در کنار آن می بایست ارز بصورت تک نرخی در بازار یافت شود که این مساله می تواند کمک شایانی به سیاست گذار کشور کند و این مساله باید از طرف دولت سیزدهم پیگیری شود.


منبع:

1400/05/18
10:04:26
5.0 / 5
1098
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لباس نو