زغال سنگ در اروپا گران گردید

زغال سنگ در اروپا گران گردید

لباس نو: قیمت زغال سنگ در اروپا به سبب افزایش تقاضا و محدودیتهای عرضه، به بالاترین حد 9 سال اخیر صعود کرد.به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، بهای معاملات زغال سنگ در بازار ICE فیوچرز یوروپ از مرز ۱۰۱ دلار در هر تن گذشت و به بالاترین حد از سال ۲۰۱۲ تا حالا صعود کرد.

تابستان امسال تقاضا برای تولید نیرو با مصرف زغال سنگ در پی موج گرمای کشنده کم سابقه در سراسر اروپا و جهش قیمت گاز طبیعی، بالا رفته است. زغال سنگ برای تولید نیرو ارزانتر است به ویژه در شرایطی که روسیه با صادرات کمتر گاز به اروپا، موجب کاهش ذخایر گاز این منطقه شده است.

عرضه زغال سنگ کاهش پیدا کرده در صورتیکه شرکتهای نیرو قبل از فرا رسیدن فصل زمستان، به ذخیره سازی می پردازند. همزمان عرضه زغال سنگ از طرف تعدادی از کشورهای بازار نوظهور به سبب ناآرامی داخلی و مسائل لجستیکی مختل شده است.

قیمت زغال سنگ در سراسر جهان امسال بالا رفته است. قیمت زغال سنگ صادراتی از استرالیا به بالاترین حد در یک دهه اخیر صعود کرده و هزینه های زغال سنگ وارداتی از چین به اروپا هم بالا رفته است.

گزارش آژانس بین المللی انرژی نشان میدهد تولید برق با بهره گیری از زغال سنگ بعد از کاهش ۴.۶ درصدی در سال گذشته، سه درصد در سال ۲۰۲۱ و سه درصد در سال ۲۰۲۲ رشد می کند.

جیمز وادل، مدیر گاز اروپایی در شرکت انرژی اسپکتس اظهار داشت: بطور معمول انعطاف پذیری کافی در میزان عرضه در بازار زغال سنگ وجود دارد که موجب می شود هر اتفاقی در بازار گاز روی دهد، تاثیر چندانی روی زغال سنگ نداشته باشد. اما به سبب کاهش شدید موجودی گاز در اروپا و عدم وجود مکانیزمی برای تامین سریع آن، گاز تاثیر متقابلی روی بازار زغال سنگ داشته است.

قراردادهای ماه آتی و سه ماهه آتی زغال سنگ اروپا از اواسط ژوئن بالای ۱۰۰ دلار در هر تن معامله می شوند. ادامه مشکلات عرضه قیمتها را در سال میلادی آینده هم بالا نگه خواهد داشت.

بر اساس گزارش اویل پرایس، شرکتهای نیرو بالاترین قیمت یک دهه اخیر را برای زغال سنگ و گاز طبیعی می پردازند که به مفهوم قیمت بالاتر برق برای مصرف کنندگان اروپایی خواهد بود. این امر نگرانیهای از تحمیل هزینه بالاتر برق به خانوارهایی که از نظر مالی در تنگنا قرار دارند را افزایش داده است.

منبع:

1400/05/21
11:53:09
5.0 / 5
1721
تگهای خبر: تولید , دلار , قیمت , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لباس نو