انتظارات فعالان بخش کشاورزی و صنایع از وزیر جهاد کشاورزی دولت جدید

انتظارات فعالان بخش کشاورزی و صنایع از وزیر جهاد کشاورزی دولت جدید

لباس نو: بعضی از فعالان بخش کشاورزی و صنایع کشور مطالبات خویش را از وزیرپیشنهادی جهاد کشاورزی دولت سیزدهم مطرح نمودند.افشین صدر دادرس در گفت و گو با ایسنا در پاسخ به این سؤال که آیا سید جواد ساداتی نژاد وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی دولت سیزدهم گزینه مناسبی برای وزارت خانه مذکور است یا خیر، اظهار نمود: با عنایت به این که هنوز از سیاست ها و راهبردهای ایشان اطلاعات دقیقی نداریم ازاین رو هم اکنون امکان اظهار نظر دقیق هم وجود ندارد. بهتر است پیش از اظهار نظر از نقطه نظرات ایشان و برنامه هایشان برای برون رفت از شرایط پیش آمده در بخش دام کشور آگاه شویم.

وی افزود: اما از وزیر آینده جهاد کشاورزی انتظاراتی داریم. مثلاً این که بایستی به فکر حل مشکل تأمین نهاده ها و خشکسالی باشد. این که پیگیر تأمین ارز باشیم اتفاق خوبی است اما با عنایت به شرایطی که دولت با آن مواجه می باشد بایستی به راه کارهای جایگزین هم فکر شود. مثلاً صادرات دام یکی از این راه های جایگزین است.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور افزود: مبحث صادرات دام مدت هاست که مطرح شده و می تواند بخشی از معضلات حوزه دام کشور را حل کند. همینطور از وزیر آینده انتظار داریم که خرید حمایتی دام زنده با قیمت عادلانه پیگیری شود و برنامه منسجمی برای بازاررسانی محصولات کشاورزی در داخل کشور و صادرات پایدار هم در دستور کار داشته باشد. تشکل ها هم آمادگی دارند تا در این بخش با وزیر آینده همکاریهای لازم را داشته باشند.

وی همینطور در انتها اظهار داشت: متاسفانه برخی اقدامات اجرایی وزارت جهاد کشاورزی منتج به ایجاد رانت برای عده ای خاص شده است که وزیر آینده جهاد کشاورزی باید سریعا به این مورد رسیدگی کند.

سید محمدرضا بنی طبا_ سخنگوی انجمن صنایع فرآورده های لبنی هم در مورد وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی اظهار داشت: در بین گزینه هایی که نام آنها برای تصدی مسئولیت وزارت جهاد مطرح بود، به نظر می آید آقای ساداتی نژاد بهترین باشد. در مبحث قیمت شیرخام که تبدیل به موضوعی اختلافی میان وزارت صمت و جهاد شده بود، تلاشهای خوبی را از ایشان شاهد بودیم و به نظر می آید ایشان آمادگی نسبی برای حضور در این وزارت خانه را داشته باشند.

وی افزود: امیدواریم آنچنان که در جلسات کارشناسی اعلام می کردند، در مقام اجرا هم مدافع منطق بازار و مخالف اقتصاد دستوری باشند و نگاههای وزارت جهاد را به سمت نگاههای اصلاح سیاست گذاری های مداخله جویانه تغییر دهند.

سخنگوی انجمن صنایع فرآورده های لبنی افزود: مبحث تغییر کشت غرق آبی و هم تولید نهاده دامی با فناوری های نوین می تواند اولویت های وزارت جهاد در دوره ایشان باشد. همینطور در حوزه صنعت لبنیات هم با عنایت به ابلاغ قانون انتزاع و بازگشت اختیارات وزارت جهاد امید می رود این وزارت خانه در دوره آقای ساداتی نژاد از تبعات قیمت گذاری دستوری درس گرفته و به نظام عرصه و تقاضا تن دهد و اشتباهات ستاد تنظیم بازار در وزارت جهاد به نام ایشان باردیگر تکرار نشود.

در ادامه پیمان عالمی- سرپرست نظام صنفی کشاورزی هم به ایسنا اظهار داشت: به علت حضور آقای ساداتی نژاد در کمیسیون کشاورزی مجلس نگاه به حضور ایشان در وزارت جهاد کشاورزی مثبت است، چونکه در این زمان اقدامات روبه جلویی در بخش کشاورزی داشتند. برای مثال قانون شورای قیمت گذاری تخصصی محصولات کشاورزی تحول بزرگی در بخش کشاورزی بود که بذر امیدی در دل کشاورزان کاشت.

وی با اشاره به اینکه وزیر آینده جهاد کشاورزی بایستی به تشکل های بخش کشاورزی هم نگاه مثبتی داشته باشد، اظهار داشت: برای گرفتن تصمیمات درست در بخش کشاورزی نیازمند اطلاعات قوی، مستند و روزانه هستیم. اگر این اطلاعات موارد ذکر شده را نداشته باشند بطور قطع نمی توان تصمیمات درست هم اتخاذ نمود. ازاین رو می طلبد که بین وزارت جهاد و وزیر و تشکل های بخش کشاورزی ارتباط صمیمانه ای وجود داشته باشد.

منبع:

1400/05/23
12:06:37
5.0 / 5
1276
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , خرید , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لباس نو