وزیر پیشنهادی نیرو:

مبحث خاموشی ها باید کنار برود

مبحث خاموشی ها باید کنار برود

به گزارش لباس نو وزیر پیشنهادی نیرو با اشاره به اینکه مبحث خاموشی ها باید کنار برود، اظهار نمود: کار باید در بخش برق بگونه ای پیش برود که دیگر در سالهای آتی مشکلی به نام تأمین برق نداشته باشیم که لازمه این مهم برنامه ریزی و هدایت صحیح پروژه ها خواهد بود.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، علی اکبر محرابیان در نشست با معاونان و مدیران ستادی و در ارتباط ویدئوکنفرانسی با مدیران عامل شرکتهای آب و برق سراسر کشور با قدردانی از زحمات چهار ساله "رضا اردکانیان" وزیر نیروی دولت دوازدهم، اظهار نمود: هم اکنون کشور در دوره فترت دو دولت قرار داشته و از حساسیت خاصی برخوردار می باشد.
وی با اشاره به اینکه میثاق ما خدمت به مردم است، اظهار داشت: امروز و در مواجه با مسائل و مشکلات، خدمت به مردم و رفع تک تک چالش های موجود در صنعت آب و برق میثاق ما بوده و خواهد بود.
وزیر پیشنهادی نیرو ضمن اشاره به خشکسالی و وضعیت آب و هوایی کشور اظهار داشت: در قسمت هایی که قانون به وزارت نیرو اجازه خدمت رسانی داده، در بخش های وسیعی از کشور امروز با چالش ها و مشکلات فراوانی در دو حوزه آب و برق رو به رو هستیم.
محرابیان دوران تغییر دولت ها را، دورانی حساس عنوان نمود و اضافه کرد: در این دوره باید مراقب باشیم که در اثر بی توجهی به مأموریت ها، صدمه ای به مردم وارد نشده و خدمت رسانی به مردم مبتلا به اختلال نشود.
شرایط سخت امروز می تواند با تلاش مجدانه، دقت و تدبیر درست تغییر کند
وی افزود: شرایط سخت امروز می تواند با تلاش مجدانه، دقت و تدبیر درست تغییر کند و بتوانیم کارها و امور را به بهترین شکل دنبال نماییم تا لحظه ای در اجرای خدمات با وقفه مواجه نشویم.
محرابیان تصریح کرد: برنامه ای را که تقدیم مجلس کردیم تقریباً تمام صاحب نظران حوزه صنعت آب و برق در آن مشارکت کردند و بعد از آن در شورای معاونینی که چند روز گذشته برگزار شد هم بررسی شد؛ در واقع این برنامه، نه برنامه پیشنهادی شخص وزیر نیرو بلکه برنامه جامع وزارت نیرو است.
وی با اشاره به اینکه برنامه ای را تدوین کردیم که بتوانیم در طول چهار سال، خدمات عظیمی را در حوزه های تحت مأموریت انجام دهیم، اضافه کرد: خصوصیت این برنامه تطبیق داشتن با تمامی اسناد بالادستی، قوانین، مقررات و برنامه توسعه کشور بوده و دقیقاً در جهت اجرایی کردن اهداف و استراتژی های موجود در کشور است.
وزیر پیشنهادی نیرو خاطرنشان کرد: اجرای این برنامه می طلبد تمامی متخصصان و کارشناسان کمر همت بسته و کشور را در حوزه های خدمت رسانی وزارت نیرو به یک کارگاه عظیم عمرانی تبدیل کنند. برای اجرای این برنامه، ناگزیریم با روش های قانونی برای اجرا یا تکمیل خیلی از پروژه ها در حوزه آب، برق و فاضلاب اقدام نماییم.
به کارگیری ظرفیت های اقتصادی بخصوص در بخش های غیردولتی و خصوصی
وی افزود: امروز با شرایط اعتباری موجود در کشور، با شیوه های دولتی و استفاده از اعتبارات و بودجه های عمومی کشور، اجرای چنین برنامه ای غیر ممکن است، لیکن به کارگیری ظرفیت های اقتصادی بخصوص در بخش های غیردولتی و خصوصی این امکان را فراهم می آورد تا برنامه پیشنهادی را در مدت معین اجرا نماییم.
محرابیان ضمن اشاره به برنامه های خود در بخش برق خاطرنشان کرد: در این برنامه پیشبینی شده در بخش نیروگاهی طی چهار سال قریب به ۳۰ هزار مگاوات نیروگاه حرارتی یا تجدیدپذیر تقدیم مردم شود. بعضی از طرح ها، طرح های نیمه تمام و برخی طرح های ایجادی است که مدل تأمین مالی این پروژه ها، نکته اساسی و مهم آن است.
امیدواریم بخش قابل توجهی از مشکلات نیروگاه سازی را با کمک صنایع رفع کنیم
وی با اشاره به اینکه امیدواریم بخش قابل توجهی از مشکلات نیروگاه سازی را با کمک صنایع رفع نماییم، اضافه کرد: پیشبینی شده ۱۰ هزار مگاوات با مشارکت صنایع عمده و انرژی بر کشور راه اندازی شود. امروز صنایع گرفتار چالش و محدودیت بوده و تمایل بسیاری به سرمایه گذاری در صنعت برق دارند تا از برق مطمئن و پایداری برخوردار باشند.
وزیر پیشنهادی نیرو افزود: بخش سوم هم در قالب اجرای پروژه های نیروگاه های تجدیدپذیر است که باید بعنوان محوری ترین برنامه، در وزارت خانه پیگیری و اجرا شود.
وی با اشاره به اینکه حالا درخواست مردم خاتمه دادن به خاموشی هاست، خاطرنشان کرد: بطور قطع بلافاصله پس از پیک برق در تابستان، به مشکل بزرگی بعنوان تأمین سوخت نیروگاه ها می رسیم که باید این مهم هم مدنظر قرار بگیرد.
به قول وزیر پیشنهادی نیرو، نیروگاه های برق آبی، نباید بعنوان ریسک تولید انرژی و شبکه برق منجر شود و بهتر است در شرایطی که نیازمند برق مطمئن و پایدار هستیم، توجه خویش را به نیروگاه های دارای اطمینان بیشتر اختصاص دهیم.
وی افزود: مبحث افزایش اختیارات استان ها یکی از موضوعات حساس دیگری است که باید به آن توجه شود؛ چون که خیلی از اختیاراتی که در تهران متمرکز شده، باید در اختیار استان ها قرار گیرد تا از پتانسیل مجموعه کشور استفاده گردد. بطور قطع واگذاری این اختیارات، مسئولیت های مدیران را بالا می برد.
مدیران باید خویش را برای یک دوره سخت آماده کنند
طبق اعلام وزارت نیرو، محرابیان ضمن اشاره به بخش آب هم تصریح کرد: در مبحث آب، مسائلی که در کشور داریم، چالش های پیچیده ای است، ازاین رو مدیران باید خویش را برای یک دوره سخت آماده کنند و اتمام پروژه های نیمه تمام را در اولویت کاری خود قرار دهند.
وی تصریح کرد: نمی بایست پروژه ای بخاطر مبحث تأمین مالی از مرحله اجرا کنار برود. ارزیابی استان، ارزیابی کارشناسان و مدیران در قالب تأمین مالی و اجرای پروژه است و ما وظیفه اتمام این پروژه ها را داریم.
این گزارش می افزاید، در ادامه این جلسه، معاونان بخش های مختلف وزارت خانه به عرضه گزارش آخرین وضعیت موجود پروژه ها در زمینه آب، برق و فاضلاب پرداختند.
منبع:

1400/05/24
14:28:26
5.0 / 5
954
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لباس نو