زنگنه :

3برابر فروش نفت، حقوق می دهیم

3برابر فروش نفت، حقوق می دهیم

به گزارش لباس نو عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اظهار داشت: بحث حقوق و دستمزد یکی از چالش های جدی دولت سیزدهم می شود و باید لایحه ای را برای ساماندهی وضعیت حقوق و دستمزد به مجلس عرضه کنند.محسن زنگنه در گفتگو با خبرنگار مهر با تاکید بر ضرورت ساماندهی پرداخت حقوق و مزایا در دستگاه های مختلف، گفت: یکی از عوامل اصلی اعطای حقوق های نجومی آنست که ما دراین زمینه قانون دقیقی نداریم و مشکلات موجود در قانون، این مشکل را شدت بخشیده است.
وی بیان کرد: برای مثال، به بانک ها اجازه داده می شود که هیئت مدیره آن بانک در آخر سال برای اعضای خودش پاداشی را تعیین کند و متأسفانه سقفی هم ندارد. این مسئله منجر به تعیین پاداش های نامتعارف در بانک ها شده است.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: علاوه بر این، به شرکت های دولتی مجوز داده شده که مجمع برگزار کنند و درباب حقوق و پاداش کارمندان و اعضای هیئت مدیره و مدیران خودشان تصمیم بگیرند و متأسفانه هیچ قانونی هم وجود ندارد که جلوی این افراد گرفته شود.
زنگنه افزود: در حقیقت، قانون تجارت می گوید مجمع عمومی در یک شرکت، بالاترین مرجع تصمیم گیری است. در حقیقت با آنکه بیشتر این شرکتها دولتی هستند و کل سهام و یا بخش اعظمی از سهام آنان برای دولت می باشد، اما متأسفانه آنان این اجازه را دارند که خودشان درباره حقوق و دستمزدشان تصمیم بگیرند.
نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: در دستگاهها و سازمان ها هم برمبنای قوانین، به رییس آن دستگاه و سازمان این اختیار را می دهیم که تعدادی از ردیف های حقوق را خودشان تعیین کنند؛ برای مثال میزان پاداش، سختی کار، حق ماموریت و حق شغل را خودشان مشخص می کنند.
زنگنه اشاره کرد: بدین سبب یکی از دلیلهای اصلی اعطای حقوق های نامتعارف، قوانین ما است که اغلب قابل تفسیر و دور زدن هستند. البته مجلس امسال در بودجه اهتمام کرد که تا حدی جلوی این مساله را بگیرد.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که یکی از نیازهای تقنینی ما در زمینه حقوق و دستمزد است، اظهار داشت: البته ما قانون خدمات کشوری را داریم که نیاز به اصلاحاتی دارد.
وی بیان کرد: مسئله حقوق و دستمزد درحال تبدیل شدن به یکی از معضلات اصلی دولت می باشد و یکی از مطالبات اصلی کارمندان، بازنشستگان و فرهنگیان، ساماندهی حقوق و دستمزد است.
زنگنه با اشاره به این که بحث حقوق و دستمزد یکی از چالش های جدی دولت سیزدهم خواهد بود، اظهار داشت: به جهت تورم شدیدی که در چند سال اخیر داشتیم، بحث حقوق و دستمزد یکی از اشکالات اساسی ماست. دولت جدید باید قوانینی مانند قانون خدمات کشوری و قانون برنامه ششم توسعه و احکام آنرا مورد توجه قرار دهد.
وی افزود: دولت باید یک لایحه جهت اصلاح وضع حقوق و دستمزد به مجلس ارائه نماید. به این معنا که یا لایحه اصلاح قانون خدمات کشوری و یا یک لایحه دیگر را به مجلس عرضه نماید تا این مسئله ساماندهی گردد.
نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ما الان تقریباً ۶۰۰ هزار میلیارد تومان در سال حقوق می دهیم در صورتیکه اگر کل نفتی را که انتظار داریم بتوانیم به فروش برسانیم، ۲۰۰ هزار میلیارد است.
زنگنه اظهار داشت: بدین سبب ما سه برابر فروش نفت حقوق می دهیم و اگر همین گونه پیش برویم، هر سال باید از بانک مرکزی استقراض نماییم تا فقط بتوانیم حقوق ها را پرداخت نماییم. این یکی از چالش های جدی دولت می باشد و باید به سرعت فکری برای حل این مشکل کند و مجلس هم باید برای حل این مشکل با دولت همکاری می کند.


منبع:

1400/05/27
14:57:15
5.0 / 5
1022
تگهای خبر: توسعه , خدمات , فروش , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لباس نو