عطش فروش مسکن مقداری فروکش کرد

عطش فروش مسکن مقداری فروکش کرد

به دنبال رشد نسبی قیمت ارز و خودرو، تعداد فایل های زیر قیمت در بازار مسکن تا حدودی کاسته شده و واسطه های ملکی از عقب نشینی برخی فروشندگان خبر می دهند.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، بازار مسکن شهر تهران کماکان در رکود به سر می برد اما بعد از افزایش نسبی قیمت دلار، خودرو و مصالح ساختمانی، اشتیاق طرف عرضه مسکن برای فروش تا حدودی کم شده است. تا حدود دو هفته قبل فایل های زیرقیمت در بازار ملک به وفور دیده می شد و خریداران می توانستند با فراغ بال مبادرت به خرید کنند. شواهد جدید از کاهش تعداد فایل های به قیمت حکایت دارد.
بنابه گفته واسطه های ملکی به تدریج مقاومت هایی از جانب فروشندگان دیده می شود. طرف عرضه با عنایت به نداشتن برداشت روشن از آینده بازار در فروش گرفتار تردید شده است. خریدار چندانی هم البته وجود ندارد و خروجی این وضعیت به سردرگمی بازار منجر گردیده است. عمده واحدهای موجود در بازار هم در نیمه شمالی تهران قرار دارد.
یکی از مشاوران املاک منطقه غرب تهران درمورد وضعیت این روزهای بازار مسکن به ایسنا اظهار داشت: با عنایت به این که دولت جدید هنوز به صورت کامل پا نگرفته همه منتظر آینده هستند و بازار بلاتکلیف است. از طرفی به علت افزایش نسبی قیمت ارز، برخی فروشندگان واحدهای مرغوب فعلاً از فروش منصرف شده اند و تا روشن شدن وضعیت اقتصاد وارد بازار نمی شوند. ازاین رو عمده فایلهای موجود در دفتر ما آپارتمانهای قدیمی است که مدتها موفق به فروش آن نشده ایم. از آن طرف متقاضیان توان خرید ندارند و بنابراین بازار راکد است.
وی ادامه داد: حدود پنج ماه است که هیچ نوع رشد قیمت در بازار مسکن نداشته ایم. ازاین رو حتی در صورت تحرک نسبی هم نمی توان انتظار رشد سنگین قیمتها را داشت. چیزی که فعلاً دیده می شود رکود ناشی از تردید خریداران و فروشندگان است.
از سوی دیگر گزارش شامخ بخش ساختمان که نشان دهنده کاهش تیراژ ساخت وساز و افزایش قیمت نهاده های ساختمانی بود مقداری انتظارات را در بازار مسکن تغییر داده است. طبق گزارش شاخص مدیران خرید (شامخ) که توسط اتاق تعاون ایران انتشار یافته در تیرماه ۱۴۰۰ عدد کل شامخ ۵۴.۸۷ بوده که نسبت به خرداد که ۶۰.۵۵ بوده کاهش قابل ملاحظه ای دارد و افت فعالیت های ساختمانی را نشان داده است. برخی معتقدند با عنایت به این گزارش، فعالان صنعت ساختمان گرفتار نوعی بدبینی شده اند که امکان دارد به کاهش ساخت و ساز در آینده منجر شود.
رشد قیمت نهاده های ساختمانی در حالی بر روی روند ساخت و ساز تأثیر منفی گذاشته که در بهار سال جاری تورم مصالح ساختمانی از تورم بازار مسکن پیشی گرفت. البته حسن محتشم ـ عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان تهران ـ اعتقاد دارد که تورم مصالح سریعا در قیمت مسکن تأثیر نخواهد داشت.
معمولاً مهم ترین عوامل در سوق دهی به قیمت ها در بازار مسکن، تکمیل دوره رکود، تأثیر تورم بازارهای موازی و تحرک ناشی از ظرفیت درونی این بازار است که الان سه مولفه ذکر شده در بازار مسکن قابل مشاهده نیست.
با این که برخی معتقدند افزایش قیمت دلار و خودرو می تواند به رشد قیمت مسکن منجر شود تجربه نشان داده شروع فرایند رشد این بازارها لزوما نمی تواند همزمان باشد؛ چون که مولفه های بسیاری در جهت دهی بازارها وجود دارد و ظرفیت درونی هر بخش مسیر آنرا مشخص می کند. ازاین رو نمی توان با قاطعیت از تحرک نسبی یا رکود بازار مسکن در آینده نزدیک سخن گفت.
منبع:

1400/06/01
08:37:35
5.0 / 5
1611
تگهای خبر: اقتصاد , تجربه , خرید , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لباس نو