دستور خودسرانه گمرک در گرانی عوارض واردات، فورا کنسل شد

دستور خودسرانه گمرک در گرانی عوارض واردات، فورا کنسل شد

لباس نو: گرچه پس از اما و اگرهای بسیار قرار شد تا جریان دریافت حقوق ورودی واردات در جلسه سران سه قوا بررسی و در مورد آن تصمیم گیری شود ولی هنوز که تکلیف مشخص نشده گمرک ایران طی بخشنامه ای برای ضایع نشدن حق دولت دستور افزایش نرخ ارز محاسباتی عوارض واردات از 4200 تومان به نرخی نزدیک به بازار آزاد را صادر کرد، با این وجود در فاصله چند ساعت، این بخشنامه امروز لغو شده است.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، طبق تبصره (۷) قانون بودجه امسال قرار شد که نرخ ۴۲۰۰ محاسبانی عوارض واردات در حقوق ورودی فقط برای کالاهای اساسی و همین طور دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی اعمال شده و عوارض سایر کالاها به نرخ ارز "ای تی اس" بانک مرکزی که نرخی نزدیک به بازار است تغییر کند، البته حقوق ورودی از چهار به دو درصد و برای اقلام اساسی و دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی به یک درصد کم شد.

این مصوبه در ابتدای سال با واکنش های مختلفی همراه بود به این علت که خارج از اقلام اساسی و دارو، تا ۸۰ درصد کالاهای دیگر وارداتی را اقلام و مواد اولیه تولید تشکیل می دهد که با این مصوبه هزینه واردات آنها بطور قابل توجهی رشد می کند، بر این اساس با پیشنهاد گمرک ایران و موافقت هیات وزیران قرار شد که جهت جلوگیری از گرانی و تورم، گمرک بصورت موقت مجاز باشد که تا زمان تصویب و ابلاغ حقوق ورودی، ارزش گمرکی و حقوق ورودی را به روال سال قبل و برمبنای ارز ۴۲۰۰ تومان محاسبه کند.

در ادمه مجلس با این رویه مخالفت و به روحانی- رییس دولت دوازدهم- اعلام نمود که طبق قانون بودجه عمل کرده و برای اقلام غیر اساسی نرخ ۴۲۰۰ محاسباتی حذف شود.
قرار بود سران قوا تصمیم بگیرند
اما اعلام ارونقی - معاون فنی گمرک ایران- از این حکایت داشت که باز هم دولت باتوجه به تبعات این مصوبه قانون بودجه و گرانی که با خود به همراه داشت گرچه تغییراتی پیش بینی نمود ولی اجرای آنرا به دولت سیزدهم واگذار کرد و از طرف دیگر باتوجه به مخالفتی که دولت رئیسی با افزایش حقوق ورودی داشت، دولت دوازدهم طی مکاتبه ای با رهبری درخواست نمود تا ایشان نسبت به این جریان اعلام نظر کنند.

وی گفته بود که آنچه از طرف دفتر مقام معظم رهبری اعلام گردید حاکی از لزوم بررسی موضوع در جلسه سران سه قوا بوده است.
گمرک دستور اجرا داد
در حالی نتیجه مشخصی در این رابطه هنوز اعلام نشده بود که امروز همزمان با سوم شهریور ماه، گمرک ایران طی بخشنامه ای به گمرکات اجرائی اعلام نمود که باتوجه به ایرادی که هیات تطبیق مصوبات دولت با قوانین مجلس نسبت به عدم اجرای مصوبه قانون بودجه در مورد حقوق ورودی داشته است، جهت جلوگیری از تضییع حقوق دولت کلیه اظهارنامه های مشمول از شروع سال قطع مرور زمان گردیده و ظرف مهلت۱۰ روز به صاحبان کالا ابلاغ شود.

گمرک دستورش را لغو کرد!
این اقدام تامل برانگیز گمرک ایران در حالی بود که در فاصله چند ساعت از صدور بخشنامه اول، بخشنامه دیگری در روز جاری(سوم شهریورماه) از طرف گمرک صادر شد که حاکی از لغو دستور اول امروز برای اجرای مصوبه قانون بودجه است.

به هر صورت این دستور در شرایطی صادر شده بود که هنوز موضوع از طرف سران قوا به بررسی نهایی و ابلاغ نشده بود و این بخشنامه گمرک می توانست موجی از نارضایتی و البته افزایش قیمت و تورم اقلام وارداتی و اقلامی که حتی مواد اولیه آن وارداتی است را به همراه داشته باشد.
منبع:

1400/06/03
21:11:10
5.0 / 5
998
تگهای خبر: تولید , قانون , قیمت , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لباس نو