با فرار اشرف غنی

افغانستان از ایران درخواست سوخت کرد

افغانستان از ایران درخواست سوخت کرد

وضعیت بازار مبین افزایش صادرات فراورده های نفتی ایران به کشورهای همسایه است؛ هرچند که آمار رسمی از میزان صادرات بنزین و سایر فراورده ها منتشر نشده اما طبق گفته های سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی ایران آغاز صادرات به افغانستان می تواند تحول خوبی در این عرصه باشد.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، اواخر سال ۱۳۹۷ با شروع به کار فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس، ایران در تولید بنزین خودکفا شد و توانست دروازه های واردات این فرآورده راهبردی به کشور را ببندد. خودکفایی در تولید بنزین یکی از اهداف وزارت نفت طی چند سال اخیر بوده است و بر این اساس میزان تولید بنزین در کشور به مرور زمان افزایش یافت؛ بطوریکه در فاصله سالهای ۱۳۵۷ تا ۱۳۵۹ به طور متوسط روزانه ۱۴ میلیون لیتر بنزین در کشور تولید شده که این مقدار در فاصله سالهای ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۷ (۹ ماه ابتدای سال ۹۷) با افزایش ۵.۹ برابری به میانگین روزانه ۸۳ میلیون لیتر افزایش یافت.
این در حالیست که مصرف روزانه بنزین در کشور نیز رقمی در همین حدود را تعقیب کرده است؛ به نحوی که در فاصله سالهای ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۷ به طور متوسط روزانه حدود ۸۸ میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف شد. واردات این فرآورده به کشور اما در فاصله سالهای ۱۳۵۷ تا ۱۳۵۹ صفر بوده و به تدریج با افزایش تعداد خودرو ها و رشد زندگی شهرنشینی به ۳.۷ میلیون لیتر در روز در فاصله سالهای ۱۳۶۴ تا ۱۳۶۷ رسید و در فاصله سالهای ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۷ به بالاترین حد خود (۱۶.۸ میلیون لیتر در روز) و بعد از آن با روندی کاملاً کاهشی به ۷.۶ میلیون لیتر در روز در فاصله سالهای ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵ (دولت یازدهم) رسید.
رقم واردات بنزین در فاصله سالهای ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۷ (۹ ماهه ابتدای سال) ۵.۹ میلیون لیتر ثبت شده است که این رقم بگفته مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی از محل راه اندازی فازهای سه گانه پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس و دستیابی به خودکفایی در تامین بنزین مورد نیاز کشور، ابتدای مهرماه ۱۳۹۷ به صفر رسید و دیگر بنزینی وارد کشور نشده است.
سیدحمید حسینی، سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی درباب آخرین وضعیت صادرات بنزین و دیگر فراورده های نفتی به ایسنا اظهار داشت: تا حالا جزییات رسمی از آمار صادرات فرآورده منتشر نشده اما سال قبل بالاترین آمار صادراتی مربوط به بنزین ثبت شد؛ بطوریکه حدود ۳ میلیارد دلار در کل سال و در چهارماه نخست سال قبل ۷۰۰ میلیون دلار صادرات بنزین صورت گرفت.
وی با اشاره به دلیلهای کاهش صادرات اظهار نمود: در زمستان سال قبل به سبب کمبود سوخت مجبور به استفاده از گازوئیل برای خیلی از نیروگاه ها شدیم و همین مساله سبب شد نتوانیم به تعهدات صادراتی خود پایبند باشیم. در این راستابخشی از این تعهدات به امسال موکول و همین طور افزایش مصرف بنزین در داخل و همین طور لزوم انجام اورهال پالایشگاه ها سبب کاهش صادرات شد.
بگفته سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی، هم اکنون قیمت بنزین در کشورهای همسایه بالا رفته که علت این مساله نیز کاهش وجود این فراورده در کشورهای همسایه خصوصاً افغانستان است.
وی با اشاره به صادرات فرآورده های نفتی صادراتی دیگر همچون قیر، روغن، حلال ها و فرآورده های پتروشیمی نفتی اظهار داشت: در این بخشها موفق عمل کردیم و آمار و ارقام خوبی را بدست آوردیم اما صادرات بنزین پالایشکاهی به حداقل رسید.
وی با اعلان اینکه بتازگی به پیام افغانستان برای شروع صادرات فراورده های نفتی پاسخ مثبت دادیم، اظهار داشت: بنظر می رسد که از این طریق ایران می تواند تجارت با افغانستان را دو برابر نماید و این در شرایطی است که دولت اشرف غنی به سبب تحریمهای آمریکا به دنبال کاهش همکاری با ایران بود.
سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی ایران اظهار داشت: باتوجه به اتفاقات اخیر بازار مناسبی را برای صادرات نسبت به گذشته پیش بینی میکنیم.
منبع:

1400/06/04
12:54:28
5.0 / 5
1240
تگهای خبر: تولید , دلار , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لباس نو