در بازدید خاندوزی از گمرک فرودگاه امام چه گذشت؟

در بازدید خاندوزی از گمرک فرودگاه امام چه گذشت؟

وزیر امور اقتصادی و دارایی امروز از گمرک فرودگاه امام خمینی و بخش های مختلف آن بازدید کرد که دستورهایی از طرف وی برای تعیین تکلیف داروهای دپو شده، تغییر رویه رجیستری گوشی همراه و تعیین تکلیف کالاهای متروکه و تملیکی عنوان شد.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، وزیر امور اقتصادی و دارایی امروز (شنبه) از گمرک فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) بازدید کرد که رئیس کل گمرک ایران و معاون فنی و امور گمرکی گمرک هم حضور داشتند.
در ابتدای این بازدید، خاندوزی از بخش رجیستری تلفن همراه مسافران ورودی به کشور بازدید کرد و از نزدیک در جریان نحوه رجیستری گوشی تلفن همراه مسافران قرار گرفت.
در حین بازدید از این قسمت، مسؤلان این بخش اعلام نمودند که سیستم مربوطه برای رجیستری گوشی همراه قطع و مبتلا به اختلال شده که سبب شده است برخی نتوانند این عمل را انجام دهند.
در این بین، یکی از مسافرانی که منتظر رجیستری گوشی خود بود، از معطل شدن در این حوزه به خاندوزی گلایه می کرد که در این رابطه معاون فنی گمرک اظهار داشت: حدودا روزی ۳۵ نفر به بنده رجوع می کنند که سیستم قطع بوده و یا گمرک محلی نمی تواند گوشی آنها را رجیستر کند.
در ادامه مهدی میراشرفی، رئیس کل گمرک بیان نمود: در صورتیکه این کار ساده شود میتوان در کسری از دقیقه اطلاعات گوشی و سیم کارت را ثبت و بدون معطلی آنرا هماهنگ کرد.
وی همینطور تصریح کرد که برای رجیستری گوشی همراه چندین سازمان نقش دارند که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، گمرک، وزارت اقتصاد بخشی از آن هاست.
کاربر سیستم هم به مسأله دیگری در این رابطه اشاره نمود و اظهار داشت: زمانی که به دنبال رجیستری هستیم به علت آنکه سایر اطلاعات گذرنامه و سایر موارد ثبت نشده، نمی توان نسبت به رجیستری اقدام نمود و بعضاً ۴۸ ساعت طول می کشد.
وزیر اقتصاد با ابراز نارضایتی از این مسأله خواهان رفع این مشکل و تسهیل فرایند رجیستری گوشیهای تلفن همراه مسافران شد.
در ادامه بازدید، خاندوزی از اقلام دارویی متروکه و همراه مسافر در انبارهای گمرک بازدید کرد که در این رابطه میراشرفی_رئیس کل گمرک ایران علل عمده متروکه شدن این کالاها، نداشتن مجوز ترخیص، ورود بدون هماهنگی و ثبت سفارش و... را اعلام نمود که سبب شده دو سوم کالاها ماندگاری نداشته باشند و ترخیص نشوند.

وجود ۳۱۳۰ تن کالای بلاصاحب و متروکه در گمرک
آنطور که مسؤلان گمرک می گفتند، هم اکنون معادل ۳۱۳۰ تن کالای بلاصاحب و متروکه در گمرک وجود دارد که مقدار کمی از آنها بلاصاحب است که ستاد اجرایی مسئول آن هاست و مقدار بیشتری از آنها در رابطه با سازمان اموال تملیکی است که بیشتر ابن موارد هم وسایل و لوازم مسافرتی هستند.
علاوه بر این، هم اکنون تمام اموال تملیکی مربوطه تا آخر سال ۱۳۹۸ حکم تخلیه آنها از جانب گمرک صادر گردیده است که سازمان اموال تملیکی باید اعلام آمادگی کند تا برای انتقال اقدام گردد.
از سوی دیگر، حالا حدودا ۳۵۰۰ قبض برای انتقال کالاهای متروکه در گمرک وجود دارد که این کالاها بالای هفت تا هشت سال یا به صورت متوسط سه تا چهار سال است که متروکه شده اند.
همچنین برپایه اعلام مسؤلان مربوطه، زمان بر بودن فرایند اموال تملیکی سبب شده است تا ۲۰ درصد از ظرفیت انبارهای گمرک در اشغال کالاهای متروکه است که در این رابطه رئیس کل گمرک بیان نمود: این کالاها بیشتر چمدان و فاقد ارزش تجاری هستند که سازمان اموال تملیکی هم آنها را در اولویت قرار نمی دهد.
وزیر اقتصاد در واکنش به این مورد اظهار داشت: این که نیروی انسانی و ساختار کم است نباید مانع باشد بلکه با استفاده از روش ها و اصلاح فرآیندها و هوشمندسازی بتوان با کمترین هزینه و زمان کالاها را تعیین تکلیف کرد این توجیه برای تأخیر کردن قابل قبول نیست. بنابراین، در تعیین تکلیف کالاهای متروکه اولویت اول، دوم یا سوم مفهوم ندارد و باید تعیین تکلیف آنها سهلوت و سرعت یابد.
در بازدید از بخش انبارهای عمومی گمرک هم اعلام گردید که معادل ۳۴۰۰ تا ۳۵۰۰ کالا در رابطه با وزارت جهاد کشاورزی و وزارت بهداشت (اقلام دارویی) وجود دارد که قرار شد این کالاها تا دوشنبه هفته آینده از جانب این دو وزارت خانه تعیین تکلیف شوند.
معاون فنی و امور گمرکی گمرک در این رابطه توصیخ داد: وزارت جهاد کشاورزی ۱۱۳ ردیف از این کالاها را بررسی نموده و به صاحبان کالاها ابلاغ کرده است تا تعیین تکلیف شود.

علاوه بر این، مسؤلان گمرک کشور اعلام نمودند که در میان این اقلام، واکسن های دامی و بذرهایی وجود دارد که فصلی هستند و با گذشت زمان دیگر کارایی ندارند؛ ازاین رو احتیاج به هماهنگی بین مراجع ذی ربط در این حوزه بیشتر از پیش حس می شود.

سه اقدام گمرکی خاندوزی در بازدید امروز

در این حوزه وزیر اقتصاد دستور داد تا لیستی از این کالاها تهیه شود تا در اولین نشست هیئت دولت این مسائل را مطرح کند که ظرف یکی دو هفته آینده هر دو وزارت خانه کالاهای در رابطه با خویش را تعیین تکلیف کنند.

در آخر، تعدادی از مسؤلان گمرک در جلسه ای به بیان چالش ها و مسائل موجود در گمرک پرداختند و وزیر امور اقتصادی و دارایی سه دستور برای حل آن ها مطرح نمودند که یکی از آنها تغییر سازوکار رجیستری و پرداخت گمرکی ها به شکل برخط است و مقرر شد تا با تشکیل کارگروهی در ارتباط با حذف عملیات رجیستری در مبادی ورودی گمرک و انجام کاملا غیر حضوری آن تصمیم نهایی دریافت شود.
دومین اقدام گمرکی خاندوزی در بازدید امروز، تعیین تکلیف داروهای بدون مجوز دپو شده در گمرک بود که با رایزنی وزیر اقتصاد و وزیر بهداشت قرار تا ترخیص این اقلام از گمرک سرعت بگیرد.
از سوی دیگر، وزیر اقتصاد در جهت تسریع و سهولت در ترخیص کالاها از گمرک از رئیس کل بانک مرکزی خواست تا بعضی از داده های ارزی را به صورت برخط منتقل کند.
در رابطه با تعیین تکلیف کالاهای متروکه و تملیکی هم مقرر شد تا نتیجه برگزاری جلسه با رئیسی سازمان اموال تملیکی در این حوزه اعلام گردد.
1400/06/06
23:03:02
5.0 / 5
1158
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لباس نو