واکنش ستاد مبارزه با قاچاق به حذف فرآیند رجیستری در مبادی ورودی

واکنش ستاد مبارزه با قاچاق به حذف فرآیند رجیستری در مبادی ورودی

به دنبال انتشار اخبار حذف فرآیند رجیستری تلفن همراه مسافری از مبادی ورودی کشور، سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز به شفاف سازی سوابق مبحث و ملاحظات فرآیند رجیستری پرداخت.


به گزارش لباس نو به نقل از ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، حمیدرضا دهقانی نیا، سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز و مدیرکل دفتر نظارت بر سامانه های الکترونیکی و هوشمند مبارزه با قاچاق در این رابطه اظهار داشت: پیش از دیماه ۹۹، ثبت مسافری به صورت اینترنتی و بدون احراز حضوری مسافر در مبادی ورودی کشور انجام می شد که در نتیجه این موضوع، متخلفان با دسترسی به اطلاعات هویتی مسافران در شرکتهای حمل و نقل، آژانس های مسافرتی و یا دیگر بخش های مرتبط همزمان با مسافرت مسافر با صدور سیمکارت به نام وی بدون اطلاع ایشان، گوشی قاچاق خویش را ثبت و آنرا تطهیر می کردند. دهقانی نیا افزود: این مورد سبب ورود سیل انبوهی از شکایت ها به مراجع قضایی، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و سایر دستگاههای درگیر در طرح شده بود تا جایی که اعتراض دادستانی کل کشور را هم به دنبال داشت. وی عنوان کرد: در نتیجه دادستان محترم کل کشور طی مکاتبه ای در تاریخ ۱۳ /۷ /۹۸ با وزیر محترم وقت امور اقتصادی و دارایی، ضمن صدور دستور اصلاح رویه موجود مسافری، اظهار کالا در مبادی و ثبت بعد از احراز هویت دقیق مسافر، طی تشریفات گمرکی و پرداخت حقوق ورودی را مطالبه نمود. مدیرکل دفتر نظارت بر سامانه های الکترونیکی و هوشمند ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز اضافه کرد: از همان زمان، این ستاد پیگیری مبحث را شروع کرد و با عنایت به پیچیدگی های اجرا، در نهایت فرآیند ثبت گوشی مسافری برای اتباع غیر ایرانی از تاریخ ۱۳/ ۳ /۹۹ و برای اتباع ایرانی از تاریخ ۱ /۱۰/ ۹۹ منوط به احراز حضوری مسافر و اظهار کالا در مبادی ورودی کشور شد. وی عنوان کرد: در نتیجه این اقدام، ضمن صیانت از حقوق مسافر برای ثبت گوشی همراه خود، از سوءاستفاده از رویه مسافری برای تطهیر کالای قاچاق جلوگیری شد. سخنگوی ستاد اظهار داشت: هم اکنون، مسافر بعد از احراز هویت و اظهار کالا در مبادی ورودی کشور، یک ماه فرصت دارد تا از راه درگاه اینترنتی گمرک نسبت به پرداخت حقوق ورودی اقدام نماید.
دهقانی نیا در بخش دوم از اظهاراتش در ارتباط با انتشار اخبار حذف فرآیند حضوری رجیستری تلفن همراه مسافری ضمن اشاره به بازدید روز گذشته وزیر امور اقتصادی و دارایی از واحد رجیستری مستقر در گمرک فرودگاه امام خمینی (ره)، چالش های ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با گمرک در اجرای این فرآیند را مورد توجه قرار داد و اضافه کرد: بخش بزرگی از ایستایی و ایجاد صف موجود در مبادی ورود کشور به دلیل قطعی یا کندی سامانه داخلی گمرک و همینطور کم توجهی به پیشنهادهای این ستاد در مورد اصلاح فرآیند بوده است. وی اظهار داشت: قطعی یا کندی سامانه داخلی گمرک که در بازدید حضوری نمایندگان این ستاد در سال پیش از فرودگاه امام (ره) هم مشهود بود با وجود قابل حل بودن، متأسفانه تابحال رفع نشده است. دهقانی نیا در ارتباط با چاره ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در مورد این مشکل اظهار داشت: یکی از مهم ترین پیشنهادهایی که از همان ابتدا عرضه شد این بود که گمرک در سایت اینترنتی خود امکان دریافت اطلاعات هویتی و همینطور مشخصات گوشی را برای مسافران قبل از حضور در مبادی ورود کشور فراهم نماید و تنها ثبت نهایی کالا منوط به احراز حضوری مسافر و کالای همراه وی در مبادی ورود کشور باشد؛ در این صورت وقتی مسافر در مبادی کشور حضور یافت کارشناس گمرک می تواند از راه جستجوی کد ملی وی، اطلاعات اظهاری را با کالا تطبیق داده و در صورت تائید، وی را مجاز نماید تا یک ماه بعد از تاریخ ورود، نسبت به پرداخت حقوق ورودی از راه سایت اینترنتی گمرک اقدام نماید که متأسفانه این پیشنهاد هم اجرایی نشد. در انتها سخنگوی ستاد ضمن اعلام آمادگی کامل جهت شرکت در کارگروه مدنظر وزیر امور اقتصادی و دارایی، تصریح کرد: ستاد، از هر پیشنهادی که ضمن کاهش زمان انجام فرآیند رجیستری در مبادی ورودی کشور، از تضییع حقوق مسافران واقعی جلوگیری نماید و خطر سوءاستفاده از رویه مسافری برای تطهیر کالای قاچاق را مجدداً بازنگرداند، استقبال می کند.


منبع:

1400/06/10
11:29:09
5.0 / 5
922
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لباس نو