مرغ ارزان شد!

مرغ ارزان شد!

به گزارش لباس نو گزارش های میدانی از خرده فروشی ها نشان داده است که امروز قیمت هر کیلوگرم مرغ تازه به حدود ۳۳ تا ۳۵ هزار تومان رسیده یعنی بیشتر از ۵۰۰۰ تومان ارزان شده؛ هر چند همچنان تا حدود ۱۰ هزار تومان از نرخ مصوب گران تر است.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، قیمت مرغ از مرداد ماه وارد کانال ۴۰ هزار تومانی شد، اما گزارش های میدانی امروز از خرده فروشی ها نشان داده است که امروز قیمت هر کیلوگرم مرغ تازه به حدود ۳۳ تا ۳۵ هزار تومان رسیده است. یعنی قیمت هر کیلوگرم مرغ ۵۰۰۰ تا ۷۰۰۰ تومان ارزان شده است.
البته ابتدای سال جاری قرارگاه ساماندهی مرغ کشور قیمت هرکیلوگرم مرغ گرم برای مصرف کننده را ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان مصوب کرد و چون ارز دولتی به نهاده های تولید اختصاص یافته مرغ باید با همین قیمت مصوب در دسترس همگان باشد؛ ازاین رو همچنان قیمت مرغ در سطح خرده فروشی ها ۸۰۰۰ تومان تا ۱۰ هزار تومان گران تر از نرخ مصوب است.
فعالان صنعت طیور در ماه های اخیر بارها اعلام نموده اند که مرغ نباید با قیمتی بیشتر از ۲۷ هزارتومان به دست مصرف کننده برسد و فروش مرغ با قیمت های ۴۰ هزارتومان و حتی بیشتر سودجویی است.
البته در ایام اخیر انتقاداتی هم از جانب فعالان این صنعت به گرانی و کمبود جوجه یک روزه مطرح گردیده است.
اواخر سال قبل هم وضعیت نابسامانی در بازار مرغ حاد بود که سبب ایجاد صف های طولانی برای دریافت مرغ به قیمت تنظیم بازار در شرایط کرونایی شد. این در شرایطی است که نهاده های دام و طیورهمچنان ارز دولتی دریافت می کنند و مرغ به قیمت مصوب باید در دسترس عموم مردم باشد. اما در شرایطی که وزارت جهاد کشاورزی می گوید تولید مرغ به اندازه نیاز کشور بوده و هیچ کمبودی در این حوزه وجود ندارد و تقصیر را به گردن وزارت صمت انداخته که وظیفه نظارت بر بازار و برخورد با گرانفروشی را دارد، مسؤلان وزارت صنعت معدن تجارت (صمت) می گویند قرارگاه ساماندهی مرغ مسئول تأمین و توزیع این کالاست؛ ازاین رو این وزارت خانه مسوولیتی در این رابطه ندارد که بخواهد اظهارنظر کند.
در این میان تولیدکنندگان هم تاکید دارند که با وجود افزایش هزینه های تولید و افزایش قیمت تمام شده مرغ، مرغداران مرغ های زنده را برپایه سازوکار تعیین شده با قیمت مصوب ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان تحویل کشتارگاه ها می دهند و اینکه از کشتارگاه تا عرضه در بازار چه اتفاقی می افتد که قیمت ها چنین جهشی پیدا می کند باید توسط دستگاههای نظارتی مربوطه رصد و رسیدگی شود.1400/06/13
22:21:24
5.0 / 5
1060
تگهای خبر: تولید , صنعت , فروش , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لباس نو