تایرسازان مجاز به صادرات قسمتی از تولید خود شدند

تایرسازان مجاز به صادرات قسمتی از تولید خود شدند

لباس نو: طبق ابلاغ انجمن صنفی صنعت تایر به تولیدکنندگانِ عضو انجمن، تایرسازان داخلی مجاز به صادرات 10 درصد تایر سواری تولیدی و 30 درصد تایرهای کشاورزی و راه سازی و صنعتی شدند.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، چند ماه است که موضوع درخواست آزادسازی صادرات مازاد تولید تایرها از طرف فعالان این صنعت مطرح شده است؛ آنها معتقدند که در وضعیت فعلی که میزان تولید برخی اندازه ها و انواع تایر از میزان مصرف کشور بیشتر است، در صورتیکه صادرات- ولو بصورت محدود- آزاد نشود، فاقد توجیه خواهد بود.
تولید مازاد نیاز بازار و نبود تقاضای متناسب با این حجم از تولید، سبب انباشت برخی سایز تایرها شده است؛ پس در این راستا فعالان این صنعت راهکار موجود برای معضل تایرهای رسوب شده را صدور اجازه صادرات تایرهای مازاد می دانند.
طبق آمار، میزان تولید در ۱۰ ماهه ابتدایی سال قبل برابر کل تایر تولیدی در سال ۱۳۹۸ بوده و همه انواع تایرها را شامل شده است و این روند افزایش تولید تا آخر سال ۱۳۹۹ و از شروع سال ۱۴۰۰ هم ادامه دار بوده است.
باتوجه به افزایش تولید تایرها و با توجه به این که تایرهای سواری انواع گوناگونی دارد و هر اندازه تایر برای برخی از خودرو ها قابل استفاده می باشد (تایر خودرو ها با شاسی های بلند که خود دارای چند سایز است، مناسب خودرو های پژو، پراید و... نیست و بالعکس) بدین سبب زمانی که تولید از میزان حجم مصرف عبور می کند، بطور معمول به تولیدکنندگان مجوز صادرات داده شود.
سالهای قبل، تایر خودرو های شاسی بلند وارد می شدند اما حالا تولیدکنندگان داخلی ادعا دارند که با دانش فنی داخلی، در این امر خودکفا شده اند و معتقدند که در صورت امکان صادرات، می توان بازار گشایی در خارج از کشور داشت. ضمن این که صادرات مازاد تولید، انگیزه ای برای تولیدکننده است که بتواند همچنان تولید را ادامه و توسعه دهد.
بدین سبب به دنبال این که چند ماهی است موضوع آزادسازی صادرات تایر به دفعات از طرف فعالان و تولیدکنندگان صنعت تایر درخواست شده است، در نهایت انجمن صنفی صنعت تایر اطلاعیه ای به تولیدکنندگان زیرمجموعه خود ابلاغ کرده که ضمن آن اعلام شده که صادرات قسمتی از محصولات تولیدی مجاز و آزاد شده است.
در این ابلاغیه آمده است:
پیرو تصمیمات ستاد تنظیم بازار و پیگیری های صورت گرفته، در نهایت بر طبق تصویب شورای عالی صادرات، شرکت های تولیدکننده تایر مجاز هستند ۱۰ درصد تایر سواری تولیدی و همین طور ۳۰ درصد تایرهای کشاورزی، راه سازی و صنعتی تولیدی خودرا صادر کنند.
1400/06/15
21:30:13
5.0 / 5
774
تگهای خبر: توسعه , تولید , صنعت , صنعتی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لباس نو