آغاز فعالیت نورد استریم ۲ از ماه آینده

آغاز فعالیت نورد استریم ۲ از ماه آینده

به گزارش لباس نو شرکت گازپروم می خواهد انتقال گاز طبیعی از یکی از جنجالی ترین خطوط لوله دنیا را از ماه میلادی آینده آغاز کند.به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، منابع آگاه به بلومبرگ گفتند: این غول گازی روسیه می خواهد انتقال گاز طبیعی از راه اولین خط نورد استریم ۲ به آلمان را در اول اکتبر آغاز کند. زمان جریان یافتن گاز به شبکه گاز اروپا به تصمیم رگولاتور آلمان بستگی خواهد داشت.

این خط لوله می تواند از فشار بر بازارهای گاز اروپایی که با کمبود عرضه در آستانه فرا رسیدن فصل سرما و افزایش شدید قیمتها روبرو هستند، بکاهد. همینطور یک پیروزی برای آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان به شمار خواهد رفت که با وجود فشارهای متحدان شامل آمریکا به مدت ۱۰ سال از این خط لوله حمایت کرد.

نورد استریم ۲ هفته جاری یک گام دیگر به آغاز فعالیت نزدیک شد. شرکت نورد استریم ۲ اعلام نمود آخرین قطعه دومین خط این شاه لوله جوش داده شده و مقرر است در بستر دریا قرار داده شود. گام بعدی متصل کردن بخشهای دانمارکی و آلمانی این شاه لوله خواهد بود.

به گفته منابع آگاه، گازپروم انتقال گاز تا اول دسامبر از راه هر دو خط نورد استریم ۲ که از بستر دریای بالتیک می گذرند را هدف گذاری گرفته است. این شرکت اعلام نمود این شاه لوله می تواند سال جاری ۵.۶ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی را منتقل کند.

البته نورد استریم ۲ باید گواهی فنی و بیمه دریافت کند که به علت تحریمهای وضع شده از جانب آمریکا در سال میلادی گذشته، امکان دارد چالش برانگیز باشد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، نورد استریم ۲ قرار بود در سال ۲۰۱۹ راه اندازی شود اما به دنبال تهدیدهای آمریکا برای مجازات شرکتهایی که در ساخت آن مشارکت دارند، با تاخیرهای مکرر روبرو شد. چشم انداز تکمیل این خط لوله بعد از اینکه جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در ماه مه تصمیم گرفت از بعضی تحریمها چشم پوشی کند، تغییر نمود. بعد از آن دولت آمریکا با آلمان درباره این خط لوله توافق کرد و آلمان اخطار داد اگر روسیه از انرژی بعنوان یک سلاح ضد اوکراین استفاده نماید، با اقدامات تلافی جویانه روبرو می شود.

در این بین اپراتور ترانزیت گاز دولتی اوکراین روز چهارشنبه اعلام نمود ترانزیت گاز روسیه از سیستم ترانزیت گاز اوکراین به اروپا از میانگین روزانه ۱۲۴ میلیون متر مکعب در فاصله آوریل تا اوت، به ۱۰۹ میلیون متر مکعب در سپتامبر کاهش پیدا خواهد نمود. سطح ترانزیت در سپتامبر حداقل میزان فراهم شده بر مبنای توافق ترانزیت سال ۲۰۱۹ میان اوکراین و روسیه است.

این شرکت اعلام نمود که افزایش کم سابقه قیمت گاز در قطبهای گاز اروپا نتیجه کاهش ترانزیت گاز بوده است. سرگی ماکوگان، مدیر این شرکت اظهار نمود: اوکراین مکررا امکان ترانزیت برای عرضه حجم بیشتر گاز به اتحادیه اروپا را پیشنهاد می دهد اما شرکت گازپروم مدام این پیشنهادها را رد می کند.

گازپروم ماه گذشته اعلام نموده بود حجم اندک گاز در ذخایر اروپایی، صادرات این شرکت در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ و سال ۲۰۲۲ را تقویت خواهد نمود.

شرکت انرژی دولتی نفتوگاز اوکراین ماه گذشته گفته بود برای آمریکا و آلمان مسدود کردن خط لوله نورد استریم ۲ خیلی دیر شده است و از دولت آمریکا خواسته بود معافیتها از تحریم برای این پروژه را لغو کند.

بر اساس گزارش رویترز، روسیه می گوید این پروژه ۱۱ میلیارد دلاری که با دور زدن اوکراین، مستقیما گاز را به اروپا منتقل می کند یک پروژه تجاری است اما اوکراین نگران است در صورت اقدام روسیه در حذف اوکراین بعنوان یک مسیر ترانزیت گاز، از درآمد میلیاردی ترانزیت محروم شود.
1400/06/18
10:02:05
5.0 / 5
1528
تگهای خبر: دلار , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لباس نو