کدام کشور بیشترین دارو را از ایران می خرد؟

کدام کشور بیشترین دارو را از ایران می خرد؟

لباس نو: اتاق تجاری تهران در گزارش جدید خود به بررسی وضعیت تجارت خارجی صنعت دارو و پزشکی ایران در پنج ماهه نخست سال جاری پرداخته است.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، برمبنای براوردهای صورت گرفته کل تجارت خارجی صنایع دارویی و پزشکی کشور تا اختتام مرداد ماه امسال، ۷۰۷ میلیون دلار بوده که نسبت به زمان مشابه سال قبل افزایشی بیش از ۳۲ درصدی را نشان میدهد. همین طور وزن کل اقلام دارویی جابجا شده نیز به ۸۰۸ هزار تن می رسد.
در بررسی آمارهای جزئی بنظر می رسد که فاصله میان صادرات و واردات این اقلام در اقتصاد ایران بسیار زیاد است. در پنج ماهه نخست سال جاری ایران حدودا ۴۰ میلیون دلار دارو صادر کرده که این عدد تنها ۰.۲ درصد از کل صادرات کشور را شامل می شود. این در حالیست که با رسیدن وزن اقلام صادراتی ایران به ۱۰۵ هزار تن، نسبت به زمان مشابه سال قبل رشدی حدودا ۳۰ درصدی به ثبت رسیده است.
در زمینه واردات میزان کل اقلام دارویی و پزشکی وارد شده به ایران ۶۶۷ میلیون دلار بوده که در مجموع چهار درصد از کل واردات ایران در طول این مدت را شامل می شود. واردات دارویی کشور به وزن ۷۰۳ هزار تن رسیده و در قیاس با زمان مشابه سال قبل افزایشی ۳۵.۵ درصدی را نشان میدهد.
در بین داروهای وارداتی، گروه داروهای متشکل از محصولات مخلوط شده یا نشده برای مصارف درمان یا پیشگیری با سهم ۱۱۳ میلیون دلاری اصلی ترین کالاهای وارداتی بوده اند و بعد از آن واکسن با ۱۰۲ میلیون دلار در رده بعدی قرار گرفته است. حدود ۱۵ درصد از کل واردات دارویی ایران در طول این مدت به واکسن ها اختصاص داشته است.
در بین کالاهای صادراتی، آنتی سرم ها و مشتقات خونی با ۱۴.۶ میلیون دلار، ۳۶ درصد از صادرات ایران در این عرصه بشمار می رود و بعد از آن رادیو داروها با ۳۰ درصد در رده بعدی قرار دارند.
در بین کشورهای صادرکننده دارو به ایران، چین صدرنشین است. ایران در طول این زمان حدود ۱۱۹ میلیون دلار معادل ۱۹ درصد از کل واردات دارویی خودرا با چین انجام داده است. امارات متحده عربی با ۱۱۵، ترکیه با ۴۹، آلمان با ۴۹ و سوییس با ۴۱ میلیون دلار در رده های بعدی قرار دارند.
در بین اصلی ترین واردکنندگان دارو از ایران اما آلمان صدرنشین است. حدود ۳۰ درصد از کل صادرات دارویی ایران معادل ۱۲.۲ میلیون دلار به آلمان انجام شده است. سوریه با ۱۰.۶، افغانستان با ۴.۴، ترکیه با سه و اتریش با ۲.۲ میلیون دلار دیگر واردکنندگان اصلی دارو از ایران در پنج ماهه نخست سال جاری بوده اند.
منبع:

1400/07/09
21:51:03
5.0 / 5
1710
تگهای خبر: اقتصاد , دلار , صنعت , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لباس نو