اتاق بازرگانی تهران منتشر كرد

آماری خطرناک از روند سرمایه گذاری در ایران!

آماری خطرناک از روند سرمایه گذاری در ایران!

لباس نو: اتاق تجاری تهران در تازه ترین گزارش خود به بررسی روند سرمایه گذاری های جدید در اقتصاد ایران پرداخته که نشان میدهد این شاخص در سال 1399 شرایط مطلوبی را تجربه نکرده است.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، برمبنای اطلاعات ارائه شده در این گزارش، در ۱۰ سال منتهی به سال ۱۳۹۹، روند عمومی سرمایه گذاری در کشور نزولی بوده و میانگین آن در سال قبل منفی ۴.۷۹ درصد را نشان میدهد.
کمترین رقم سرمایه گذاری کشور به ۱۳۹۹ با عدد ۱۰۰ هزار میلیارد تومان باز می گردد که در مقایسه با رقم ثابت سال ۱۳۹۰، کاهشی محسوس را نشان میدهد. هر چند در این سال میزان سرمایه گذاری در اقتصاد ایران دو هزار میلیارد تومان بالا رفته اما این عدد برای جبران کاهش سرمایه گذاری کفایت نمی کند.
براوردها نشان میدهد که در صورت رشد سالانه پنج درصدی سرمایه گذاری از سال ۱۴۰۰ به بعد، در سال ۱۴۱۳ سرمایه گذاری واقعی کشور به رقم سال ۱۳۹۰ خواهد رسید. اگر این رشد سالانه ۱۰ درصد باشد، در سال ۱۴۰۶ بازگشت به ابتدای دهه۹۰ ممکن خواهد شد.
بررسی ها نشان میدهد که در سال ۱۳۹۹ برای دومین سال متوالی، نرخ استهلاک از نرخ سرمایه گذاری در ایران بالاتر رفته است. این به مفهوم آنست که اگر این روند ادامه پیدا کند، عملا بجای سرمایه جدید، سرمایه گذاری های گذشته نیز درحال از دست رفتن هستند و هرچه این روند طولانی تر شود، شکاف میان سرمایه گذاری های جدید و استهلاک افزایش خواهد یافت.
در زمینه های مختلف اقتصادی، در دهه ۹۰، سرمایه گذاری در زمینه ماشین آلات به طور متوسط منفی ۷.۳ و در زمینه ساختمان منفی ۳.۶ درصد بوده است. بدترین عملکرد در این دو حوزه به سال ۱۳۹۸ بازمی گردد و هرچند این عدد در سال ۱۳۹۹ بهبودی نسبی پیدا کرده اما همچنان فاصله ای قابل توجه با ابتدای دهه ۹۰ دارد.
میانگین رشد سرمایه گذاری بخش خصوصی نیز در این سال ها منفی ۳.۷ درصد بوده است. این عدد در سال ۱۳۹۷ به ۷۵ هزار میلیارد تومان رسیده و هر چند در دو سال قبل قدری بهبود یافته اما همچنان فاصله ای قابل توجه با ابتدای دهه ۹۰ و عدد ۱۲۶ هزار میلیارد تومان دارد.
منبع:

1400/07/13
23:26:21
5.0 / 5
1213
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لباس نو