کدامیک از بانکها وام بیشتری دادند؟

کدامیک از بانکها وام بیشتری دادند؟

لباس نو: بررسی عملکرد بانکها و موسسات اعتباری کشور مبین این است که مانده تسهیلات اعطایی تا آخر مرداد سالجاری در مقایسه با اسفند سال قبل رشد ۱۴.۳ درصدی داشته است.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، طبق اطلاعات انتشار یافته از جانب بانک مرکزی تسهیلات اعطایی بانکها و موسسات اعتباری تا آخر مرداد سال جاری، معادل ۲۷۳۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بوده که نسبت به اسفند سال قبل با رشد ۱۴.۳ درصدی روبرو شده است.
همچنین، تسهیلات قرض الحسنه ۸.۳ درصد از کل تسهیلات اعطایی بانکها و موسسات اعتباری قرض الحسنه را ایجاد کرده و حجم عمده عملکرد تسهیلاتی بانکها در ارتباط با مرابحه با ۲۹.۹ درصد و فروش اقساطی با ۲۰ درصد است.
به لحاظ عددی در انتها مرداد سالجاری ۲۲۶ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان از کل تسهیلات اعطایی بانکها و موسسات اعتباری کشور قرض الحسنه بوده که این میزان نسبت به اسفند ماه سال گذشته، ۱۱.۵ درصد رشد را نشان داده است.

بانک های تجاری چقدر تسهیلات دادند؟
از طرفی، بانکهای تجاری در کل ۴۱۶ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده اند که با رشد ۱۳.۷ درصدی روبرو شده و سهم وام های قرض الحسنه از این میزان تسهیلات ۵۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان است که اعطای این وام از جانب بانکهای تجاری در انتهای سال گذشته ۱۴.۱ درصد افزایش پیدا کرده است.
گفتنی است ۱۳.۶ درصد از وام های بانکهای تجاری را قرض الحسنه تشکیل می دهد. در بانکهای تجاری کشور نیز، سهم عمده تسهیلات پرداختی مانند بانکها و موسسات اعتباری در ارتباط با فروش اقساطی به میزان ۲۹.۳ درصد است که رقم آن ۱۲۱ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان در انتها مرداد ۱۴۰۰ بوده است.
علاوه براین، ۸.۳ درصد تسهیلات بانکهای تجاری به رقم ۳۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در انتها مرداد ماه به تسهیلات جعاله اختصاص داشته که این رقم در اسفند سال قبل ۳۱.۵ هزار میلیارد تومان بوده است. به صورت کلی، سهم عمده تسهیلات پرداختی بانکهای تجاری در انتها مرداد ۱۴۰۰ به فروش اقساطی، مرابحه و قرض الحسنه اختصاص یافته است.

بانک های تخصصی چقدر تسهیلات قرض الحسنه دادند؟

همچنین، بررسی عملکرد بانکهای تخصصی در پرداخت تسهیلات تا آخر مرداد سالجاری نشان دهنده این است که تسهیلات اعطایی با ۴.۵ درصد افزایش از رقم ۳۸۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان به عدد ۴۰۵ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان رسیده که سهم تسهیلات قرض الحسنه از این میزان تسهیلات اعطایی بانکهای تخصصی معادل ۲۰ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بوده که با افزایش ۱.۷ درصدی در مقایسه با اسفند سال قبل روبرو شده است.
گفتنی است که ۵ درصد از وام های بانکهای تخصصی را قرض الحسنه تشکیل می دهد.
بزرگترین بخش تسهیلات پرداخت شده در بانکهای تخصصی کشور در ارتباط با فروش اقساطی می شود؛ به نحوی که در انتها مرداد سالجاری ۴۱.۱ درصد کل تسهیلات اعطایی این بانکها به رقم ۱۶۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در بخش فروش اقساطی بوده و این رقم در اسفند ماه سال قبل به میزان ۱۶۸ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان بود.
بانکهای تخصصی هم در بخش مشارکت مدنی تسهیلات قابل توجهی پرداخت کرده اند؛ به نحوی که ۱۶.۶ درصد کل منابع تسهیلاتی این بانکها در انتها مرداد سال جاری به میزان ۶۷ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان در این بخش پرداخت شده است.

عملکرد وام دهی بانکهای غیردولتی و موسسات اعتباری
طبق این گزارش، بررسی تسهیلات اعطایی بانکهای غیردولتی و موسسات اعتباری در انتها مرداد سال جاری نشان داده است که تسهیلات این بانک با ۱۶.۸ درصد رشد به رقم ۱۹۱۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رسیده است و سهم تسهیلات قرض الحسنه از این میزان تسهیلات ۷.۸ درصد ( ۱۴۹ هزار میلیارد تومان) بوده که اعطای این نوع تسهیلات در این نوع بانکها در مرداد سال جاری ۱۱.۹ درصد رشد داشته است.
همچنین، ۳۵.۴ درصد کل اعتبارات عرضه شده به متقاضیان در بخش مرابحه این بانک به رقم ۶۷۷ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بوده است.1400/07/23
10:01:06
5.0 / 5
315
تگهای خبر: فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لباس نو