وزیر اقتصاد:

برخی مدیران دولتی در مقابل کوچک شدن میزشان مقاومت می کنند

برخی مدیران دولتی در مقابل کوچک شدن میزشان مقاومت می کنند

به گزارش لباس نو وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: فعالان اقتصادی از رانت زا بودن و مانع فعالیت اقتصادی شدن مجوزهای گوناگون گلایه مندند.


به گزارش لباس نو به نقل از مهر، سیداحسان خاندوزی عصر امروز در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی با اشاره به اقدامات خوبی که در سال های اخیر نسبت به تسهیل فضای کسب وکار شده اظهار داشت: با این وجود انتظاری که در کاهش رانت ها و وقوع جهش ها که در اواخر دهه ۸۰ نوید آن داده می شد دیده نمی گردد و فعالان بخش خصوصی هم اکنون سرخورده اند. وی ادامه داد: این فعالان نیازمند کارعملی هستند تا این گره گشایی ها آرام آرام اعتماد را به بخش خصوصی برگرداند. دولت فقط می تواند مانع حرکت های مولد نباشد و نقش هدایتگری داشته و حافظ حقوق مالکیت و قراردادهای بخش خصوصی بماند. چونکه بدون این حفاظت ها چشم انداز فعالیت بخش خصوصی با ابهام روبرو است. وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: امضا کردن یا نکردن مدیران دولتی هزینه ای برای آنها ندارد. مدتهاست که درباره حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی صحبت می شود در صورتیکه حذف نکردن این نرخ ارز برای مدیران دولتی هزینه در پی ندارد. در صورتیکه برای بخش خصوصی فضای رقابت را تنگ تر کرده است. خاندونزی با تاکید بر این که باید مدیران دولتی را مجاب نماییم که تمام پروسه صدور مجوزها الکترونیکی شود اشاره کرد: مدیران دولتی تمایلی به کوچک کردن میزهای خود ندارند و اینگونه اقدامات همکاری عملی دولت و بخش خصوصی را می طلبد. وی ادامه داد: از زمان تصویب قانون تسهیل فضای کسب وکار و همین طور قانون اخیر گام های تکمیلی مؤثری برداشته شده و دیدید که در عمل مقاومت های وجود داشت. ماده ۷ قانون فضای کسب وکار که اخیراً در مجلس اصلاح گردید، پراصلاح ترین قانون دهه اخیر بود. وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: حرکت ما در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خلاف جهت رودخانه است اما نباید تسلیم شویم؛ این مقاومت ها در مقابل تسهیل فضای کسب وکار همیشه وجود داشته است. خاندوزی با تاکید بر این که شورای گفتگو رابطه مطالبه گرانه تری با رسانه ها داشته و صدای بخش خصوصی را منعکس کند اضافه کرد: پیشنهاد حضور رییس جمهور در شورای گفتگو را مطرح و پیگیری می کنم. وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: فعالان اقتصادی در جبهه نخست نبرد نابرابر اقتصادی قرار دارند. بارها گلایه کرده اند از برخی مشکلاتی که بیش از این که جنبه خارجی داشته باشد جنبه داخلی دارد. وی افزود: فعالان اقتصادی از گوناگون بودن مجوزها گلایه مندند؛ مجوزهایی که نه فقط عامل رانت هستند بلکه به یک مانع بر سر فعالان اقتصادی تبدیل گشته اند.
خاندوزی اشاره کرد: مقاومت برخی مدیران دولتی سبب شده باوجود اقدامات خوب، نتوانیم برنامه های امیدبخش را در مرحله عمل برای فعالان اقتصادی پیاده سازی نماییم.


منبع:

1400/07/27
10:01:39
5.0 / 5
276
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لباس نو