علی رغم اتمام زمان نام نویسی؛

سامانه املاک و اسکان فعال است

سامانه املاک و اسکان فعال است

لباس نو: در صورتیکه برمبنای مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، فعالیت سامانه املاک و اسکان کشور تا اختتام مهر تمدید شده بود، معاون وزیر راه از احتمال تمدید خوداظهاری در این سامانه تا آخر سال آگاهی داد.به گزارش لباس نو به نقل از مهر، برمبنای تبصره ۱ ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم مشهور به قانون مالیات بر خانه های خالی که در آذر ماه سال قبل در مجلس اصلاح گردید، وزارت راه و شهرسازی ملزم به اجرائی شدن امکان خوداظهاری سرپرستان خانوار شامل مالک و مستأجر در سامانه املاک و اسکان کشور ظرف ۲ ماه از زمان ابلاغ گردیده بود که این سقف زمانی به سبب شروع شدن فعالیت سامانه از ۱۹ فروردین امسال، در ۱۹ خرداد ماه سال جاری به پایان می رسید.
پس از آن در ۱۷ خرداد ماه امسال، ستاد ملی مقابله با کرونا، خوداظهاری سرپرستان خانوار و مالکان املاک مسکونی را تا اختتام مهر ماه امسال تمدید کرد.
اخذ مالیات از خانه های خالی معطل تمدید خوداظهاری سامانه اسکان نیست
از نقاط قوت قانون اصلاح مالیات بر خانه های خالی در آذر ماه ۱۳۹۹، معطل نشدن این قانون به خوداظهاری در سامانه املاک و اسکان برای گرفتن مالیات از مالکان واحدهای مسکونی خالی از سکنه است و پس سازمان امور مالیاتی با همکاری وزارت راه و شهرسازی که اطلاعات خانه های خالی از سکنه را به این سازمان ارائه می دهد، می تواند مبادرت به گرفتن مالیات از مالکان این واحدها کند.
بر اساس اعلام وزارت راه و شهرسازی، برای این وزارت خانه تا کنون خالی بودن ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکونی محرز شده اما برمبنای مصوبات جلسه ای در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، مقرر است این اطلاعات در سامانه ای با نام سماوا که وزارت ارتباطات در بستر امن فناوری اطلاعات تهیه می کند، به سازمان امور مالیاتی ارسال شود.
سامانه دو ماه از دسترس خارج شد
سامانه املاک و اسکان از ۲۰ تیر ماه تا ۱۹ شهریور حدود دو ماه از دسترس کاربران خارج شد، که این اتفاق، زمزمه های تمدید احتمالی خوداظهاری در سامانه املاک و اسکان کشور را تقویت کرد.
تا پیش از بروز مشکلات زیرساختی در سامانه های وزارت راه و شهرسازی همچون سامانه املاک و اسکان کشور در تیرماه امسال، ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار خانوار مبادرت به خوداظهاری در سامانه املاک و اسکان کرده بودند.
این در حالی است که محمودزاده معاون وزیر راه و شهرسازی در نشست خبری در اوایل مهر ماه امسال از ارسال درخواست تمدید سامانه املاک و اسکان از طرف وزارت راه و شهرسازی به ستاد ملی مقابله با کرونا خبر داد؛ اما بعد از آنکه این ستاد با تمدید خوداظهاری در سامانه مذکور موافقت نکرد، محمودزاده اعلام نمود: ستاد ملی مقابله با کرونا تمدید خوداظهاری را لازم ندانسته و مدت زمان باقی مانده حدوداً یک ماهه برای تکمیل اطلاعات ملکی-سکونیت خانوارها را کافی می داند.
وزارت راه: روش های دیگری برای تکمیل سامانه اسکان غیر از خوداظهاری داریم
اگرچه وزارت راه و شهرسازی و سازمان امور مالیاتی مدعی هستند برای مالیات ستانی از مالکان خانه های خالی، فقط به خوداظهاری در سامانه املاک و اسکان بسنده نکرده و با سایر اطلاعات دستگاه های مرتبط همچون سازمان ثبت املاک و مستغلات، شهرداری ها، دستگاه های خدمات رسان همچون شرکت های آب و برق و… نسبت به تکمیل اطلاعات ملکی-سکونتی سرپرستان خانوار اقدام نموده اند، اما در هفته های اخیر وزارت راه و شهرسازی برای بار دوم از زمان شروع به کار فعالیت این سامانه در بهار امسال، پیامک های لزوم ثبت نام و درج اطلاعات هویتی-ملکی-سکونتی برای شهروندان ارسال کرد.
گفتنی است محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اخیراً در گفت و گو با خبرنگار مهر از ثبت نام ۲۶ میلیون خانوار در این سامانه آگاهی داده بود.
معاون وزیر راه: درخواست تمدید خوداظهاری سامانه اسکان به شورای عالی سران قوا رفت
با وجود ادعاهای مطروحه در خصوص تکمیل اطلاعات در سامانه اسکان، اما بار دیگر جمعه ۳۰ مهر ماه در آخرین روز امکان خوداظهاری در سامانه املاک و اسکان کشور، محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی از ارسال درخواست وزارت راه و شهرسازی برای تمدید فعالیت خوداظهاری در سامانه املاک و اسکان کشور تا آخر سال به شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا آگاهی داده است.
به گفته محمودزاده، احتمال موافقت این شورای عالی با درخواست وزارت راه و شهرسازی بسیار بالاست.
خاطرنشان می شود هم اکنون سامانه املاک و اسکان کشور در دسترس کاربران است.منبع:

1400/08/02
12:41:15
5.0 / 5
282
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لباس نو