از سوی معاون مركز ملی فضای مجازی

چرایی اختلالات اخیر اینترنت در کشور مشخص شد

چرایی اختلالات اخیر اینترنت در کشور مشخص شد

به گزارش لباس نو معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی با تکیه بر پشتیبانی از ترافیک و پهنای باند داخلی، بر توسعه آن توسط اپراتورها برای دستیابی به سرعت مناسب و باکیفیت اینترنت در کشور تاکید نمود.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، در ماه های گذشته، کاربران فضای مجازی نسبت به کندی سرعت اینترنت در ساعات مختلف شبانه روز اعتراض داشتند و درباره این نارضایتی بارها از جانب کاربران و کسب و کارها در شبکه های اجتماعی بحث و اظهارنظر شده است. حتی عده ای از کاربران و رسانه ها این افت کیفیت را به اجرای طرح پشتیبانی از حقوق کاربران فضای مجازی و خدمات پایه کاربردی ارتباط دادند و کاهش دستوری پهنای باند را دلیل اختلال اینترنت بیان نمودند.
با این حال، عیسی زارع پور -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- چندی پیش درباره مشکلات اینترنت در هفته های اخیر توضیح داد: مشکل کلان تر ما این است که در چند سال قبل سرمایه گذاری لازم برای توسعه ارتباطات به چند دلیل صورت نگرفته است. یکی از علل مشکلات تحریمی و افزایش هزینه ها بوده که اپراتورها نتوانستند سرمایه گذاری لازم را انجام دهند که حالا پس از تحریم ها، بسیاری از محصولات موردنیاز صنعت مخابرات کشور بومی سازی شده و این امید هست که ما بحث توسعه را به سرعت در کشور دنبال نماییم.
وی افزود: بحث بعدی هم بحث کرونا بود که این صنعت را غافل گیر کرد و نیازمندی های مردم به ترافیک چند برابر گذشته شده و شبکه برای این اندازه ظرفیت طراحی نشده بود. هم اکنون ما در شرایطی هستیم که باید به سرعت هم افزایش ظرفیت در لایه دسترسی داشته باشیم، توسط اپراتورها، هسته شبکه و ترافیک بین الملل. البته ما در هسته شبکه مشکلی نداریم و درحالی که کل ترافیک کشور پنج ترابایت است، ما تا ۲۰ ترابایت ظرفیت داریم. در ترافیک بین الملل هم دارد کار انجام می شود، اما به علت بازگشایی مدارس افزایش تقاضا داشتیم و همکاران به دنبال این هستند که متناسب با افزایش تقاضا، ظرفیت را بالا برند.
این اظهارات در حالی عنوان شد که در این زمان، اخباری در خصوص وجود مشکل در کمبود پهنای باند اینترنت کشور عنوان شد و مدیران برخی اپراتورهای اینترنتی اینطور عنوان کردند که مشکل از زیرساخت های خدماتی آنها نبوده بلکه پهنای باندی که از شرکت ارتباطات زیرساخت دریافت می کنند، کاسته شده و با افت کیفیت مواجه بوده است و در شرایطی که با افزایش مصرف اینترنت در کشور، نیاز است که ماهانه به میزان پهنای باند کشور افزوده شود، به علت مشکل خرید پهنای باند بین الملل و اشباع ظرفیت پهنای باند اینترنت کشور، مشکلات اینترنتی در زمان پیک مصرف، نمود بیشتری یافته است.
بر این اساس، ابوالفضل روحانی - معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی، در مورد اخبار منتشره در خصوص مخالفت این مرکز با افزایش پهنای باند در کشور اظهار داشت: پهنای باند اینترنت در کشور نه کاهش داشته و نه منعی برای توسعه آن وجود دارد. مساله اینجاست که بدلیل بی توجهی چند سال قبل به توسعه زیرساخت های ارتباطی ثابت و عقب ماندگی جدی کشور در این بخش، هر میزان از توسعه پهنای باند اینترنت بعد از مدتی پاسخگوی نیازهای کشور نخواهد بود.
وی در پاسخ به چرایی اختلالات اخیر در کشور اظهار داشت: تنظیم گری وزارت ارتباطات در سالهای اخیر به نحوی بوده که مزیت رقابتی توسعه ارتباطات ثابت در کشور از بین رفته و عمده توسعه کشور بر اساس ارتباطات سیار بوده است. در چنین شرایطی خواه ناخواه افزایش تقاضا برای دسترسی به محتوا یا خدمات داخلی و خارجی باعث اختلال و کاهش کیفیت دسترسی خواهد شد. به خصوص این که در دو سال قبل با فراگیری بیماری کرونا، میزان استفاده از خدمات پرترافیک مثل VODها و آموزش آنلاین به شدت افزایش پیدا کرده است. این مساله کمبودها و توسعه نیافتگی ها در زیرساخت ارتباطی کشور را به طور ملموس و به صورت عمومی هویدا کرده است.
طبق اعلام روابط عمومی مرکز ملی فضای مجازی، وی در پاسخ بر چرایی عدم ورود مرکز ملی فضای مجازی به این شکل از توسعه در شبکه ارتباطی کشور توضیح داد: ما از سال ۱۳۹۶ توسعه زیرساخت ارتباطی ثابت و تغییر معماری شبکه ارتباطی کشور را به عنوان نخستین نیازمندی و مهم ترین مطالبه از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات پیگیری می کردیم ولی همراهی مناسبی در این خصوص صورت نمی گرفت. البته خوشحالیم که جناب آقای دکتر زارع پور، وزیر ارتباطات دولت سیزدهم، توجه و توسعه به ارتباطات ثابت در کشور را به عنوان یکی از اولویت های کاری خود قرار داده اند. عرضه دهندگان خدمات ارتباطی کشور هم باید با ایشان همراهی کنند چون همه از توسعه ارتباطات ثابت منتفع می شوند. امیدواریم که با یک همکاری ملی، هرچه زودتر این عقب ماندگی جبران شود.
منبع:

1400/08/03
21:47:01
5.0 / 5
1118
تگهای خبر: اینترنت , توسعه , خدمات , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لباس نو