بورس های جهانی در برزخ

بورس های جهانی در برزخ

لباس نو: روشن نبودن چشم انداز اقتصادی جهان موجب ثبت عملکردهای مختلف در میان فاکتورهای مهم بورسی شد.


به گزارش لباس نو به نقل از بلومبرگ، با تداوم بازگشت زندگی به سطح عادی در نقاط مختلف جهان، رشد اقتصادی در شماری از کشورها رو به بهبود است: مرکز آمار فرانسه در گزارشی اعلام نمود در سه ماهه سوم امسال، متوسط رشد اقتصادی این کشور ۳.۰ درصد اندازه گیری شده است که ۰.۹ درصد بیشتر از نرخ پیش بینی شده قبلی و ۲.۱ درصد بیشتر از رشد اقتصادی ثبت شده این کشور در سه ماهه قبلی بوده است. برمبنای سالانه نیز متوسط رشد اقتصادی فرانسه در دوازده ماه منتهی به سپتامبر مثبت ۱.۷ درصد اندازه گیری شده است.
وزارت تجاری آمریکا آمار اولیه رشد اقتصادی سه ماهه سوم امسال را اعلام نمود که بر این اساس نرخ رشد اقتصادی این کشور مثبت ۲.۰ درصد اندازه گیری شده که این رقم ۴.۷ درصد کمتر از رشد سه ماهه قبل و ۰.۷ درصد کمتر از نرخ رشد پیش بینی شده قبلی بوده است. این رشد اقتصادی که چهارمین رشد فصلی متوالی ثبت شده این کشور بوده است، بیش از همه تحت تاثیر رشد بخش سرمایه گذاری ثابت قرار گرفته که رشد آن ۴.۱ درصد اندازه گیری شده است.
فاکتورهای کلان اقتصادی در خیلی از نقاط بار دیگر رو به وخامت رفته اند و این بدان معناست که احتمال تداوم شرایط اضطراری کرونائی حتی تا سال آینده چندان دور از ذهن نخواهد بود. صندوق بین المللی پول در گزارش جدیدی با ابراز نگرانی شدید از روند صعودی تورم از کشورهای عضو گروه ۲۰ خواسته است تا با همکاری یکدیگر یک پاسخ متحد و فوری به این قضیه بدهند چونکه چشم انداز رشد اقتصادی جهان امسال و سال آینده بطور کامل تحت تاثیر قرار گرفته است.
معامله گران در بورس های جهانی نگران هستند که افزایش ادامه دار قیمت نفت به یک مشکل جدید در مقابله با تورم شود. بهای هر بشکه نفت در حالی از ۸۰ دلار عبور کرده است که چندماه پیش رسیدن قیمت نفت به زیر صفر جنجال زیادی به پا کرده بود. تعدادی از کارشناسان بازار هشدار داده اند که احتمال رسیدن قیمت هر بشکه نفت به بالای ۱۰۰ دلار در صورت ادامه روند فعلی دور از ذهن نیست و بازار به جریان عرضه نیرومندی برای بازگشت تعادل به قیمت ها نیاز دارد.
همزمان با افزایش قابل توجه نرخ تورم در اروپا خصوصاً در بخش انرژی و حمل و نقل که رفته رفته درحال تبدیل شدن به یک مشکل جدی در زنجیره تامین است، فشارها بر روی بانک مرکزی اروپا برای اعمال نفوذ در بازارهای مالی بالا گرفته است. تورم بالا و حل نشدن اختلافات اتحادیه با انگلیس بر سر مساله برگزیت در ایام اخیر به یکی از اصلی ترین دغدغه های معامله گران بورسی اروپایی تبدیل گشته و کاهش تمایل به سرمایه گذاری روی سهام پرریسک مشهود است.
در سومین هفته ماه اکتبر شمار متقاضیان دریافت مزایای بیکاری در آمریکا با کاهش ۶۰۰۰ نفری به ۲۹۰ هزار نفر رسیده که کمی فعالان بازار را نسبت به بهتر شدن وضعیت، حداقل در بازار کار امیدوار کرده است. این کاهش در حالی بود که انتظار می رفت این رقم، ۲۹۵ هزار نفر اعلام گردد. بطور متوسط شمار متقاضیان هفتگی دریافت مزایای بیکاری آمریکا حدود ۲۰۰ هزار نفر بود که بعد از شیوع ویروس کرونا این رقم به سرعت رو به افزایش رفت. نرخ بیکاری آمریکا درحال بازگشت به چهار درصد است.
نرخ تورم در بیشتر کشورهای جهان در سطح بالایی باقی مانده و چشم انداز اقتصادی را تا حدی تیره کرده است. برای نمونه در انگلیس با وجود کاهش نسبی سرعت بالا رفتن قیمت ها، نرخ تورم سالانه این کشور تا اختتام ماه سپتامبر با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به زمان مشابه منتهی به ماه قبل به ۳.۱ درصد رسیده که باز هم یکی از بالاترین نرخ های تورم ۹ سال اخیر شمرده می شود. بانک مرکزی انگلیس دستیابی به تورم دو درصدی را تا آخر سال هدف گذاری کرده است.
دفتر توسعه و تجارت سازمان ملل اعلام نمود در نیمه نخست سال جاری میلادی حجم سرمایه گذاری مستقیم خارجی در جهان به ۸۵۲ میلیارد دلار رسیده که این رقم در مقایسه با زمان مشابه سال قبل ۷۸ درصد بالا رفته است. کشورهای توسعه یافته با جذب ۴۲۴ میلیارد دلار از این سرمایه بیشترین سرمایه خارجی را جذب کرده اند. طی بازه زمانی فوق سرمایه گذاری مستقیم خارجی در آمریکا نسبت به نیمه نخست سال قبل به میزان قابل توجه ۹۰ درصد بیشتر شده است.
تا حالا بیش از ۲۴۶ میلیون و ۶۰۷ هزار و ۱۸۵ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین پنج میلیون و هزار و ۲۵۶ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۷۶۳ هزار و ۹۱۱ نفر، برزیل با ۶۰۷ هزار و ۱۲۵ نفر، هند با ۴۵۷ هزار و ۷۷۲ نفر، مکزیک با ۲۸۷ هزار و ۶۳۱ نفر و روسیه با ۲۳۶ هزار و ۲۲۰ نفر بوده است.
دن اسپایسر - تحلیلگر بازار سرمایه در موسسه ای ان زد - اظهار داشت: سه ماهه سوم سال دارای جنبه های مثبت و جنبه های منفی بود و ما شاهد بودیم شرکت های بزرگ شاخص اس اند پی ۵۰۰ یک رشد متوسط ۱۳ درصدی را در درآمد خود به نسبت فصل قبل ثبت کردند. از جانب دیگر ریسک های موجود بر سر راه بازار همچون تورم و بی نظمی در زنجیره تامین طی این مدت نه فقط کمتر نشده اند بلکه بیشتر هم شده اند.
بورس آمریکا
در وال استریت همه شاخص ها نزولی بودند؛ تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایینتری از روز قبل خود بسته شدند.
شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۰۲ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۵ هزار و ۷۲۸.۵۷ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۰۶ درصد ریزش تا سطح ۴۵۹۳.۶۴ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۰۴ درصد کاهش در سطح ۱۵ هزار و ۴۴۶.۱۲ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۱۶ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۷۲۳۷.۵۷ واحد بسته شد.
شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با ریزش ۰.۵ درصدی و ایستادن در سطح ۱۵ هزار و ۶۸۸.۷۷ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با پیشروی ۰.۳۸ درصدی در سطح ۶۸۳۰.۳۴ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۳۵ درصد بالا رفت و به ۹۰۵۷.۷۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد مختلفی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با افزایش ۰.۲۵ درصدی تا سطح ۲۸ هزار و ۸۹۲.۶۹ واحدی بالا رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۷ درصد پایین رفت و در سطح ۲۵ هزار و ۳۷۷.۲۴ واحد بسته شد.
در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" افزایش ۰.۹۲ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۴۹۰۸.۷۷ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۱.۴۴ درصد کاهش و ایستادن در سطح ۷۳۲۳.۷۴ واحدی به کار خود خاتمه داد.
در میان دیگر فاکتورهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.)
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها صعودی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۷۴ درصد افزایش به ۸۳.۴۴ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود ۰.۵۶ درصدی به ازای ۸۴.۳۸ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همین طور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با کاهش ۰.۹ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۷۸۲.۷۸ دلار معامله شد. هر اونس نقره با کاهش ۰.۳۴ درصدی به ازای ۲۳.۹۶ دلار مبادله شد.
منبع:

1400/08/08
09:12:46
5.0 / 5
708
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لباس نو