در بیستمین رویداد یكشنبه های صادراتی مطرح شد

برنامه های سازمان توسعه تجارت برای افزایش تبادلات با کشورهای آفریقایی به میزان 5 میلیارد دلار

برنامه های سازمان توسعه تجارت برای افزایش تبادلات با کشورهای آفریقایی به میزان 5 میلیارد دلار

به گزارش لباس نو مدیر کل دفتر عربی و آفریقای سازمان توسعه تجارت، حجم روابط تجاری ایران با قاره آفریقا را در حدود یک میلیارد دلار دانست و اظهار داشت: به منظور ارتقای سطح روابط با این کشورها برنامه هایی داریم تا این میزان را در سال آینده به ۵ میلیارد دلار افزایش دهیم.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا فرزاد پیل تن امروز در بیستمین رویداد یکشنبه های صادراتی با رویکرد پذیرش هیات تجاری و فناوری در حوزه صنعت ساختمان از کشور گامبیا با اشاره به اینکه قاره آفریقا از جهات مختلف برای ایران مهم می باشد، اضافه کرد: در سالهای گذشته در حوزه سیاسی و فرهنگی همکاری هایی میان ایران و کشورهای آفریقایی بوجود آمده است، ولی بنا بر دلایلی متاسفانه نتوانستیم از ظرفیت های اقتصادی طرفین بهره مند شویم.
وی افزود: براین این منظور برنامه های متنوعی را برای توسعه تجاری با کشورهای آفریقایی طراحی کردیم.
پیل تن حجم روابط تجاری ایران با قاره آفریقا را در حدود یک میلیارد دلار دانست و خاطرنشان کرد: اعتقاد ما بر این است که امکان ارتقای این ظرفیت تبادلات تجاری با کشورهای آفریقایی وجود دارد و امیدواریم این حجم مبادلات در سال آینده به ۵ میلیارد دلار افزایش یابد.
مدیر کل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ضمن اشاره به ظرفیت های صادراتی ایران، اضافه کرد: ایران توانمندی هایی در زمینه هایی چون کالاهای صنعتی، مواد غذایی و صدور خدمات فنی و مهندسی، مصالح ساختمانی، دارو، تجهیزات پزشکی، لوازم و مواد شوینده باکیفیت بالا و قیمت مناسب دارد و آمادگی داریم که اقداماتی را در جهت شکوفایی این ظرفیت ها اجرایی نماییم.
پیل تن افزود: بر این اساس پذیرش هیات های تجاری از کشورهای آفریقایی در نمایشگاه های بین المللی را در دستور کار داریم.
وی افزود: علاوه بر آن تسهیلات ویژه برای پذیرش کلیه هیات های تجاری آفریقایی و پرداخت کلیه هزینه های اقامت در طول برگزاری نمایشگاه به آنها اعطا می شود.
پیل تن اختصاص خط اعتباری ۲۰۰ میلیون دلاری برای صادرات به آفریقا را از دیگر برنامه های حمایتی این دفتر نام برد.
مدیر کل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ضمن اشاره به ظرفیت صادراتی کشور گامبیا، تصریح کرد: ۹۰ درصد جمعیت این کشور مسمان هستند و این امر کفایت می کند تا ما اراده توسعه روابط با این کشور را داشته باشیم.
وی جمعیت این کشور را حدود ۲ میلیون نفر ذکر کرد و اظهار داشت: هر چند این کشور جمعیت زیادی ندارد، ولی کشوری مهم برای ایران به حساب می آید، متاسفانه در سالهای اخیر مبادلات تجاری ما با گامبیا کم شده است و لازم است که سطح روابط دو کشور ارتقاء یابد.
پیل تن با تکیه بر این که لازم است در زمینه های مختلف با این کشور روابط تجاری برقرار شود، اظهار نمود: ولی مهم تر از صادرات، برقراری روابط میان دو کشور است که در این حوزه لازم است نهاد مشترکی به منظور توسعه تجاری میان ایران و گامبیا ایجاد شود.
منبع:

1400/08/09
12:07:13
5.0 / 5
9486
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لباس نو