بنگاه ها دیگر روی مدرک حساب باز نمی کنند

بنگاه ها دیگر روی مدرک حساب باز نمی کنند

در حالیکه رواج مدرک گرایی به جای مهارت آموزی و رقابت بر سر مدرک همچنان در جامعه رو به گسترش است، کارشناسان معتقدند بنگاه ها دیگر مدرک تحصیلی و دانشگاهی را در اولویت قرار نمی دهند و به جای بها دادن به مدرک، دنبال جذب نیروهای ماهر و متخصص هستند.به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، الان در کشورهای توسعه یافته نیمی از فرآیند آموزش دانشگاه ها در بخش صنعت اتفاق می افتد که این امر سبب می شود دانشجویان هنگام تحصیل، زمان مفید خویش را به فراگیری حرفه ای در عرصه صنعت سپری کنند و ماحصل آن تربیت نیروهایی کارآزموده و با مهارت است که به سادگی جذب بازار کار می شوند.

از نگاه کارشناسان، دانشگاه و صنعت مکمل یکدیگر درحوزه اشتغال به شمار می روند و پیوند میان صنایع و دانشگاهها به اشتغالزایی فارغ التحصیلان منجر می شود.

رهبر معظم انقلاب در دهه اخیر همواره بر ارتباط بین صنعت و دانشگاه بخصوص ارتباط علمی، حضور پررنگ دانشگاه ها در زمینه مسائل علمی، تحقیق و پژوهش، نوآوری و جنبش نرم افزاری تاکید فرموده اند و پیوند علم و صنعت را سبب بی اثر شدن تحریم ها و از راههای ایجاد اشتغال برای تحصیلکردگان می دانند.

ایشان در فرمایشات خود علم نافع را علمی عنوان فرموده اند که مسایل کشور را حل می کند و در این حوزه دانشگاهها می توانند به پیشرفت و رونق صنعت کمک کنند.

حجت اله عبدالملکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی معتقد است: اگر مسأله مهارت آموزی حل شود، بخش قابل توجهی از اشتغال ناپایدار و غیر رسمی حل شدنی خواهد بود.

وی تعامل با صنعت را یکی از مهم ترین اقدامات سازمان فنی و حرفه ای کشور در دولت سیزدهم عنوان کرده و می گوید: در دوره های قبل هم این سیاست وجود داشت اما در این دوره در اولویت قرار گرفته و بر این اساس مهارت آموزی فنی را برای ایجاد اشتغالزایی توسعه خواهیم داد.

به گفته عبدالملکی، بیشتر از ۸۵ درصد از افرادی که شغل مناسب ندارند، فاقد مهارت هستند.

وی می گوید: ایجاد کارگاه های فنی و حرفه ای در جوار صنایع بزرگ از مهم ترین برنامه ها است تا از یک سو نیازمندی های فنی و تخصصی پاسخ داده شود و از طرفی کسانی که به آموزش کسب و کار نیاز دارند از این فرصت استفاده کنند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه در سال های آینده فضا برای ایجاد اشتغال آسانتر خواهد بود بر ضرورت پیوند و ارتباط بین مهارت و صنعت تاکید کرده و می افزاید: آشنایی با مهارتهای نوین و بهره مندی از آموزشهای مهارتی در آینده شغلی مفید و اثرگذار می باشد.غلامحسین حسینی نیا معاون وزیر کار، از سازمان آموزش فنی و حرفه ای بعنوان رکن اصلی نظام آموزشهای مهارتی نام برده و می گوید: مقوله صلاحیت حرفه ای جایگاه حیاتی و منحصر به فردی در کشور دارد.

وی ضمن اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری بر نیاز کشور به پنجه های کارآمد به موازات علم، می گوید: رسالت نظام آموزش رسمی در سرتاسر کشور بر عهده همه دانشگاهها است در حالیکه سازمان آموزش فنی و حرفه ای بعنوان متولی اصلی آموزش های غیر رسمی مهارتی در کشور، بخش اعظم مسئولیت مهارت آموزی را به تنهایی برعهده دارد.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای بر لزوم آموزش و تربیت نیروی متخصص و متناسب با نیازهای بازار، ارتقای توان کارآفرینی، کمک به تولید ثروت و کاهش فقر در جامعه از راه توانمندسازی نیروی کار و افزایش سهم سرمایه انسانی از راه آموزش، مهارت، خلاقیت و تجربه تاکید دارد.

مطابق آمارها بیشتر از ۴۵ درصد متقاضیان آموزشهای مهارتی و رجوع کنندگان به مراکز آموزش فنی و حرفه ای را فارغ التحصیلان دانشگاهی می سازند که از میان آنها ۶۰ درصد جذب بازار کار می شوند.

رحمت اله پورموسی کارشناس حوزه کار، در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه بنگاهها دیگر روی مدرک حساب باز نمی کنند و آنرا در اولویت قرار نمی دهند، می گوید: افرادی که ماهر هستند اشتغال پذیری بیشتری نسبت به افراد فاقد مهارت دارند و به علت بهره مندی از آموزشهای مهارتی سریع تر جذب بازار کار می شوند.

او می گوید: آموزشهای مهارتی باید بر اساس تقاضای بازار کار باشد و این مسأله مستلزم تعامل میان صنعت، مراکز دانشگاهی و مراکز آموزش فنی و حرفه ای است.

پورموسی از طرح کارورزی بعنوان یکی از طرح هایی نام می برد که ضمن تحرک بازار کار، بنگاهها را از وجود نیروهای کار ماهر بی نیاز می کند.

به گفته این کارشناس حوزه کار، دانشجویانی که دوره های مهارتی و کارورزی را حین تحصیل می گذرانند با محیط کار بیشتر آشنا شده و زودتر وارد بازار اشتغال می شوند.

به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، در بحث پیوند صنعت و دانشگاه این نکته حائز اهمیت می باشد که افراد و دانشجویانی تربیت شوند که بنگاههای صنعتی بتوانند از آنها استفاده کنند؛ دانشجویانی که در کنار مطالب تئوری، آموزشهای کاربردی و مهارتی را فرا گرفته و به نیروهایی کارآمد و ماهر تبدیل گشته باشند، نه تنها انگیزه ورود به صنعت را دارند بلکه در زمان کوتاهی جذب بازار کار می شوند.

منبع:

1400/08/12
12:01:31
5.0 / 5
1500
تگهای خبر: اشتغال , تجربه , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لباس نو