چین خرید نفت ایران را افزایش داد

چین خرید نفت ایران را افزایش داد

معامله گران و شرکت های رصد کشتی می گویند واردات نفت ایران از طرف چین در سه ماه گذشته بالای نیم میلیون بشکه در روز مانده است، برای اینکه تخفیف مناسب آن به ریسک نقض تحریم های آمریکا می ارزد.به گزارش لباس نو به نقل از رویترز، چین خرید نفت ایران را امسال با وجود ادامه تحریم های آمریکا ادامه داده است.

دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در شرایطی که به دنبال مذاکرات هسته ای است، تا حالا تصمیم گرفته است تحریم ها مقابل افراد و شرکت های چینی را اجرائی نکند.

پس از افت واردات در ژوئن و ژوییه از رکورد بالایی که در ماه مه مشاهده شد که به علت محدودیت سهمیه های واردات بود، پالایشگاه های خصوصی چین با صدور سهمیه های واردات جدید از طرف دولت، بار دیگر از خرید نفت ارزان تر ایران استقبال کردند.

اِما لی، تحلیلگر بازار چین شرکت رصد نفتکش ورتکسا اظهار نمود: تخفیف چشم گیر نفت ایران و سهمیه واردات جدید، تقاضا از طرف پالایشگاه های خصوصی چین را تقویت کرده است. حاشیه سود پالایش قوی هم از این روند حمایت می کند.

صادرات نفت ایران که حالا حدود ۱.۳ میلیارد دلار در ماه ارزش دارد و عمده آن به چین می رود، منبع درآمد مهمی برای تهران است. ایران و قدرت های جهانی مقرر است در ۲۹ نوامبر مذاکرات هسته ای را از سربگیرند تا توافق هسته ای را احیا کنند که زمینه را برای رفع تحریم های آمریکا مقابل فروش نفت ایران هموار می کند.

طبق آمار شرکت ورتکسا آنالیتیکس، واردات نفت ایران به چین در اوت به ۶۶۰ هزار بشکه در روز و در سپتامبر به ۵۴۵ هزار بشکه در روز رسید اما در اکتبر به ۴۷۰ هزار بشکه در روز کم شد.

این آمار نشان میدهد میانگین واردات سه ماهه ۵۶۰ هزار بشکه در روز بود که بالاتر از ۴۷۸ هزار بشکه در روز در ماه های ژوئن و ژوییه بوده است. صادرات نفت ایران به چین در ماه مه به رکورد ۷۳۰ هزار بشکه در روز صعود کرد در صورتیکه میانگین صادرات از شروع سال تا اختتام اکتبر، ۵۶۲ هزار بشکه در روز است.

سایر شرکت های رصدکننده نفتکش اعلام نمودند آمار ارائه شده از طرف ورتکسا برای مدت سه ماه مشابه برآورد آنهاست.

دانیل گربر، مدیرعامل شرکت پترولجستیک اظهار نمود: بااینکه این حجم نسبت به ابتدای سال کمتر بوده است اما اگر چین موفق شود افزایش اخیر مبتلاشدن به کووید را کنترل کند، باتوجه به قیمت های بالاتر نفت، دیسیپلین اوپک در کنترل عرضه و تخفیف هایی که برای خرید نفت ایران وجود دارد، واردات بالاتر نفت ایران حیرت انگیز نخواهد بود.

طبق آمار گمرکی، چین از شروع سال ۲۰۲۱ نفت از ایران وارد نکرده است برای اینکه پالایشگاه های دولتی به علت تحریم های آمریکا در حاشیه مانده اند.

نفت ایران که حدود شش درصد از واردات نفت چین را تشکیل می دهد، موجب واردات کمتر از برزیل و غرب آفریقا شده است.

به گفته معامله گران، نفت ایران آخرین بار چهار تا پنج دلار ارزان تر از نفت برنت و حدود شش تا هفت دلار ارزان تر از قیمت پایه نفت خاورمیانه بود. رضایت پکن از این معاملات هم به معامله گران و خریداران برای خرید نفت ایران جسارت بخشیده است.

وزارت خارجه چین ماه گذشته به رویترز گفته بود معاملات تجاری میان چین و ایران باید محترم شمرده شود. چین از آمریکا می خواهد تحریم های یکجانبه نامشروع را هر چه سریع تر حذف کند.

یک مقام ارشد دولت آمریکا در سپتامبر به رویترز اظهار داشت: واشنگتن از خرید نفت ایران توسط چین باخبر است و دیپلماسی را بعنوان یک مسیر موثرتر برای رسیدگی به این نگرانی انتخاب نموده است.

این مقام که مایل نبود نامش فاش شود، اظهار داشت: آمریکا قبل از این تحریم ها را بکار بسته و اگر ضرورت داشته باشد، باردیگر چنین خواهدنمود.
1400/08/19
12:19:20
5.0 / 5
229
تگهای خبر: خرید , دلار , فروش , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
لباس نو