چگونه مصرف گاز را کاهش دهیم؟

چگونه مصرف گاز را کاهش دهیم؟

لباس نو: افزایش بی سابقه مصرف گاز در ایران پیش از شروع فصل زمستان بیان کننده ضرورت صرفه جویی بیش از گذشته است؛ مشترکان می توانند تنها با رعایت برخی نکات ساده نه فقط سبب کاهش مصرف شوند بلکه از تشویق خوش مصرفی که بتازگی وزیر نفت وعده داده است بهره مند شوند.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، مقدار مصرف گاز بخش خانگی در آبان ماه با رسیدن به ۴۹۰ میلیون مترمکعب در روز به بالاترین رقم در طول پنج سال قبل رسید، میانگین دمای هوای کشور آبان ماه امسال حدود پنج درجه کمتر از سالهای قبل بوده که این درجه از برودت هوا و نیز میزان مصرف در طول پنج سال قبل بی سابقه بوده است.
باتوجه به اعلام سازمان هواشناسی کشور مبنی برای کاهش دمای هوا در ایام آینده، پیش بینی می شود مصرف گاز در بخش خانگی هفته آتی با افزایش روزانه ۵۰ میلیون مترمکعب به ۵۳۵ میلیون مترمکعب برسد که رقم بسیار بالایی است. همین طور میانگین مصرف گاز بخش خانگی، تجاری و غیرعمده در ایام گذشته به ۴۹۰ میلیون مترمکعب رسیده که این رقم در مقایسه با سال پیش حدود ۱۴۰ میلیون مترمکعب بالا رفته و مقدار مصرف گاز خانگی در زمان مشابه سال قبل ۳۵۰ میلیون مترمکعب در روز بوده است.
در این بین توجه به میزان مصرف اهمیت ویژه ای دارد، استفاده از پوشش مناسب، استفاده از پرده های ضخیم، استفاده از شیرهای ترموستاتیک و رعایت دمای رفاه (۱۸تا ۲۱درجه) و پوشش مناسب موتورخانه ها و تعمیرات لازم در آنها بعنوان قسمتی از راه های مصرف بهینه گاز سفارش می شود.
بهتر است صرفه جویی از ساده ترین راه ها شروع شود؛ بگفته کارشناسان، با کم کردن دمای خانه و پوشیدن لباس گرم می توانید در مصرف گاز صرفه جویی قابل توجهی کنید؛ یعنی با کم کردن فقط یک درجه از دمای خانه، می توانید هزینه هایی را که صرف گرمایش منزل می شود تا پنج درصد کاهش دهید.
یک پنجره با شیشه تک جداره تقریباً ۱۰ برابر یک دیوار عایق کاری شده هم اندازه خود تلفات حرارتی دارد. برای کاستن از مشکلات ناشی از پنجره ها، می توان از راه های مختلف یک لایه هوای ساکن بین محیط داخل و خارج ایجاد کرد، با انجام این کار تلفات حرارتی پنجره به نصف کاهش پیدا می کند. برای ایجاد این لایه هوا راه های مختلفی وجود دارد.
برای دو جداره کردن پنجره یک جداره موجود می توان یک لایه دیگر از شیشه یا اکریلیک شفاف دیگر روی آن نصب کرد و فضای بین آنها را کاملاً درزبندی کرد. در این فضا باید مقداری ماده جاذب رطوبت قرار داد تا رطوبت این فضا را کاملا بگیرد.
همین طور عایق های ویژه پنجره ها را که به شکل برچسبهای شفاف ساخته می شوند به آسانی می توان روی شیشه پنجره ها چسباند و قسمتی از خواص پنجره های دو جداره را در آنها به وجود آورد. این برچسب ها موجب می شوند ورود گرما در تابستان تا ۸۰ درصدکاهش یابد. علاوه بر این انواع کم تابش این محصولات (Low-E) قادرند تلفات حرارتی و زمستانی را نیز تا ۳۰ درصد کاهش دهند.
راه دیگر برای بالا بردن کارآیی پنجره های موجود، نصب ورقه های پلاستیکی شفاف روی پنجره ها است. این ورقه های شفاف را می توان توسط چسب های دوطرفه طوری به شیشه چسباند که چند میلیمتر با آن فاصله داشته باشند. کار ساده تری که می توان انجام داد این است که در چند هفته از سال که هوا خیلی سرد است روی پنجره ها نایلون کشید و دور تا دور آنرا با چسب نواری پهن چسباند. با این کار در درجه اول شرایط آسایش بالاتری برای ساکنین ایجاد می شود و در کنار آن در مصرف سوخت نیز صرفه جویی می شود.
همین طور نصب پرده های کاملا چین دار که پنجره را کاملا بپوشاند می تواند جلوی اتلاف حرارت را به مقدار زیادی بگیرد. این پرده ها در فصل تابستان نیز جلوی تابش خورشید را می گیرند و به خنک نگه داشتن داخل ساختمان کمک شایانی می کنند، به ویژه اگر آستر براق داشته باشند. به اندازه بودن و نصب صحیح پرده بسیار مهم می باشد. پرده باید طوری باشد که هوا نتواند پشت آن آزادانه حرکت نماید. برای این کار می توان فاصله ریل پرده تا دیوار را با چیزی مانند تخته پرکرد یا گیره ها را طوری به پرده زد که خود پرده تا دیوار تا ادامه پیدا کند. همین طور می توان پایین پرده را با وسیله ای بر روی دیوار ثابت کرد.
یکی از بزرگ ترین دلیلهای اتلاف سوخت در منازل، استفاده نادرست از اجاق گاز است. زیاد کردن بیش از اندازه شعله، قرار دادن ظروف کوچک روی شعله های بزرگ و ظروف بزرگ روی شعله های کوچک، از مهم ترین اشتباهاتی است که برخی خانم های خانه دار مرتکب می شوند و موجب هدر رفتن ۴۰ درصد سوخت اضافی می شوند. در ضمن، حواس تان باشد که شعله اجاق گازتان باید آبی بسوزد.
علاوه بر این در حمام بجای باز گذاشتن یک سره دوش آب، مقداری آب گرم در وان بریزید و بعد از شستشوی کامل، فقط برای آب کشی نهایی از دوش استفاده کنید. همین طور یکی از راه های صرفه جویی سوخت در فصل زمستان، بستن کامل درهای منزل و حتی اتاق ها است. اگر اتاق سردی دارید که داخل آن بخاری یا هیچ وسیله گرمازایی روشن نیست، باید در طول زمستان در آنرا ببندید تا از ورود سرما به داخل خانه تان جلوگیری کنید.
برای اینکه ۱۰ درصد در مصرف سوخت صرفه جویی کنید، می توانید از اتاق خواب تان شروع کنید. در زمستان هوای اتاق را آن قدر گرم نکنید که مجبور به باز گذاشتن پنجره ها شوید. پنجره ها و کانال کولر را خوب عایق بندی کنید. در زمستان تخت تان را از پنجره دور نگه دارید تا زیادی سردتان نشود و مجبور به زیاد کردن رادیاتورها نشوید. از قرار دادن بخاری بزرگ در اتاق کوچک یا بخاری کوچک در اتاق بزرگ هم پرهیز کنید که این کار هم انرژی زیادی را هدر می دهد.
علاوه بر این باید به این نکته نیز توجه داشت که وجود هرگونه ترک در دودکش می تواند مقدار زیادی از انرژی گرمایشی را هدر دهد. پس دودکش هایتان را سالی یک دفعه بررسی کنید و اگر دیدید که شکسته اند یا ترک خورده اند، از یک تعمیرکار بخواهید که آنها را برایتان تعویض کند. همین طور بیشتر خانه ها یک اتاق کوچک به نام خرپشته در پاگرد آخرین طبقه شان دارند که از آنجا می توانند به پشت بام دسترسی داشته باشند. وجود هرگونه منفذی مثل پنجره شکسته یا دیوار ترک خورده در این محوطه می تواند اسباب اتلاف انرژی گرمایشی در زمستان و انرژی سرمایشی در تابستان را فراهم آورد.
برای صرفه جویی بیشتر در مصرف سوخت باید دمای آبگرمکن تان را روی ۶۰ درجه سانتی گراد و حتی کمتر، تنظیم کنید. اگر درجه آبگرمکن شما بیشتر از ۷۵ درجه سانتی گراد باشد، یعنی شما دارید سوخت زیادی را هدر می دهید. آبگرمکن های قدیمی و آنهایی که برچسب مصرف انرژی شان در رده C یا پایین تر است، سوخت زیادی را هدر می دهند. همین طور برای جلوگیری از به هدر رفتن سوخت و انرژی گرمایشی، لوله های آب گرم و رادیاتور مرکزی را عایق بندی کنید و هرچند وقت یک دفعه به شوفاژخانه سر بزنید تا از نبود هرگونه ترکیدگی یا شکاف در لوله ها مطمئن شوید. درجه رادیاتور مرکزی را هم خیلی زیاد نکنید و آنرا بنابر سرما یا گرمای هوا تنظیم نمایید.
علاوه بر این توجه داشته باشید که وقتی قصد خرید بخاری یا کولر را برای منزل تان دارید، حتما به بزرگی خانه تان توجه داشته باشید. بزرگ و پرقدرت بودن یک وسیله همیشه نشانه برتر بودن آن نیست. پس نخستین راه صرفه جویی در مصرف انرژی، خریدن وسایل گرمایشی و سرمایشی، متناسب با اندازه منزل و اتاق ها است. اهتمام کنید از شومینه استفاده نکنید. در صورت عدم استفاده از شومینه پوشاندن درب شومینه بسیار کمک کننده است. این کار اثر دودکشی شومینه را شدیداً مهار میکند.
خروجی کانال های کولر را از داخل با پوشش های به حدکافی ضخیم بپوشانید و در صورت استفاده از شوفاژ استفاده از شیرهای ترموستاتیک استفاده کنید. همین طور درز همه پنجره ها را با درزگیر بپوشانید. البته توجه داشته باشید، در صورتیکه از بخاری گازی استفاده می کنید و یا پکیج شما از هوای داخل منزل استفاده می نماید و دودکش دو جداره ندارد، باید حتما قسمتی از درزها را برای تامین هوای تازه باز بگذارید.
منبع:

1400/08/25
10:05:41
5.0 / 5
1045
تگهای خبر: خرید , ساختمان , لباس , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لباس نو