افزایش مقرری بگیران بیمه بیکاری به علت کرونا

افزایش مقرری بگیران بیمه بیکاری به علت کرونا

به گزارش لباس نو نتایج یک تحقیق نشان داده است تعداد مقرری بگیران بیمه بیکاری در سال ۱۳۹۹ روند افزایشی داشته و انتشار کرونا و تعطیلی موقت خیلی از کارگاهها در این حوزه اثرگذار بوده است.به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، بیمه بیکاری یکی از حمایتهای تأمین اجتماعی است که سازمان تأمین اجتماعی بر مبنای آن مکلف است با دریافت حق بیمه بیکاری مقرر به کارگران مشمول قانون بیمه که طبق این قانون بیکار یا فاقد شغل شده و از جانب اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی معرفی شده اند، مقرری بیمه بیکاری پرداخت کند.

حمایت تأمین اجتماعی، حقی همگانی و شامل برخورداری از تأمین اجتماعی در مواردی مانند بازنشستگی، بیکاری، از کار افتادگی، خدمات بهداشـتی، خدمات درمانی و مراقبتهای پزشکی است که به صورت بیمه به افراد داده می شود.

کارگر مشمول قانون بیمه بیکاری تابع قانون تأمین اجتماعی است و کارفرما باید سه درصد از مزد کارگر مشمول قانون بیمه بیکاری را تحت عنوان حق بیمه بیکاری پرداخت کند.

مقرری بیمه بیکاری، مبلغی است که ماهانه به مقرری بگیر پرداخت می شود و میزان و مدت استحقاق بهره مندی از آن بر مبنای سابقه پرداخت حق بیمه بیکاری و متوسط مزد، حقوق یا کارمزد روزانه کارگر مشمول بیمه بیکاری تعیین می شود.گزارش مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار از تعداد مقرری بگیران بیمه بیکاری در سال ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ نشان داده است که طی سال ۱۳۹۸ مجموع کل مقرری بگیران بیمه بیکاری ۲۴۵ هزار و ۱۹۷ نفر مرد و زن بوده که از این تعداد ۱۸۵ هزار و ۹۴۲ نفر مرد و ۵۹ هزار و ۲۵۵ نفر زن بوده اند؛ این در شرایطی است که تعداد مقرری بگیران بیمه بیکاری پارسال روند افزایشی داشته و به ۳۱۸ هزار و ۳۸ نفر رسیده و نسبت به سال پیش از آن ۲۹.۷ درصد افزایش داشته است؛ البته دلیل این افزایش شیوع کرونا و تعطیلی موقت خیلی از کارگاهها در سال ۱۳۹۹ بوده است.

نتایج این گزارش نشان داده است که بیشترین میزان مقرری بگیران بیمه بیکاری متعلق به استانهای تهران، اصفهان و آذربایجان شرقی بوده است.همچنین تعداد مقرری بگیران جدید بیمه بیکاری پارسال ۸۰۱ هزار و ۶۳۹ نفر بوده در حالیکه طی سال ۱۳۹۸ این میزان ۲۲۱ هزار نفر بوده و بیشتر از ۳.۵ برابر افزایش را نشان داده است.

از مجموع مقرری بگیران جدید بیمه بیکاری در سال ۱۳۹۸ حدود ۶۶۸۸ نفر فاقد مهارت، بیشتر از ۵۹ هزار و ۳۰۰ نفر دارای مهارت شامل ماهر، نیمه ماهر و متخصص و بیشتر از ۱۵۵ هزار نفر اظهار نشده است.

همچنین در سال ۱۳۹۸ بیشتر از ۲۴۱ هزار و ۵۶۰ نفر از مقرری بگیران با قطع بیمه بیکاری مواجه شده اند که بیشترین علت قطع مقرری، انتهای دوره استحقاق مقرری، اشتغال مجدد و شناسایی اشتغال پنهان و بعد از آن عدم حضور در دوره های آموزشی، عدم رجوع جهت حضور و غیاب و امتناع از مشاغل پیشنهادی بوده است.

به دنبال گسترش ویروس کرونا از اسفند ۱۳۹۸ و تاثیرگذاری آن بر خیلی از مشاغل مقرر شد تا بیمه بیکاری سه ماه اسفند ۱۳۹۸ و فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۹ که ماههای اوج انتشار کرونا بود، به کارگران صدمه دیده از کرونا پرداخت گردد. طبق بررسی ها تنها در سه ماهه اسفند ۱۳۹۸ و فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۹ و ایام اوج کرونا ۷۵۰ هزار نفر متقاضی دریافت بیمه بیکاری کرونا بوده اند.

دولت به منظور پشتیبانی از صنوف و کارگران صدمه دیده از کرونا، مبلغ ۵۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار جهت کمک به صندوق بیمه بیکاری اختصاص داد و با حمایت سازمان برنامه و بودجه و اهتمام وزارت کار، سازمان تأمین اجتماعی و دستگاههای مربوطه، روند واریز مقرری بیمه بیکاری به متقاضیان مشمول و کارگران بیکار شده با جدیت دنبال شد.

به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، در شوک نخست کرونا دست کم یک میلیون و ۶۰۰ هزار شغل صدمه دیدند و یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر هم از کار بیکار شدند.
1400/08/28
14:08:45
5.0 / 5
993
تگهای خبر: اشتغال , خدمات , صندوق , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لباس نو