نقشه یک پنجاه هزارم ژئومرفولوژی ساحلی بندرانزلی تهیه می شود

نقشه یک پنجاه هزارم ژئومرفولوژی ساحلی بندرانزلی تهیه می شود

لباس نو: مسئول تهیه نقشه های ژئومرفولوژی گیلان از تهیه 4 نقشه ژئومرفولوژی ساحلی در مقیاس یکصدهزارم آگاهی داد.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، پانته آ گیاهچی اظهار داشت: نقشه های لنگرود، رشت، بندرانزلی و آستارا طی سالهای قبل تهیه شده و از سال ۱۳۹۸ طبق اهداف فاکتورهای سازمانی تهیه نقشه های یک پنجاه هزارم ژئومرفولوژی ساحلی در دستور کار گروه ژئومرفولوژی بخش مدیریت زمین شناسی دریایی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور قرار گرفته است.
وی با اعلان اینکه نقشه های یک پنجاه هزارم مناطق زاغه مرز و امام ده در استان مازندران تهیه شده و هم اکنون در استان گیلان نقشه یک پنجاه هزارم ژئومرفولوژی ساحلی بندرانزلی در دست تهیه است، اظهار نمود: تمام پروژه های عمرانی و مهندسی بطور مستقیم و غیرمستقیم تحت تاثیر علم ژئومرفولوژی هستند که به همین دلیل مطالعه این علم بهترین راهکار برای تعدیل شرایط بحرانی و محیط زیست است.
وی با اشاره به اینکه در گیلان، اشکال و فرایندهای ژئومرفولوژی دارای تنوع بسیار زیاد است، اظهار داشت: این ناهمواری ها و نیروهای دینامیک بیرونی نقش علم ژئومرفولوژی را در مدیریت محیط برجسته تر و ضروری تر نشان میدهد و باتوجه به رشد جمعیت و تغییرات شدید کاربری لجام گسیخته از منابع طبیعی، منجر به ظهور چالش های محیطی شده است.
گیاهچی، خشک شدن تالاب های داخلی، تغییرات سطح و تخریب سواحل دریای خزر، برداشت شن و ماسه و ساخت وسازه های غیرقانونی در بستر سواحل و رودخانه ها را بعنوان عواقب ناشی از کارهای انسانی یاد کرد و اضافه کرد: در این راستا تهیه نقشه های ژئومرفولوژی در جهت پیشگیری ساخت وساز در حریم های دریای خزر باتوجه به سابقه تغییرات سطح دریا بسیار مفید بوده که بتوانیم پیش بینی هایی در این ارتباط انجام دهیم.
گیاهچی با تاکید بر این که با مطالعه و تهیه نقشه های ژئومرفولوژی سواحل می توانیم از رخدادهای سیلابی که ممکنست در سواحل استان اتفاق بیفتد جلوگیری نماییم، تصریح کرد: پروژه تهیه نقشه ژئومرفولوژی ساحلی (نام منطقه و مقیاس) پیشرفت ۵۵ درصدی داشته است و انتظار می رود این تحقیقات پژوهشگران عرصه ژئومرفولوژی و علم زمین شناسی را به فعالیت دراین زمینه تشویق کند.
بابک نجفی ها نیز بعنوان ناظر علمی پروژه تهیه نقشه های ژئومرفولوژی ساحلی سطح کشور اظهار داشت: حضور و فعالیت انسان ها در محیط های ساحلی؛ سبب تغییر چشم اندازهای ساحلی شده که امیدواریم پژوهش های ژئومرفولوژیک برای زمین شناسان، مهندسان، خاک شناسان، مدیران حاکمیتی و برنامه ریزان زیست محیطی باارزش باشد و پشتوانه علمی مناسبی را برای آنها فراهم آورد.
به نقل از روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، نقشه های ژئومرفولوژی گیلان با مسئولیت دکتر پانته آ گیاهچی و دکتر ایران میرتوحیدی و تحت نظارت دکتر بابک نجفی ها رییس گروه ژئومرفولوژی بخش مدیریت زمین شناسی دریایی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در حال انجام می باشد.
منبع:

1400/09/08
11:21:48
5.0 / 5
1252
تگهای خبر: قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لباس نو