رشد طرح طبقه بندی مشاغل در سه ماهه اول دولت رئیسی

رشد طرح طبقه بندی مشاغل در سه ماهه اول دولت رئیسی

لباس نو: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از بدو فعالیت خود در جهت عمل به ماده ۴۸ و ۴۹ قانون کار، لزوم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل در کارگاه های مشمول قانون کار را مورد تاکید قرار داده که ماحصل آن رشد بیشتر از ۱۲ درصدی اجرای طرح های طبقه بندی مشاغل در سه ماهه عملکرد این وزارت خانه در دولت سیزدهم بوده است.به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، طرح طبقه بندی مشاغل با هدف برخورداری کارکنان و کارگران مشمول قانون کار از مزایای گروه، سنوات و مزد با رعایت شرایط احراز شغلی پیشبینی شده که در کارگاه های بالای ۵۰ نفر کارکن لازم الاجرا است؛ این طرح در واقع در کارگاه هایی که به حد نصاب ۵۰ نفر کارگر و نیروی کار یا بیشتر از آن می رسند به اجرا در می آید و کارفرمایان مکلفند برابر ماده ۴۸ قانون کار، نیروهای کار خویش را مشمول طبقه بندی قرار بدهند.

بر اساس اعلام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از گزارش عملکرد سه ماهه این وزارت خانه در دولت سیزدهم، تعداد طرح ­های طبقه بندی مشاغل از رشد ۱۲.۳ درصدی برخوردار بوده است.
در جهت اجرای مواد (۴۸) و (۴۹) قانون کار، ۹۱ کارگاه مشمول قانون کار در ماههای مرداد، شهریور و مهر سال ۱۴۰۰ نسبت به تهیه و اجرای طرح طبقه بندی مشاغل اقدام نموده اند که در مقایسه با ماه ­های اردیبهشت، خرداد و تیر ماه سال جاری، رشد ۱۲.۳ درصدی داشته است.

رشد ۱۲.۳ درصدی طرح های طبقه بندی مشاغل ناشی از اهتمام وزیر کار در صدور بخشنامه ای بود که مدتی قبل ابلاغ و بر ضرورت اجرای آن تصریح کرد.

بر اساس این بخشنامه عبدالملکی، رعایت حداکثری و اجرای صحیح قوانین و مقررات کار در واحدهای زیرمجموعه وزارت کار را خواهان شده و اعلام نموده بود: "در اجرای ماده ۴۹ قانون کار و به منظور استقرار مناسبات صحیح کارگاه با بازار کار در زمینه مزد، با رعایت تشریفات مقرر قانونی، نسبت به تهیه و اجرای طرح طبقه بندی مشاغل اقدام گردد."

به اعتقاد کارشناسان و فعالان حوزه کار، طبقه بندی مشاغل بهترین معیار برای صدور احکام شغلی کارگران است و باعث می شود از نیروهای کار در کارگاهها و مجموعه ها بر مبنای شایستگی استفاده گردد.

به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، تمام کارگاه های مشمول قانون کار با ماهیت دولتی، خصوصی و تعاونی در چارچوب انجام کارهای خدماتی، عمرانی، آموزشی و... مشمول طرح طبقه بندی مشاغل می شوند؛ شرکتهای پیمانکاری حقیقی یا حقوقی هم با هر تعداد پرسنل و هر نوع فعالیتی ملزم به اجرای طرح طبقه بندی مشاغل هستند.


منبع:

1400/09/12
11:29:43
5.0 / 5
951
تگهای خبر: خدمات , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لباس نو