گلایه های دامداران دام سبک از وضعیت تأمین نهاده ها

گلایه های دامداران دام سبک از وضعیت تأمین نهاده ها

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک با اشاره به اینکه اگر نهاده دامی به اندازه کافی تامین گردد دامدار دام مولد خویش را به کشتارگاه نمی فرستند، اظهار داشت: یک گوسفند مولد روزانه حداقل به نیم کیلوگرم نهاده و در ماه به ۱۵ کیلوگرم نهاده نیاز دارد. در حالیکه روزانه ۱۳۰ گرم نهاده دولتی به آن تخصیص داده می شود. دامداران چگونه باید باقی نهاده را از بازار آزاد با قیمت های گزاف تهیه کنند؟ تأمین این مقدار نهاده از بازار آزاد در توان دامدار نیست و در نهایت مجبور به حذف دام می شود.افشین صدر دادرس در گفتگو با ایسنا، در پاسخ به این سؤال که آیا نهاده دامداران دام سبک به اندازه کافی تأمین می شود یا خیر؟ اظهار داشت: وضعیت تأمین نهاده ها نه تنها بهتر نشده بلکه حتی بدتر هم شده است؛ به طوریکه بعضی از دامداران هنوز سهمیه نهاده دولتی مهر و آبان ماه خویش را دریافت نکرده اند و از سویی سهمیه ها هم کاسته شده است.

وی افزود: متاسفانه در سامانه بازارگاه هیچ اصلاحی در نحوه توزیع و اولویت بندی نهاده ها انجام نشده است.

مگر قحطی کامیون آمده؟

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک در پاسخ به این که گفته می شود نهاده وجود دارد ولی به علت مشکلات حمل ونقلی دیر به دست تولیدکنندگان می رسد، اضافه کرد: همه مشکلات در ارتباط با حمل و نقل نیست. بحث تأمین هم مطرح است. یعنی تأمین نهاده با مشکل روبرو شده است. مگر می شود دوماه بخاطر نبود کامیون و تریلی ارسال نهاده به تاخیر بیفتد؟ مگر قحطی کامیون آمده است؟

سیاست های تأمین و توزیع نهاده گوشت را از سفره های مردم حذف کرد

وی در ادامه اظهار داشت: تأمین نهاده دام سبک از روز اول مشکل داشت. آنچه که وارد سامانه می شود برای طیور و دام صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. ما معتقدیم که یکی از عوامل اصلی گرانی گوشت و حذف آن از سفره های مردم همین سامانه بازارگاه و سیاست های تأمین و توزیع نهاده های دام های سنتی، غیر صنعتی و پرواری است.

این همه ذرت و جو در بازار آزاد از کجا می آید؟

صدر دادرس در واکنش به این که برخی معتقدند اگر سامانه بازارگاه نبود بی نظمی بیشتری در این بخش پیش می آمد، اظهار داشت: دامداران دام های مولد خویش را به کشتارگاه می فرستند از طرفی دام های پرواری سهمیه ای ندارند. یعنی مقرر است چه اتفاق دیگری بیفتد که بگوییم شرایط بد است؟ چه نظمی در اینجا برقرار شده است؟ این همه جو و ذرت وارداتی در بازار آزاد از کجا می آید؟ مگر نه این که تنها محل ورود جوی وارداتی به بازار کشور همین سامانه بازارگاه است. پس چرا نهاده ها نشتی دارند؟

این فعال بخش خصوصی در ادامه اضافه کرد: امکان دارد بخشی از نهاده توسط تولیدکنندگان وارد بازار آزاد شده باشد ولی این مورد هم از ضعف سامانه بازارگاه و سیاست گذاران آن است. کسی که برنامه ریزی کلان می کند باید تمام جوانب را ببیند. سال ۱۳۹۸ هنگامی که سامانه بازارگاه شروع به کار کرد برنامه های در رابطه با آن تشریح و مشخص شد. تشکل ها به علت تجاربی که در بخش داشتند مشکلات احتمالی را به وزارت جهاد گوشزد کردند. وزارت خانه جدید هم که مستقر شد و شروع به کار کرد باز هم مسائل را به آنها منتقل کردیم ولی هیچ تغییری در سیاست ها داده نشد.

وزارت جهاد مسئول خسارت کشاورزان است

به گفته وی وزارت جهاد کشاورزی متولی تأمین نهاده دامداران است و مسئولیت خسارتی که تابحال کشاورزان از این بخش دیده اند بر عهده این وزارت خانه است.

جایگاه نظارتی و اجرایی که یکی باشد مفسده ایجاد می شود

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور با اشاره به اینکه تمام نشتی سامانه بازارگاه از طرف تولیدکنندگان نیست، اظهار داشت: سال قبل برخی از مسؤلان به علت اختلال در توزیع نهاده ها توسط دستگاههای نظارتی بازداشت شدند. وقتی جایگاه نظارتی و اجرایی دستگاه دولتی یکی باشد مفسده ایجاد خواهد شد.

روزانه ۱۳۰ گرم نهاده دولتی به دام های مولد تخصیص می یابد

دادرس ضمن اشاره به این که یک گوسفند مولد روزانه حداقل به نیم کیلوگرم نهاده و گوسفند پرواری هم حداقل به دو کیلوگرم نهاده نیاز دارد، اظهار نمود: این یعنی گوسفند مولد در ماه ۱۵ کیلو و پرواری در ماه به ۶۰ کیلو نهاده نیاز دارد. در حالیکه روزانه ۱۳۰ گرم نهاده دولتی فقط به دامهای مولد تخصیص داده می شود و دامهای پرواری هم سهمیه ای ندارند. دامداران چگونه باید باقی نهاده را از بازار آزاد با قیمت های گزاف تهیه کنند؟ تأمین این مقدار نهاده از بازار آزاد در توان دامدار نیست و در نهایت مجبور به حذف دام می شوند.

یک گوسفند مولد روزانه حداقل به نیم کیلوگرم نهاده و گوسفند پرواری هم حداقل به دو کیلوگرم نهاده نیاز دارد. این یعنی گوسفند مولد در ماه ۱۵ کیلو و پرواری در ماه به ۶۰ کیلو نهاده نیاز دارد. در حالیکه روزانه ۱۳۰ گرم نهاده دولتی فقط به دامهای مولد تخصیص داده می شود و دامهای پرواری هم سهمیه ای ندارند. اگر نهاده به اندازه کافی تامین گردد چرا دام های مولد به کشتارگاه بروند؟

وی افزود: اگر تأمین نهاده به اندازه کافی تأمین می شود چرا دام های مولد به کشتارگاه می روند؟ مگر آدم عاقل سرمایه خویش را آتش می زند؟ دام مولد سرمایه دامدار است.

این فعال بخش خصوصی به طرح خرید حمایتی و صادرات دام زنده هم اشاره نمود و اظهار داشت: دستورالعمل خرید حمایتی مشکلاتی دارد که بایستی مرتفع شود. طبق شنیده ها در بعضی استان ها نام نویسی برای دامداران داوطلب شروع و در بعضی استان ها هم کشتار شروع شده است. هنوز در همه استان ها این طرح اجرایی نشده و البته وضعیت برگشت پول هم مشخص نمی باشد. همینطور مجوز صادرات ۲۵۰ هزار راس دام صادر شده و در دست اقدام است.

مدیرعامل دام سبک کشور در انتها اظهار داشت: انتظارمان از وزارت جهاد جدید این است که به جای شعار، دستورالعمل ها و بخشنامه های گذشته را بررسی و موارد نقض قوانین را پیدا و در جهت اصلاح آنها و تسهیل شرایط تولید برای دامداران تلاش کنند. همینطور بهتر است مسؤلان جهاد کشاورزی به جای حرف، بیشتر عمل کنند. حرفی که هیچ نتیجه اجرایی نداشته باشد نه تنها سبب آرامش روانی بازار نمی گردد بلکه سبب بی اعتمادی دامداران به مسؤلان خواهد شد.
1400/09/19
14:00:30
5.0 / 5
724
تگهای خبر: تولید , خرید , سفر , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لباس نو