لزوم حذف یارانه انرژی برای پرمصرف ها

لزوم حذف یارانه انرژی برای پرمصرف ها

لباس نو: برآوردهای جهانی حاکیست بالاترین میزان یارانه انرژی پرداختی در سال 2020 به ایران تعلق دارد؛ موضوعی که بگفته کارشناسان نوعی فاجعه در اقتصاد بوده و در وضعیت فعلی تنها راه اصلاح یارانه انرژی پرمصرف هاست.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، در ایران بخش مهمی از یارانه انرژی بصورت غیرنقدی پرداخت می شود که این مساله در سالهای قبل بارها با انتقاد کارشناسان مواجه بوده است. متاسفانه این یارانه به دست نیازمندان واقعی نمی رسد و ثروتمندان بیشترین استفاده را از آن می برند. در ایران یارانه ها به دو دسته نقدی و غیرنقدی تقسیم می شود؛ با اجرای طرح هدفمندی یارانه ها از حدود ۱۱ سال پیش یارانه نقدی در اختیار مردم قرار گرفته است اما همچنان بخش بسیار مهمی از نظام پرداخت یارانه ها در ایران به شکل غیرنقدی برنامه ریزی شده است.
میزان یارانه انرژی که سالانه در ایران پرداخت می شود حدود ۸۶ میلیارد دلار اعلام شده و این در حالیست که کشوری مانند چین با بیش از یک میلیارد نفر جمعیت در این عرصه تنها ۳۲ میلیارد دلار یارانه پرداخت می کند. این به خوبی نشان میدهد که وضعیت مصرف انرژی و مشکلات ساختاری اقتصاد ایران که به این حجم از اسراف و الگوی غلط مصرف منجر شده تا چه حد شرایط را پیچیده کرده است.
در این رابطه رضا پدیدار - رییس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تجاری تهران با اشاره به مشکل مهم پرداخت غیرنقدی یارانه انرژی گفته است: این یارانه موجب می شود که قیمت گاز، برق و بنزین پایین تر از نرخ واقعی باشد. این رقم در طولانی مدت به ضرر اقتصاد تمام می شود و البته باتوجه به نحوه پرداخت آن اقشار ثروتمند استفاده بیشتری از این یارانه می برند.
بگفته وی ما دراین زمینه راهکارهایی را همچون توزیع عادلانه حمایت های دولتی و ایجاد انگیزه کافی برای بهینه سازی مصرف انرژی مطرح کردیم که امیدواریم با پیگیری دولت لااقل قسمتی از این بی عدالتی متوقف شود.
همین طور بهروز هادی زنوز - عضو سابق هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی تهران در این زمینه به ایسنا اظهار داشت: ایران به لحاظ پرداخت یارانه به پرمصرف ها یکی از بدترین وضعیت ها را در جهان دارد. هم اکنون رقم بالایی بابت یارانه انرژی می دهیم، به سبب ارزان بودن انرژی در ایران، مصرف انواع انرژی و سوخت های فسیلی در کشور ما بسیار بالاست در صورتیکه اقتصاد ما جزو ۳۰ کشور نخست دنیا هم نیست.
وی درباره آثار زیست محیطی مصرف بالای انرژی ارزان در ایران نیز اظهار داشت: آلودگی ناشی از مصرف سوخت های فسیلی سبب شده که دراین زمینه به رتبه نهم دنیا برسیم که قسمتی از این مصرف بالا و پرشتاب و اسراف و تبذیر ناشی از یارانه انرژی و قسمتی از آن هم به سبب اعمال سیاست های نادرست و ناشیانه در سالهای قبل است.
این عضو سابق هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به اینکه حالا حذف کامل یارانه انرژی مقدور نیست اما ادامه آن هم به ضرر محیط زیست است و هم موجب ورشکستگی دولت خواهد بود، اشاره کرد: تنها راه کاهش یارانه پرمصرف ها است.
هادی زنوز افزود: در سالهای قبل سرمایه گذاری کافی در حوزه توسعه و راه اندازی تاسیسات نداشته ایم و به قول های داده شده در حوزه تعدیل یارانه ها بمنظور پرداخت عواید ناشی از سرمایه گذاری بخش خصوصی عمل نشده است.
وی با اعلان اینکه همانگونه که عنوان شد، تنها راه حل موجود کاهش یارانه پرمصرف ها و در عین حال تغییر ساختار قیمت گذاری حامل های انرژی است تا بخش خصوصی نیز برای سرمایه گذاری در این خصوص تشویق شود، اظهار نمود: درحالی که ضرورت شدیدی برای تغییر قیمت ها داریم، اما تا حالا راه حل درست و چاره ای برای روش اجرای آن اندیشیده نشده است.
طبق گزارش های رسمی، دولت در کنار یارانه نقدی و مستقیمی که به مردم پرداخت می کند، در طول سال مبلغ قابل توجهی را صرف یارانه های پنهان در زمینه انرژی و سوخت می کند. کارشناسان معتقدند با توجه به این که مصرف انرژی از طرف اقشار کم درآمد پایین تر از ثروتمندان است، ادامه این سیاست عملا به افزایش بی عدالتی در اقتصاد ایران منجر شده و مشکل آفریده است. ادامه تخصیص سوخت و انرژی ارزان قیمت، ایران را به یکی از پرمصرف ترین کشورهای جهان در این عرصه بدل کرده است.
منبع:

1400/09/28
12:17:23
5.0 / 5
733
تگهای خبر: اقتصاد , توسعه , دانشگاه , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
لباس نو