وزارت ارتباطات یك سامانه امن ایجاد كند

میانجی گری مجلس در کشمکش مالیات خانه های خالی

میانجی گری مجلس در کشمکش مالیات خانه های خالی

لباس نو: اختلاف بین وزارت راه و شهرسازی و سازمان امور مالیاتی درباره نحوه معرفی واحدهای خالی از سکنه ظاهرا با نظر کمیسیون اصل 90 مجلس به آنجا ختم شده که یک سامانه امن تحت نظر وزارت ارتباطات ایجاد و اطلاعات واحدهای مسکونی در آن درج شود.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، هم اکنون امکان درج اطلاعات سکونتی در سامانه املاک و اسکان وجود ندارد و رستم قاسمی ـ وزیر راه و شهرسازی ـ گفته است که به زودی این سامانه باردیگر راه اندازی خواهد شد.
از جانب دیگر ماه هاست که بین وزارت راه و شهرسازی و سازمان امور مالیاتی کشمکشی درباب نحوه معرفی واحدهای خالی از سکنه به وجود آمده است. وزرات راه می گوید که اطلاعات ۲.۳ میلیون خانه خالی را به سازمان امور مالیاتی داده اما این سازمان اعلام می کند که این اطلاعات را دریافت نکرده است.
از آن جا که اطلاعات بصورت دستی و در قالب سی دی تحویل سازمان امور مالیاتی شده، سازمان امور مالیاتی ترجیح می دهد که این اطلاعات را در قالب سامانه دولتی دریافت کند.
طبق آخرین پیگیری ها کمیسیون اصل ۹۰ مجلس حق را به سازمان امور مالیاتی داده و اعلام نموده که به سبب پایین بودن ضریب امنیت سامانه املاک و اسکان در پی حمله سایبری تابستان امسال که به توقف دو ماهه این سامانه منجر گردید، سامانه ای امن با محوریت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایجاد شود. تا کنون چنین سامانه ای طراحی و به وزارت راه و شهرسازی تحویل نشده است.
مجوز ایجاد یک سامانه جدید مقرر است توسط مجلس ارائه شود. دفعه قبل این مجوز از طرف ستاد ملی کرونا که مصوبات آن حکم قانون را دارد ارائه شده بود.
مالیات خانه های خالی در حالی هنوز اندر خم ایجاد سامانه واسط بین وزارت راه و شهرسازی و سازمان امور مالی است که طبق قانون بودجه ۱۴۰۱ باید مالیات خانه های خالی تا اختتام بهمن ماه گرفتن شود و خرید و فروش ملک از آن تاریخ به بعد مستلزم کسب رقم تعیین شده مالیات در مفاصا حساب سازمان امور مالیاتی است. اما در وضعیت فعلی به نظر نمی رسد که مالیات بر خانه های خالی به این زودی محقق شود.

جریمه ای که برای خانه های خالی در نظر گرفته شده چقدر است؟
برمبنای قانون هر واحد مسکونی واقع در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر که به استناد سامانه املاک و اسکان بیش از ۱۲۰ روز ساکن نداشته باشد در سال اول مشمول شش برابر مالیات متعلقه، سال دوم ۱۲ برابر و سال سوم ۱۸ برابر مالیات متعلقه می شود.
مالیات متعلقه در حقیقت مالیاتی است که به خانه های اجاره ای تعلق می گیرد. طبق قانون واحدهای بالای ۱۵۰ متر در تهران و بالای ۲۰۰ متر در شهرستانها که اجاره داده می شوند مشمول مالیات هستند. بدین صورت که تا ۳ میلیون تومان درآمد اجاره مشمول ۱۵ درصد، بین ۳ تا ۱۰ میلیون مشمول ۲۰ درصد، بین ۱۰ تا ۲۵ میلیون شامل ۲۵ درصد، بین ۲۵ تا ۱۰۰ میلیون تومان مشمول ۳۰ درصد و بالاتر از ۱۰۰ میلیون تومان شامل ۳۵ درصد مالیات خواهد شد.
بدین سبب گزارش، مردادماه ۱۳۹۹ سامانه املاک و اسکان بمنظور شناسایی وضعیت واحدهای مسکونی کشور به مرحله اجرا رسید. شهریورماه سال قبل وزارت راه و شهرسازی اعلام نمود که ۱.۳ میلیون خانه خالی را شناسایی و برای گرفتن مالیات به سازمان امور مالیاتی معرفی کرده است. قرار بود سازمان امور مالیاتی از مردادماه نسبت به گرفتن مالیات از این واحدها اقدام کند که هنوز عملیاتی نشده است. از ۱۹ فروردین ماه ۱۴۰۰ نیز طبق اصلاحیه ماده ۵۴ قانون مالیاتهای مستقیم مصوب آذرماه ۱۳۹۹ به خانوارها شامل مالک و مستاجر دو ماه مهلت داده شد تا نسبت به ثبت اطلاعات سکونتی خود اقدام نمایند که این زمان تا اختتام مهرماه ۱۴۰۰ تمدید گردید. قانون، تنبیهاتی برای کسانی که این کار را انجام ندهند در نظر گرفته است.
برمبنای بند ۷ از تبصره ۸ اصلاحیه ماده ۵۴ مکرر قانون مالیاتهای مستقیم، دستگاههای اجرائی مکلفند خدمات خود از قبیل افتتاح حساب بانکی و صدور دسته چک، یارانه و کمک معیشتی، تعویض پلاک خودرو، فروش انشعاب آب، برق، تلفن و گاز طبیعی و بسیاری دیگر از خدمات را فقط با دریافت کد ملی و برمبنای کد پستی یا شرح نشانی یکتای درج شده مربوط به اقامتگاه اصلی افراد در سامانه املاک و اسکان کشور ارائه کنند.
منبع:

1400/09/29
09:54:51
5.0 / 5
607
تگهای خبر: خدمات , خرید , فروش , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لباس نو