جراحی سرپایی اقتصاد - ۱۸

حذف ارز 4200 منجر به رشد اقتصادی می شود

حذف ارز 4200 منجر به رشد اقتصادی می شود

به گزارش لباس نو عضو هیئت علمی پژوهشکده اقتصاد مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی اظهار داشت: حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در بلندمدت به سود اقتصاد بوده و رشد اقتصادی به دنبال دارد.فخرالدین زاوه در گفتگو با خبرنگار مهر، حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی را ضروری دانست و اضافه کرد: میلیاردها دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی به برخی کالاها اختصاص می دادیم ولی اتفاقی که می افتاد، این بود که مصرف کننده نهایی از قیمتی که برای خرید کالا پرداخت می کرد، این احساس را نداشت که درحال دریافت یارانه بابت خرید این کالاهاست.
وی اضافه کرد: این هرم، همان ناکارآمدی است که برخی اقتصاددانان در زمان تصمیم گیری برای اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی اخطار داده بودند؛ در کنار این، فساد و رانتی هم که بوجود آورده بود که آنها هم انگیزه حذف آنرا دو چندان می کند.
عضو پژوهشکده اقتصاد مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی افزود: یکی از علل این که اقتصاد ما رشدهای پایینی را در چند دهه گذشته تجربه کرده، اتخاذ این تیپ سیاست های غیر اقتصادی بوده است. به صورت خاص، مداخلات قیمتی دولت را باید بعنوان یکی از سیاست های غیر اقتصادی عنوان نمود.
وی خاطرنشان کرد: چون به هر حال قیمت به عوامل اقتصادی این سیگنال را می دهد که از هر نهاده ای به چه میزان استفاده کنند. اگر قیمت به هر علتی دست بخورد، می تواند منجر به سو تخصیص شود و استفاده از منابع اقتصادی به صورت غیر بهینه صورت گیرد که مانع رشد اقتصاد ماست.
کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد: ارز ۴۲۰۰ تومانی طی دوره ای تخصیص یافته و به هر حال سازوکارهایی برای آن شکل گرفته است ازاین رو حذف یک باره آن امکان دارد سبب وارد شدن فشار و سختی هایی به برخی خانواده ها در کوتاه مدت شود؛ ازاین رو مناسب می باشد دولت چتر حمایتی مؤثرتری بر سر این خانواده ها بگستراند تا خانواده های صدمه پذیر و نیازمند حمایت را به صورت مستقیم مورد هدف قرار دهد. با این اقدام میتوان تا حدودی آثار حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی را برای این خانواده ها تعدیل کرد.
وی تصریح کرد: به صورت کلی در بلندمدت اتخاذ سیاست حذف یارانه های ارزی برای رشد اقتصادی پایدار کشورمان بسیار مناسب و لازم است؛ وقتی رشد اقتصادی ایجاد شود به این مفهوم است که در جامعه درآمد عموم افراد و اشتغال افزایش می یابد و مردم از منافع آن بهره مند می شوند.
زاوه تاکید کرد: در کنار حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، باید سایر اصلاحات ساختاری اقتصادی هم به تدریج اجرایی شود که می توانیم با آن به اقتصاد بالنده ای دست یابیم و رشدهای بزرگ تری در اقتصاد را تجربه خواهیم کرد.


منبع:

1400/10/06
21:47:01
5.0 / 5
941
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لباس نو