شكست انحصار كانادا؛

ایران در جمع کشورهای سازنده دستگاه تولید نانو دارو و واکسن های mRNA قرار گرفت

ایران در جمع کشورهای سازنده دستگاه تولید نانو دارو و واکسن های mRNA قرار گرفت

لباس نو: تعدادی از محققان یکی از شرکت های فناور به سفارش یکی از شرکت های دانش بنیان سامانه ای را برای ساخت واکسن های مبتنی بر mRNA معرفی کردند که بگفته آنها با دستیابی به این دانش، ایران دومین کشور سازنده این دستگاه در دنیا شمرده می شود.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، ریز سیال یا میکروفلوئیدیک فناوری مربوط به رفتار، کنترل دقیق و نگهداری از سیالات حاوی سلول است. این فناوری بتازگی بسیار مورد توجه قرار گرفته و خصوصاً در میان کشورهای درحال توسعه به محبوبیت بالایی دست یافته است؛ چونکه این فناوری یک روش طراحی و مطالعه ابزاری است که موجب حرکت و بررسی مقادیر بسیار کوچکی از سیالات می شود.
یکی از کاربردهای این فناوری تولید نانو حامل ها است که با بارگذاری دارو در این نانو حامل های لیپیدی، لیپوزومی و پلیمری می توان عملیات دارو رسانی در بدن را بصورت هدفمند انجام داد.
یکی از شرکت های فناور در اقدامی پیشگامانه در راه تولید نانو داروها و دارورسانی هدفمند گام برداشته و توانسته است دستگاهی برای تولید انواع نانو داروهای لیپیدی و پلیمری به روش تک مرحله ای عرضه نماید.
بگفته دکتر موسوی، مدیر عامل این شرکت فناور، طراحی و ساخت این دستگاه به سفارش یکی از شرکت های دانش بنیان فعال در حوزه تولید واکسن های mRNA بوده است و الان از آن علاوه بر تولید نانو داروها برای تولید واکسن های برمبنای mRNA استفاده می شود.
سید علی موسوی شائق، مدیر عامل این شرکت و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به طراحی و ساخت سامانه میکروفلوئیدیک تولید نانو دارو، اظهار داشت: این دستگاه برای ساخت انواع نانو داروها و نانو واکسن ها طراحی و تولید شده است، بدین سان که می توان داروهای مختلف را با ساختار نانویی با بهره گیری از این دستگاه تولید کرد.
وی با اعلان اینکه این دستگاه برای تولید واکسن های مبتنی بر mRNA قابل استفاده می باشد، اظهار نمود: طراحی و ساخت این دستگاه بنا بر نیاز یکی از شرکت های دانش بنیان کشور که در حوزه تولید واکسن برمبنای mRNA فعال بود، صورت گرفت و از طرف دیگر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از ساخت این دستگاه حمایت کرد و ما توانستیم سامانه میکروفلوئیدیک را به تولید برسانیم.
بگفته مجری طرح هم اکنون این دستگاه برای ساخت واکسن های مبتنی بر mRNA مورد استفاده قرار گرفته است.
موسوی کاربرد دیگر این سامانه را در تولید نانو داروها دانست و اشاره کرد: عملکرد این دستگاه برمبنای یک تراشه میکروفلوئیدیک یا ریز سیال است، بدین سان که فرمولاسیون دارویی که شامل دو محلول است، در داخل یک تراشه که کانال های بسیار ریزی در داخل آن قرار دارد، با سرعت بسیار بالا با یکدیگر مخلوط می شوند.
وی با تاکید بر این که این دستگاه قادر می باشد انواع نانو ذرات حاوی دارو را در حین تشکیل شدن، تولید نماید، افزود: وقتی نانو ذرات درحال تشکیل شدن است، این سامانه می تواند مولکول دارو یا واکسن را در خود به دام بیندازد و به این صورت نانو ذرات حاوی دارو و یا واکسن را به تولید برسانیم.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تنها سازنده این سامانه در دنیا را کشور کانادا دانست و پس با دستیابی آنها به این دانش فنی، ایران دومین سازنده این دستگاه در دنیا بشمار می رود.
منبع:

1400/10/29
09:15:53
5.0 / 5
15845
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لباس نو