كارشناس مسائل اوراسیا:

فرآیند تغییر عضویت ایران در پیمان شانگهای دو سال طول می کشد

فرآیند تغییر عضویت ایران در پیمان شانگهای دو سال طول می کشد

کارشناس مسائل اوراسیا تصریح کرد موافقت نامه تجارت ترجیحی به توافق نامه تجارت آزاد با کشورهای حوزه اوراسیا به دنبال سفر رئیسی به روسیه محقق خواهد شد.


به گزارش لباس نو به نقل از رادیو گفتگو، کالجی، کارشناس مسائل اوراسیا در مورد بازتاب های وسیع سفر رئیس جمهور کشورمان به روسیه اظهار نمود: این سفر حدود ۴ ماه پس از پذیرش ایران در سازمان همکاریهای شانگهای انجام شد و در میانه مذاکرات حساس هسته ای صورت گرفت.

وی ضمن اشاره به اوج تنش ها میان ناتو و روسیه اظهار داشت: در گفتگوهای دوجانبه رئیس جمهور کشورمان با پوتین نکته ای عنوان شد که ایران همچنان عضو ناظر شانگهای است؛ البته این حرف درست است و با وجود اعلام موافقت با تغییر عضویت ایران از عضو ناظر به اصلی، فرایند تغییر عضویت حداقل دو سال طول می کشد. دولت باید در این حوزه لایحه ای را تقدیم مجلس کند و اسناد آن در کشور به تصویب برسد. تجربه هند و پاکستان هم نشان از این فرایند دوساله برای عضویت دارد و ایران درحال طی این فرایند است.

کالجی درعین حال سفر اخیر رئیسی به روسیه را باعث تقویت و تحکیم این عضویت دانست تا ایران به موازات عضویت در شانگهای، احتمالاً تبدیل موافقت نامه تجارت ترجیحی با اوراسیا به توافق نامه تجارت آزاد را به امضا می رساند.

این تحلیلگر مسائل اوراسیا سرفصل هایی نظیر همکاریهای کشاورزی، انرژی و حمل و نقل را از دستاوردهای این سفر دانست و اظهار داشت: ۶۰ درصد صادرات ایران به روسیه شامل محصولات کشاورزی، باغی، لبنی و دامی است.

وی ادامه داد: چنین تصوری دقیق و درست نیست که ایران و روسیه به علت رقابت در حوزه انرژی، نمی توانند در این حوزه همکاری کنند.

همینطور روسیه در اوپک پلاس رتبه یک را دارد و هم می تواند در واگن سازی و نیروگاه اتمی بوشهر کمک کننده باشد.

کالجی افزود: کمیسیون مشترک ایران و روسیه یک روز پیش از این سفر در مسکو تشکیل شد که باید به صورت منظم فعال بوده تا توافق نامه ها را در آینده اجرایی کند.

این کارشناس مسائل اوراسیا در انتها اظهار داشت: ما باید در روسیه بارانداز، انبار و فعالیت خرده فروشی داشته باشیم تا سهم تجارتمان با این کشور افزایش پیدا کند.


منبع:

1400/11/03
14:14:45
5.0 / 5
671
تگهای خبر: تجربه , سفر , فروش , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لباس نو