پاسخ قطر به درخواست كمك به اروپا

روی صادرات گاز قطر حساب نکنید

روی صادرات گاز قطر حساب نکنید

لباس نو: قطر در صورت مختل شدن جریان صادرات گاز روسیه به اروپا، قادر نخواهد بود عرضه گاز طبیعی به این منطقه را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، دولت جو بایدن، رییس جمهور آمریکا با تولیدکنندگان بزرگ گاز شامل قطر درباره امکان عرضه بیشتر گاز به اروپا در صورت تهاجم روسیه به اوکراین و مختل شدن جریان صادرات گاز این منطقه گفت و گو کرده است. ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه مکررا هر گونه برنامه برای حمله به اوکراین را انکار کرده است.

منابع آگاه به بلومبرگ گفتند: قطر که یکی از بزرگترین صادرکنندگان گاز طبیعی مایع (LNG) جهان است، هم اکنون با تمام ظرفیت تولید می کند و عمده محموله های LNG قطر تحت قراردادهای بلندمدتی که نمی توانند شکسته شوند، به آسیا ارسال می شوند. حتی اگر عرضه بیشتر گاز به اروپا منافع سیاسی برای قطر به همراه داشته باشد اما این کشور حوزه خلیج فارس نمی خواهد شراکتهای آسیایی خودرا به خطر بیاندازد.

شرکت دولتی "قطر انرژی" قسمتی از محموله های LNG را در بازار معاملات نقدی می فروشد که می توانند به اروپا ارسال شوند. اما این حجم کوچکتر از آنست که تفاوت چندانی بوجود آورد.

سعد الکعبی، وزیر انرژی قطر در اکتبر گفته بود این کشور قادر نیست برای مساعدت با پایین آوردن قیمتها، گاز بیشتری تویلید کند. قیمتهای گاز سال قبل در پی احیای اقتصاد جهانی از رکود ناشی از پاندمی ویروس کرونا و بهبود قویتر از حد انتظار تقاضا برای انرژی، افزایش شایان توجهی پیدا کرد.

الکعبی در آن زمان با اشاره به اینکه قطر به نهایت ظرفیت تولید خود رسیده است، گفته بود صادرات LNG قطر حدود ۸۰ میلیون تن در سال است. ما آنچه در توان مان است را تولید نماییم.

بر اساس گزارش بلومبرگ، قطر حدودا ۳۰ میلیارد دلار برای افزایش ۵۰ درصدی ظرفیت تولید خود هزینه می کند اما این پروژه تا پنج سال آینده نهایی نخواهد شد.
1400/11/05
20:34:54
5.0 / 5
928
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , دلار , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لباس نو