۲۱ سوال از بودجه ۱۴۰۱ -۱۹

آیا بودجه 1401 تورم زاست؟

آیا بودجه 1401 تورم زاست؟

طبق گفته کارشناسان اقتصادی در لایحه بودجه سال آینده چهار عامل افزایش سقف بودجه، تعیین نرخ ارز ۲۳ هزار تومان، حذف ارز ۴۲۰۰ و افزایش حقوق ورودی باعث افزایش تورم خواهد شد.به گزارش لباس نو به نقل از مهر طبق گفته کارشناسان اقتصادی در لایحه بودجه سال آینده چهار عامل افزایش سقف بودجه، تعیین نرخ ارز ۲۳ هزار تومان، حذف ارز ۴۲۰۰ و افزایش حقوق ورودی باعث افزایش تورم خواهد شد.
براساس برآورد مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی نسبت به عملکرد سالجاری رقم بودجه حداقل ۶۸ درصد افزایش پیدا کرده است. بودجه دولت یکی از معرف های طرف تقاضای کل است، وقتی بودجه بالا می رود عملاً تقاضا افزایش می یابد، در شرایطی که تولید ثابت و تقاضا افزایش یابد شاهد بالارفتن تورم خواهیم بود.
از سوی دیگر نرخ ارز در لایحه بودجه تا ۲۳ هزار تومان افزایش پیدا کرده است، در چنین شرایطی واردات و صادرات متأثر خواهد شد و در چنین شرایطی ارز ۴۲۰۰ تومانی هم حذف گردیده است. مورد دیگری که بر تورم اثر دارد، افزایش شدید حقوق ورودی است. حقوق ورودی در عمل چندین برابر (حدود ۵ برابر) شده است، حتی اگر بگوییم که درصد عوارض برای برخی کالاها یک درصد و چهار درصد باشد اما این درصد افزایش حقوق ورودی قابل ملاحظه است.
هزینه افزایش حقوق ورودی را مصرف کننده پرداخت خواهد نمود. عمده کالاهای وارداتی امروز ما شامل کالاهای استراتژیک، ضروری، کالاهای اساسی و مواد اولیه است. امروز کالای لوکس وارد نمی نماییم و اگر هم چنین کالایی وارد شود، در چارچوب قاچاق خواهد بود،
لذا این بودجه ضد تورم زدا نیست و به لحاظ اشتغال زایی و سرمایه گذاری هم حرف زیادی برای گفتن ندارد. گفته شده است که دولت سرمایه گذاری را افزایش خواهد داد اما بعید به نظر می آید که بتواند این مورد را محقق کند چون که به احتمال زیاد دولت با محدودیت منابع مواجه خواهد شد.
در لایحه بودجه سعی شده است صندوق ها را نجات دهند و این را میتوان مشاهده کرد. در بودجه گفته شده است که زمان بازنشستگی کارکنان از ۳۰ سال به ۳۲ سال افزایش پیدا کند، این سیاست ضد اشتغال است چون که افراد بعد از ۳۰ سال بازنشست می شدند و نیروهای جدید به کار گرفته می شدند اما این مورد هم صدمه دیده است.

پیش از این به سوالات زیر پاسخ داده شده است.
بودجه فرهنگی چند درصد بودجه کل کشور است؟
کدام دستگاه بیشترین افزایش بودجه را داشته است؟
تفاوت بودجه ۱۴۰۰ با بودجه ۱۴۰۱ در مورد فروش نفت در چیست؟
بودجه ۱۴۰۱ برای پشتیبانی از بورس چه برنامه ای دارد؟
آیا درآمدهای بودجه ۱۴۰۱ قابل تحقق است؟
بیشترین بودجه برای کدام وزارت خانه است؟
کدام یارانه بگیران از لیست پرداخت یارانه دولت حذف خواهند شد؟
کدام خودرو ها و خانه ها در سال ۱۴۰۱ باید مالیات بپردازند؟
آیا نیروهای مسلح قادر به فروش نفت هستند؟
سقف معافیت های مالیاتی در ۱۴۰۱ چقدر است؟
آیا برای واردات کالاهای اساسی تسهیلاتی اختصاص داده می شود؟
چه میزان اوراق در سال ۱۴۰۱ به فروش خواهد رفت؟
بودجه طرح های عمرانی در سال ۱۴۰۱ چقدر است؟
در بودجه ۱۴۰۱ چقدر درآمد مالیات پیشبینی شده است؟
بودجه دفاعی ایران در سال آینده چقدر است؟
سال آینده به هر فرد چه میزان یارانه پرداخت خواهد شد؟
صندوق های استانی پیشرفت چیست و هدف از تشکیلشان چه خواهد بود؟
حداقل و حداکثر حقوق کارمندان در لایحه بودجه ۱۴۰۱ چقدر است؟


منبع:

1400/11/06
23:33:47
5.0 / 5
939
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لباس نو