حجم مبادلات تجاری گمرک منطقه ویژه اقتصادی کاوه از مرز ۴۶۶ میلیون دلار گذشت

حجم مبادلات تجاری گمرک منطقه ویژه اقتصادی کاوه از مرز ۴۶۶ میلیون دلار گذشت

به گزارش لباس نو مرکزی مدیر گمرک منطقه ویژه اقتصادی کاوه اظهار داشت: حجم مبادلات تجاری شامل واردات و صادرت از این گمرک در 10 ماهه سال 1400 از مرز 466 میلیون دلار گذشت.فرامرز امیدی با گرامیداشت فرارسیدن ۲۶ ژانویه روز جهانی گمرک در گفت و گو با خبرنگاران اظهار نمود: در ۱۰ ماهه سال ۱۴۰۰ حدود ۴۴۷ هزار تن انواع کالاهای صادراتی به ارزش بیش از ۱۸۲ میلیون دلار از گمرک منطقه ویژه اقتصادی کاوه به ۵۹ کشور توسط ۱۲۴ فعال تجاری در زمینه صادرات غیر نفتی، صادر گردیده است که در مقایسه با زمان مشابه در سال قبل حدود ۲۳ درصد از نظر ارزش دلاری افزایش داشته است.

وی بیان کرد: عمده کالاهای صادر شده از این گمرک طی این مدت شامل هیدروکربن سبک و فرآورده های نفتی، قوطی آلومینیومی و درب آسان بازشو، آبگرمکن، آبمیوه، انواع شیشه و مصنوعات شیشه ای(بلورجات)، کاشی، رول گالوانیزه، رول دستمال کاغذی و... و. بوده اند و طی این مدت کشورهای افغانستان، عراق، پاکستان، ایتالیا، ترکیه، سوریه، ترکمنستان، هلند، بلغارستان و ارمنستان عمده خریداران کالاهای ایرانی بوسیله این گمرک بودند.

وی با اشاره به کالاهای ترخیصی از گمرک منطقه ویژه اقتصادی کاوه اضافه کرد: میزان واردات این گمرک طی این مدت ۹۵هزار تن انواع کالا به ارزش ۲۸۴ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار بوده که از این مقدار ۷۹ هزار تن انواع کالا به ارزش تقریبی ۲۷۴ میلیون دلار واردات قطعی بوده که نسبت به سال قبل در زمان مشابه افزایش داشته است و توسط ۱۱۵ فعال تجاری از ۴۲ کشور جهان به گمرک منطقه ویژه اقتصادی کاوه وارد که بعد از ترخیص وارد کشور شده اند.

امیدی با اشاره به این که مقدار ۱۶ هزار تن مواد اولیه واحدهای تولیدی به ارزش تقریبی ۱۰ میلیون دلار ورود موقت شده است، اظهار داشت: عمده کالای وارداتی اقلام سرمایه ای، واسطه ای و مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی مستقر در شهرصنعتی کاوه و استانها و شهرستانهای همجوار ساوه از قبیل کویل آلومینیوم، مواد اولیه تولید، مواد اولیه پوشک، پاکت آبمیوه و درب پاکت، کنستانتره و پوره میوه، اجزاء و قطعات تیوولی، مواد اولیه بهداشتی، ماشین آلات و اجزاء و قطعات، ... بوده اند که عمدتاً از کشورهای امارات متحده عربی، هند، چین، ترکیه، کره، تایلند، آلمان، اسپانیا و چک... بوسیله این گمرک به کشورمان وارد شده و در کوتاهترین زمان ممکن ترخیص شده است.

وی اضافه کرد: در طول این مدت ۱۰۹ هزار تن انواع کالا به ارزش ۴۸۵ میلیون دلار بصورت ترانزیت خارجی وارد منطقه ویژه اقتصادی کاوه شده است که از نظر ارزشی ۱۴ درصد نسبت به زمان مشابه در سال ۹۹ افزایش داشته است.

مدیر گمرک منطقه ویژه اقتصادی کاوه اظهار داشت: این گمرک در امتداد حمایت واقعی و عملی جهت تحقق شعار سال جاری از جانب مقام معظم رهبری با عنوان تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها تلاش نموده است با بهره گیری از تمام ظرفیت های قانونی و مقرراتی، اعمال بسته های حمایتی گمرک ایران در رویه های صادرات و واردات کالا و بازدیدهای میدانی از واحدهای تولیدی با همکاری سایر دستگاه های همجوار جهت رفع مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی اهتمام داشته باشد.

منبع:

1400/11/07
11:18:28
5.0 / 5
1445
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لباس نو