با موافقت مجلس؛

تجارت ایران و سوئیس توسعه پیدا می کند

تجارت ایران و سوئیس توسعه پیدا می کند

نمایندگان مجلس با تصویب لایحه اصلاح موافقتنامه میان ایران و سوئیس برای اجتناب از دریافت مالیات مضاعف موافقت کردند.


به گزارش لباس نو به نقل از خانه ملت؛ نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه ۱۰ بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه پروتکل بین دولت جمهوری اسلامی ایران و شورای فدرال سوئیس به منظور اصلاح موافقتنامه (۵) آبان ۱۳۸۱ هجری شمسی (۲۷ اکتبر ۲۰۰۲) میان دولت جمهوری اسلامی ایران و شورای فدرال سوئیس برای اجتناب از أخذ مالیات مضاعف در مورد مالیات های بر درآمد و سرمایه و پروتکل آن، با ماده واحده این لایحه با ۱۶۵ رای موافق، ۴ رای مخالف و ۵ رای ممتنع از مجموع ۲۰۵ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

در ماده واحده این لایحه آمده است: سند الحاقی (پروتکل) بین دولت جمهوری اسلامی ایران و شورای فدرال سوئیس به منظور اصلاح موافقتنامه (۵) آبان ۱۳۸۱ هجری شمسی (۲۷ اکتبر ۲۰۰۲) میان دولت جمهوری اسلامی ایران و شورای فدرال سوئیس برای اجتناب از دریافت مالیات مضاعف در مورد مالیات های بر درآمد و سرمایه و سند الحاقی (پروتکل) آن مشتمل بر یک مقدمه و (۸) ماده به شرح پیوست، تصویب و به دولت اجازه مبادله اسناد آن داده می شود.

سیدعلی موسوی بعنوان مخالفت لایحه اصلاح موافقتنامه میان ایران و سوئیس برای اجتناب از دریافت مالیات مضاعف اظهار داشت: به کشورهای اروپایی همچون سوئیس اعتمادی نداریم و در زمان تحریم های سال ۹۴ که خیلی از سرمایه گذاران در کشورمان حضور داشتند با انجام تحریم ها به کشورهای خود بازگشتند ازاین رو هر چه میزان مالیات بیشتری دریافت شود سرمایه گذاری بیشتر خواهد شد.

محمدرضا صباغیان بافقی بعنوان دیگر مخالف این لایحه با تاکید بر این که نمایندگان باید نسبت به قراردادی که توسط دولت امضا می شود اشراف داشته باشند، اظهار داشت: متأسفانه دولت گزارشی از عملکرد قرارداد به مجلس عرضه نکرده است، در صورتیکه این قرارداد ۲۰ سال پیش منعقد شده و الان مقرر است اصلاح گردد.

نماینده مردم مهریز و بافق و بهاباد و خاتم و ابرکوه در مجلس خاطرنشان کرد: دولت باید جزئیاتی از این قرارداد را به مجلس عرضه و اعلام می کرد که اشکال این قرارداد در کدام قسمت وجود دارد، متأسفانه دولت حتی جای حروفی را که علامت سوال گذاشته شده اصلاح نکرده و به آن توجهی نکرده است.

عبدالعلی رحیمی مظفری در موافقت با لایحه اصلاح موافقتنامه میان ایران و سوئیس برای اجتناب از دریافت مالیات مضاعف اظهار داشت: حالا ارتباط با کشورهای دیگر یکی از لزوم های ما است و تصویب این لایحه باعث باز شدن مسیر ارتباطی می شود، اصلاحات باید تا سطح ارتباطات بین المللی پیش برود چونکه بیشترین تمرکز دشمن در داخل و خارج بر این است که به دیگران القا کند ایران کشوری منزوی، تنها و بدون رابطه است.

نماینده مردم سروستان و کوار و خرامه در مجلس خاطرنشان کرد: از نمایندگان می خواهم در مورد این لایحه با در نظر گرفتن شروط قانون اساسی و منافع جمهوری اسلامی ایران و اصول مصرح آنرا بررسی و تصویب کنند تا دولت بتواند با گسترش روابط خود راه هرگونه یاوه گویی برابر دشمن را ببندد.

علیرضا سلیمی بعنوان دیگر موافق این لایحه ضمن تاکید بر این که سیاست جمهوری اسلامی ایران ارتباط با دیگر کشورها است، اظهار داشت: اقدامات منقضی برای ارتباط با سایر کشورها باید صورت گیرد، تحکیم روابط جز سیاست های خدشه ناپذیر ایران است و کشور سوئیس دارای خصوصیت هایی است که می تواند با ما در ارتباط باشد. این کشور مقر خیلی از سازمان های بین المللی بوده و ۴۵ درصد از صادرات ماشین آلات کشور ما با این کشور انجام می شود.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس تاکید کرد: ما باید ارتقا سطح مناسبات میان ایران و سوئیس داشته باشیم تا بتوانیم تمهیدات لازم برای فعالیتهای مورد نیاز را کسب نماییم و این لایحه باعث گسترش روابط تجاری میان ایران و سوئیس می شود. متأسفانه تراز تجاری ما با سوئیس منفی است و باید تغییر رویکرد دهیم.

وی خاطرنشان کرد: توافقنامه میان ایران و سوئیس در سال ۱۳۸۱ امضا شده و الان احتیاج به تکمیل و اصلاح دارد که این لایحه اصلاحی در ۸ ماده به مجلس ارسال شده و تصویب آن می تواند در حوزه اشتغالزایی تاثیر مثبتی داشته باشد.

هادی قوامی معاون وزیر اقتصاد در موافقت با این لایحه اظهار داشت: حجم مبادلات اقتصادی میان دو کشور جمهوری اسلامی ایران و سوئیس نشان دهنده ارتباطات گسترده و مفید می باشد که ما توانسته ایم طی سال ها فرش، کفپوش، میوه های سخت پوست و زعفران را به این کشور صادر و نیازمندی های خویش را همچون ذرت دامی، کنجاله و روغن خام سویا را از سوئیس وارد نماییم.

وی خاطرنشان کرد: با تصویب این اصلاحیه و حذف مالیات مضاعف بار اضافی از سرمایه گذاری میان دو کشور کاسته شده و باعث رونق خواهد شد.


منبع:

1400/11/12
12:46:43
5.0 / 5
1337
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لباس نو