بانکها چقدر وام قرض الحسنه دادند؟

بانکها چقدر وام قرض الحسنه دادند؟

لباس نو: بررسی عملکرد بانکها و موسسات اعتباری کشور بیان کننده این است که مبلغ کل تسهیلات اعطایی تا اختتام آبان ماه سال جاری در مقایسه با اسفند سال قبل رشد 28.5 درصدی داشته است.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، طبق اطلاعات انتشار یافته از طرف بانک مرکزی تسهیلات اعطایی بانکها و موسسات اعتباری تا اختتام آبان امسال، معادل ۳۰۷۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بوده که نسبت به اسفند سال قبل با رشد ۲۸.۵ درصدی روبه رو شده است.
همچنین، تسهیلات قرض الحسنه ۸.۶ درصد از کل تسهیلات اعطایی بانکها و موسسات اعتباری قرض الحسنه را ایجاد کرده و حجم عمده عملکرد تسهیلاتی بانکها مربوط به مرابحه با ۳۳.۲ درصد و فروش اقساطی با ۱۸.۴ درصد است.
به لحاظ عددی در آخر آبان سال جاری ۲۶۴ هزار میلیارد تومان از کل تسهیلات اعطایی بانکها و موسسات اعتباری کشور قرض الحسنه بوده که این میزان نسبت به اسفند ماه سال گذشته، ۳۰.۱ درصد رشد را نشان میدهد.

اوضاع بانکهای تجاری در پرداخت تسهیلات
از طرف دیگر، بانکهای تجاری در کل ۵۱۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده اند که با رشد ۴۱.۲ درصدی روبه رو شده و سهم وام های قرض الحسنه از این مقدار تسهیلات ۶۸ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان است که اعطای این وام از طرف بانکهای تجاری در آخر سال گذشته ۳۸.۴ درصد بالا رفته است.
گفتنی است؛ ۱۳.۳ درصد از وام های بانکهای تجاری را قرض الحسنه تشکیل می دهد.
در بانکهای تجاری کشور نیز، سهم عمده تسهیلات پرداختی مانند بانکها و موسسات اعتباری مربوط به فروش اقساطی به میزان ۲۶.۲ درصد است که رقم آن ۱۳۵ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان در آخر آبان ۱۴۰۰ بوده است.
علاوه براین، ۷.۳ درصد تسهیلات بانکهای تجاری به رقم ۳۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در آخر آبان ماه به تسهیلات جعاله اختصاص داشته که این رقم در اسفند سال قبل ۳۱ هزار و ۵۷۰ میلیارد تومان بوده است. بصورت کلی، سهم عمده تسهیلات پرداختی بانکهای تجاری در آخر آبان ۱۴۰۰ به فروش اقساطی، مرابحه و قرض الحسنه اختصاص یافته است.

بانک های تخصصی چقدر تسهیلات قرض الحسنه دادند؟
همچنین، بررسی عملکرد بانکهای تخصصی در پرداخت تسهیلات تا اختتام آبان سال جاری نشان دهنده این است که تسهیلات اعطایی با ۱۲.۲ درصد افزایش از رقم ۳۸۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان به عدد ۴۳۵ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان رسیده است که سهم تسهیلات قرض الحسنه از این مقدار تسهیلات اعطایی بانکهای تخصصی معادل ۲۳ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان بوده که با افزایش ۱۵.۲ درصدی در مقایسه با سال قبل روبه رو شده است.
گفتنی است که ۵.۳ درصد از وام های بانکهای تخصصی را قرض الحسنه تشکیل می دهد.
بزرگترین بخش تسهیلات پرداخت شده در بانکهای تخصصی کشور مربوط به فروش اقساطی می شود؛ به نحوی که در آخر آبان سال جاری ۳۹.۴ درصد کل تسهیلات اعطایی این بانکها به رقم ۱۷۱ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان در بخش فروش اقساطی بوده و این رقم در اسفند ماه سال قبل به میزان ۱۶۸ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان بود.
بانکهای تخصصی نیز در بخش مشارکت مدنی تسهیلات قابل توجهی پرداخت کرده اند؛ به نحوی که ۱۶.۹ درصد کل منابع تسهیلاتی این بانکها در آخر آبان امسال به میزان ۷۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان در این بخش پرداخت شده است.

عملکرد بانکهای غیردولتی و موسسات اعتباری
طبق این گزارش، بررسی تسهیلات اعطایی بانکهای غیردولتی و موسسات اعتباری در آخر آبان امسال نشان میدهد که تسهیلات این بانک با ۲۹.۶ درصد رشد به رقم ۲۱۲۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان رسیده است و سهم تسهیلات قرض الحسنه از این مقدار تسهیلات ۸.۱ درصد ( ۱۷۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان) بوده که اعطای این نوع تسهیلات در این نوع بانکها در آذر امسال ۲۹.۳ درصد رشد داشته است.
همچنین، ۳۸.۷ درصد کل اعتبارات ارائه شده به متقاضیان در بخش مرابحه این بانک به رقم ۸۲۱ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بوده است.
منبع:

1400/11/15
13:33:10
5.0 / 5
714
تگهای خبر: فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لباس نو