مدیركل تحلیل فرایندهای سازمان امور مالیاتی:

قرار نیست از سود سپرده های بانکی مردم مالیات گرفته شود

قرار نیست از سود سپرده های بانکی مردم مالیات گرفته شود

مدیرکل تحلیل فرایندهای سازمان امور مالیاتی اظهار داشت: در صورت تصویب مالیات بر سپرده های بانکی اشخاص حقوقی در قانون بودجه 1401، این پایه مالیاتی فقط به حقوقی ها اختصاص خواهد یافت.به گزارش لباس نو به نقل از مهر، برمبنای بند «ض» تبصره ۶ لایحه بودجه ۱۴۰۱، دولت خواهان دریافت مالیات از سود سپرده های بانکی اشخاص حقوقی شده است.
این در حالی است که در هنگام بررسی این لایحه در کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ مجلس، شرکت های بیمه تجاری، صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی ساختمانی، صندوق بیمه کشاورزی، صندوق های بازنشستگی، صندوق تامین خسارت های بدنی، صندوق توسعه ملی و صندوق نوآوری و شکوفایی از این حکم مستثنی شده و سود سپرده های بانکی آنها از مالیات معاف شد.
داوود منظور رییس سازمان امور مالیاتی نیز در مسافرت هفته گذشته به استان کرمانشاه در جمع خبرنگاران از اجرای پایه مالیاتی مذکور برای نخستین بار در کشور در صورت تصویب در مجلس آگاهی داده بود.
هر چند که قبل از این نیز بارها کارشناسان اقتصادی خواهان گرفتن مالیات از سود سپرده های بانکی برای انتقال نقدینگی از بخش سپرده گذاری به سمت بخش تولید شده بودند.
از دیگر انتقاداتی که کارشناسان اقتصادی به معافیت مالیاتی سود سپرده های بانکی اشخاص حقیقی وارد می دانند، احتمال تغییر نام این سپرده ها در بانکها از اشخاص حقوقی به حقیقی خصوصاً برای شرکت های غیر دولتی که نیازی به حسابرسی سپرده های بانکی آنها از طرف سازمان حسابرسی ندارند، ذکر می شود.
مدیرکل تحلیل فرآیندهای سازمان مالیاتی: از سود سپرده های بانکی اشخاص حقیقی مالیات گرفته نمی شود
جهانگیر رحیمی مدیرکل تحلیل فرایندهای سازمان امور مالیاتی در گفت و گو با خبرنگار مهر، درباره مالیات بر سپرده های بانکی اشخاص حقوقی اظهار نمود: برمبنای لایحه بودجه ۱۴۰۱ مالیات به سپرده های بانکی شرکتها و اشخاص حقوقی تعلق می گیرد که پیش نویس این مساله در لایحه آمده است.
وی اضافه کرد: این پایه مالیاتی هنوز به قانون تبدیل نشده و برای ابلاغ آن باید مراحل تصویب قانونی را طی نماید تا به قانون تبدیل گردد.
به گفته مدیرکل تحلیل پروسه امور مالیاتی، این پایه مالیاتی در کمیسیون تلفیق با اندکی تغییرات تصویب گردید و برخی از شرکتها از پرداخت این پایه مالیاتی معاف شدند.
رحیمی تصریح کرد: در قانون بودجه سال آینده در صورت تصویب در مجلس پایه مالیاتی سپرده های بانکی اشخاص حقوقی کف رقمی ندارد و بطور کلی آمده است.
وی اشاره کرد: قرار نیست از سپرده بانکی اشخاص حقیقی مالیات گرفته شود و فقط به اشخاص حقوقی تعلق می گیرد.

1400/11/24
11:42:05
5.0 / 5
708
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لباس نو