از سوی مخبر؛

پنج مصوبه دولت برای اجرا ابلاغ گردید

پنج مصوبه دولت برای اجرا ابلاغ گردید

به گزارش لباس نو معاون اول رئیس جمهور مصوبه افزایش سرمایه شرکت ملی پتروشیمی، ثبت معاملات فعالان اقتصادی در سامانه مؤدیان، اصلاحیه آئین نامه اجرایی قانون شکار و دو مصوبه دیگر را برای اجرایی شدن، ابلاغ نمود.به گزارش لباس نو به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر هئیت دولت، هیئت وزیران در جلسه مورخ ۲۰ بهمن ۱۴۰۰، در اجرای حکم مقرر در ماده (۱۲) قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب ۱۴۰۰ و با هدف ایجاد شفافیت اقتصادی و مالی، پیشگیری از فرار مالیاتی، برقراری عدالت در فرایند مالیات ستانی و ایجاد سیستم اطلاعاتی جامع در کشور، با پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی در مورد تعیین حجم معاملات فعالان اقتصادی مستقر در مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی به منظور عضویت و ثبت معاملات در سامانه مؤدیان موافقت نمود.
به باعث این مصوبه که از جانب محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور ابلاغ گردید، فعالان اقتصادی مستقر در مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی که حجم معاملات سالانه مندرج در اظهارنامه تسلیمی سال قبل یا آخرین درآمد قطعی شده (فروش کالا و خدمات) آنها که حداکثر تا آخر بهمن ماه سال قبل ابلاغ گردیده است بیشتر از ۵۵ میلیاردریال باشد، مکلف به عضویت و ثبت معاملات در سامانه مؤدیان هستند.
در مشارکت مدنی، جمع مبلغ فروش کالا و خدمات و یا درآمد قطعی شده کلیه شرکا ملاک عمل می باشد.
همچنین به باعث مصوبه فوق، همه فعالان اقتصادی مستقر در مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی عرضه کننده کالا و خدمات مشمول مالیات بر ارزش افزوده به استثنای فعالان اقتصادی مستقر در مناطق آزاد تجاری - صنعتی دارای شرایط مندرج در قانون مالیات بر ارزش افزوده، فارغ از حجم معاملات، مکلف به رعایت ترتیبات مقرر در قانون پایانه فروشگاهی و سامانه مؤدیان مصوب ۱۳۹۸ هستند.
ابلاغ مصوبه افزایش سرمایه شرکت ملی صنایع پتروشیمی
هیئت وزیران در جلسه مورخ ۱۷ بهمن ۱۴۰۰ و در اجرای احکام مندرج در ماده (۴) و بند (م) ماده (۱۶) اساسنامه شرکت ملی صنایع پتروشیمی، با پیشنهاد وزارت نفت در خصوص افزایش سرمایه این شرکت موافقت نمود.
بر اساس مصوبه ابلاغی از جانب مخبر، سرمایه شرکت ملی صنایع پتروشیمی از مبلغ ۵ هزار میلیاردریال به مبلغ ۵۰۰ ر ۶۷ میلیاردریال منقسم به ۷۵۰ ر ۶ میلیون سهم ۱۰ هزار ریالی افزایش می یابد.
همچنین وزارت نفت مکلف است ظرف حداکثر دو ماه از تاریخ ابلاغ این مصوبه، نسبت به تهیه اساسنامه شرکت ملی صنایع پتروشیمی در قالب مقررات اقدام و لایحه مربوط را برای تصویب به هیأت وزیران ارائه نماید.
آئین نامه اصلاح شده قانون شکار ابلاغ شد
معاون اول رئیس جمهور، همینطور آیین نامه اجرایی قانون شکار و صید را که در جلسه مورخ ۱۷ بهمن ۱۴۰۰ هیأت وزیران به منظور رفع مغایرت قانونی آن و لزوم تفکیک مجوز حمل و نگهداری سلاح شکاری از مبحث پروانه شکار و صید و عدم احتیاج به دریافت پروانه شکار در بعضی موارد استفاده از سلاح شکاری به استناد ماده (۲۸) قانون شکار و صید اصلاح شده بود، ابلاغ نمود.
به باعث اصلاح مصوبه فوق، برقراری هرگونه محدودیت و ممنوعیت موقتی زمانی، مکانی، نوعی و طریقی و کمی شکار و صید هر ساله به عهده سازمان حفاظت محیط زیست است که مطابق ماده (۴) قانون شکار و صید، با اصلاحات بعدی، اعلام عمومی خواهد شد. همینطور شرط مستثنا بودن پروانه های حمل سلاح شکاری صادره به باعث قوانین و مقررات خاص از شمول این حکم لغو شد.
ابلاغ مصوبه اصلاحی دولت درباره پرداخت سختی کار وزارت نیرو
مخبر، اصلاحیه دولت درباره زمان لازم الاجرا شدن پرداخت فوق العاده سختی کار کارکنان وزارت نیرو را ابلاغ نمود.
هیئت وزیران در جلسه مورخ ۱۷ بهمن ۱۴۰۰، به منظور رفع خلأ زمانی در مصوبه در ارتباط با پرداخت فوق العاده سختی کار کارکنان وزارت نیرو، با اصلاح مصوبه مذکور موافقت کرده بود که به باعث آن مصوبه یاد شده از تاریخ ۸ مهر ۱۳۹۹ لازم الاجراست.
اصلاح و ابلاغ آیین نامه چگونگی تنظیم و انعقاد توافق های بین المللی
معاون اول رئیس جمهور همینطور آیین نامه چگونگی تنظیم و انعقاد توافق های بین المللی را اصلاح و ابلاغ نمود.
هیئت وزیران در جلسه مورخ ۱۷ بهمن ۱۴۰۰، با عنایت به لزوم هماهنگی فعالیتهای فرهنگی در خارج از کشور و تسهیل انجام فعالیتهای فرهنگی در حوزه بین الملل، پیشنهاد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد اصلاح ماده (۲) آیین نامه چگونگی تنظیم و انعقاد قراردادهای بین المللی مبحث انعقاد موافقتنامه های فرهنگی در عرصه بین المللی را به تصویب رساند.
به باعث اصلاح آیین نامه مذکور، در موافقتنامه های فرهنگی و هر گونه سند همکاری مشترک در زمینه های فرهنگی، هنری، دینی، تبلیغی و همینطور خواهرخواندگی با دولت ها و مؤسسات خارجی، لازم است پیش از تأیید نهایی وزارت امور خارجه، با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی هماهنگی لازم به عمل آید.

1400/11/25
09:11:13
5.0 / 5
753
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , خدمات , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لباس نو