معاون وزیر اقتصاد:

8 مجوز وزارت صمت را تأیید نکردیم

8 مجوز وزارت صمت را تأیید نکردیم

به گزارش لباس نو معاون اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: از مواردی که تا 18 اسفند در صدور مجوزهای کسب وکار باید عملیاتی شود شفاف شدن صدور مجوزها و الکترونیکی شدن پروسه آنست.


به گزارش لباس نو به نقل از صدا و سیما، سید محمدهادی سبحانیان با اشاره به این که یکی از مسائل فعلی در اقتصاد کشور، رشد اقتصادی و سرمایه گذاری پایین در کشور است، اضافه کرد: طی دهه گذشته متوسط رشد اقتصادی صفر بود و در بعضی از سالهای اخیر حتی میزان استهلاک از سرمایه گذاری بالاتر بود که دلیلهای مختلفی همچون تحریم و کرونا داشت، ولی یک دلیل مهم موضوع مجوزها و سهولت ورود مردم خصوصاً جوانان برای کسب وکار بود که متأسفانه برمبنای فاکتورهای موجود در دنیا رتبه بسیار بدی داریم و عملاً خودمان با دست خود نمی گذاریم مردم وارد کسب وکار شوند. سبحانیان اظهار داشت: با توجه به این که در این بخش قوانین مترقی داریم، اما چون دستگاه های صادر کننده مجوز، تعارض منافع و امضا طلایی دارند دریافت مجوز خیلی مشکل است و شفاف شدن پروسه صدور مجوزها مشکل شده است. وی اشاره کرد: در اسناد تحولی دولت آمده که باید به سمت صدور مجوزهای کسب وکار برود تا مردم آثار خوب آنرا در زندگی احساس کنند. وی با اشاره به این که در سالهای قبل رویکرد مناسبی برای ساده سازی و شفاف سازی اتخاذ نشده بود اشاره کرد: در تبصره ۱۸ قانون بودجه امسال در موضوع تسهیلات پرداختی به کسب وکارها که منجر به اشتغال می شود تقریباً در ۶ ماهه اول سال اتفاقی نیفتاد، ولی در ۶ ماهه دوم سال اقدامات بسیار گسترده توسط دستگاه انجام شد. معاون اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: حدود ۵ ماه است که مرکز پایش کسب وکار برای شفاف شدن مجوزها فعالیت می نمایند. درگاه های تخصصی وزارتخانه ها باید به درگاه ملی وصل شوند معاون اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: الکترونیکی شدن صدور مجوزهای کسب وکار، شرط لازم در قانون است همین طور دستگاهها باید درگاه های تخصصی وزارتخانه ها را به درگاه ملی متصل کنند. سید محمدهادی سبحانیان در ادامه اضافه کرد: الکترونیکی شدن صدور مجوزهای کسب وکار، شرط لازم در قانون است ولی شرط مکمل آن این است که از درگاه ملی این مجوزها به دست مردم برسد یعنی این که دستگاهها باید درگاه های تخصصی وزارتخانه ها را به درگاه ملی متصل کنند تا بتوانیم گزارشی از تعداد درخواست مجوز در وزارتخانه ها همین طور گزارشی از تعداد مجوزهای صادر شده، صادر نشده و زمان گرفتن مجوز داشته باشیم. وی افزود: کاربرگ هایی را به دستگاه های مختلف ارسال کردیم تا دستگاهها نظراتشان را نسبت به شفاف سازی و تسهیل مجوزها اعلام کنند ولی بعضاً اینجا مشکل داریم چون برخی از دستگاهها کاربرگ ها را برنگردانده اند یا مخدوش است همین طور دستگاهها باید یک درگاه تخصصی برای اتصال به درگاه ملی داشته باشند بدین سبب دستگاهها باید برمبنای قانون این دو کار را انجام دهند. سبحانیان اظهار داشت: برمبنای آمار در وزارت صمت ۵۹ مجوز شناسایی شده است که از این تعداد ۴۰ مورد تأیید محور و ۱۹ مورد ثبت محور است و از ۵۹ مجوز که به وزارت صمت ارسال کردیم ۸ مجوز را با کاربرگ برگرداندند و این ۸ مجوز هم مورد تأیید ما نبوده است یعنی مؤلفه هایی در کاربرگ ها وجود داشت که از شفافیت لازم برخوردار نبوده است.
وی اشاره کرد: تمام مجوزهای کسب وکار را احصاء کردیم که باید شفاف سازی شود همین طور دستگاهها درگاه های تخصصی شأن را به درگاه ملی متصل کنند. وی افزود: کاربرگ هایی را به دستگاه های مختلف ارسال کردیم تا دستگاهها نظراتشان را نسبت به شفاف سازی و تسهیل مجوزها اعلام کنند ولی بعضاً اینجا مشکل داریم چون برخی از دستگاهها کاربرگ ها را برنگردانده اند یا مخدوش است همین طور دستگاهها باید یک درگاه تخصصی برای اتصال به درگاه ملی داشته باشند بدین سبب دستگاهها باید برمبنای قانون این دو کار را انجام دهند. معاون وزیر اقتصاد اظهار داشت: برمبنای آمار در وزارت صمت ۵۹ مجوز شناسایی شده است که از این تعداد ۴۰ مورد تأیید محور و ۱۹ مورد ثبت محور است و از ۵۹ مجوز که به وزارت صمت ارسال کردیم ۸ مجوز را با کاربرگ برگرداندند و این ۸ مجوز هم مورد تأیید ما نبوده است یعنی مؤلفه هایی در کاربرگ ها وجود داشت که از شفافیت لازم برخوردار نبوده است. وی اشاره کرد: تمام مجوزهای کسب وکار را احصاء کردیم که باید شفاف سازی شود همین طور دستگاهها درگاه های تخصصی شأن را به درگاه ملی متصل کنند.


منبع:

1400/11/28
11:20:49
5.0 / 5
832
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لباس نو