در گفت وگو با لباس نو عنوان شد

قدرت خرید کارگران در ۱۴۰۱ باید حفظ شود

قدرت خرید کارگران در ۱۴۰۱ باید حفظ شود

لباس نو: یک کارشناس حوزه کار با اعلان اینکه قدرت خرید کارگران برای سال آینده باید حفظ شود، اشاره کرد: ترمیم دستمزد کارگران در نیمه دوم سال زمانی قابل پذیرش است که در زندگی کارگران تاثیر داشته باشد و جنبه اجرائی و عملیاتی پیدا کند.حمید نجف در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: کارگران امسال شرایط سختی را پشت سر گذاشتند و قدرت معیشت آنها به شدت افت کرد، پس برای سال آینده قدرت خرید کارگران حتما باید حفظ شود، حتی اگر دستمزدها افزایش پیدا نکند.

وی درباره پیشنهاد ترمیم حقوق کارگران در سالجاری، اظهار داشت: معتقدم ترمیم دستمزد در آن سوی سال کار درستی نیست هر چند که پیشنهاد خوبی است. اگر به دنبال تقویت و بهبود معیشت و دستمزد کارگران هستیم همین حالا که مذاکرات دستمزد در شورای عالی کار در جریان است می توان به بحث افزایش دستمزد پرداخت.

نجف افزود: باتوجه به شرایط اقتصادی و نوسانات نرخ ارز که در چند سال قبل داشتیم، تورم از طرف دولت ها قابل کنترل نبود و پس توان خرید اقشار کم درآمد و محروم و لطمه پذیر به شدت افت کرد بدین سبب اگر هدف افزایش دادن دستمزد کارگران در سال آینده است باید دستمزدها بالاتر از نرخ تورم تعیین شود.

وی اظهار داشت: این که نمایندگان کارگری را با این وعده که در شش ماهه دوم سال دستمزدها ترمیم شود، به درصد ناچیزی راضی نماییم، قابل پذیرش نمی باشد مگر آنکه در حقوق کارگران تاثیری داشته باشد و مهمتر آنکه این پیشنهاد جنبه عملی به خود بگیرد و ضمانت اجرائی داشته باشد.

به گفته این کارشناس حوزه کار، اگر قرار به ترمیم دستمزد کارگران در نیمه دوم سال باشد و شرکای اجتماعی با آن موافقت کنند، این پیشنهاد باید در شورای عالی کار بطور مکتوب صورتجلسه و تصویب شود.

منبع:

1400/11/28
19:42:07
5.0 / 5
903
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لباس نو