هدف گذاری برای مراودات تجاری یك میلیارد دلاری

جزییات تفاهم ایران و ازبکستان

جزییات تفاهم ایران و ازبکستان

لباس نو: در روز اول چهاردهمین اجلاس کمیسیون مشترک ایران و ازبکستان، یادداشت تفاهم کمیسیون مشترک دو کشور (پروتکل اجلاس چهاردهم) در زمینه های اقتصادی، مناطق آزاد، سرمایه گذاری مشترک، گمرکی، حمل و نقل، انرژی، بهداشت، علمی و فناوری، فرهنگی و گردشگری و کشاورزی و دو سند همکاری در زمینه های سرمایه گذاری مشترک میان دو کشور و همکاریهای فرهنگی به امضای طرفین رسید.


به گزارش لباس نو به نقل از شاتا، در چهاردهمین اجلاس کمیسیون مشترک ایران و ازبکستان با حضور سید رضا فاطمی امین، وزیر صمت و عمر زاق اف، معاون نخست وزیر و وزیر سرمایه گذاری و تجارت خارجی ازبکستان، یادداشت تفاهم کمیسیون مشترک دو کشور ( پروتکل اجلاس چهاردهم) به امضای طرفین رسید.
این یادداشت تفاهم (پروتکل اجلاس چهاردهم) در زمینه های اقتصادی، مناطق آزاد، سرمایه گذاری مشترک، گمرکی، حمل و نقل، انرژی، بهداشت، علمی و فناوری، فرهنگی و گردشگری و کشاورزی بوده است.
دو سند همکاری دیگر نیز در زمینه های سرمایه گذاری مشترک میان دو کشور و همکاریهای فرهنگی متقابل به امضای مسئولان مربوطه دو کشور رسید.
حجم مبادلات تجاری ایران و ازبکستان کمتر از ۵۰۰ میلیون دلار بوده، اما در جلسه ای که در حاشیه اجلاس شانگهای رییس جمهور ایران با همتای ازبکستانی خود داشته، چشم انداز یک میلیارد دلاری پیش بینی شده است.
چهاردهمین اجلاس کمیسیون مشترک ایران و ازبکستان امروز و فردا، یکم و دوم اسفندماه در تهران درحال برگزاری است.
عمر زاق اف «معاون نخست وزیر و وزیر سرمایه گذاری و تجارت خارجی»، خوجایف «وزیر کشاورزی»، کودراتوف «معاون اول وزیر سرمایه گذاری و تجارت خارجی»، سدیک اف «معاون وزیر امور خارجه»، احمد خوجایف عظیم «معاون اول وزیر انرژی»، محمود اف «وزیر گردشگری» و عبدالله اف «سفیر جمهوری ازبکستان در تهران»، تعدادی از مدیران و معاونان دیگر وزارتخانه ها در کنار فعالان اقتصادی و انجمن های تخصصی ازبک، هیات اقتصادی جمهوری ازبکستان را در این اجلاس می سازند. همین طور در این اجلاس وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران در کنار معاونان وزارتخانه و نمایندگانی از وزارتخانه های جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان توسعه تجارت ایران و نمایندگانی از بیمه و بانک مرکزی، سازمان مناطق آزاد، انجمن ها و تشکل های صادرات گرا و فعالان اقتصادی حضور دارند.
کمیته های کارشناسی مربوطه طی روزهای گذشته میان بخش های مرتبط دو کشور بمنظور تدوین پیش نویس سند یادداشت تفاهم کمیسیون مشترک در زمینه های اقتصادی، سرمایه گذاری، گمرکی، حمل و نقل، انرژی، بهداشت، علمی و فناوری، فرهنگی و گردشگری و کشاورزی تشکیل شد و مذاکرات مربوطه صورت گرفته است. همین طور باتوجه به اهمیت تقویت پیوند بخش های خصوصی دو کشور مقرر است در حاشیه اجلاس مذکور، همایش فرصت های تجاری دو کشور نیز فردا دوشنبه ۲ اسفندماه در محل اتاق تجاری، صنایع، معادن و کشاورزی ایران اجرا شود.
ظرفیت تجارت یک میلیارد دلاری ایران و ازبکستان
سید رضا فاطمی امین در حاشیه امضای یادداشت تفاهم کمیسیون مشترک ایران و ازبکستان در جمع خبرنگاران، گردشگری سلامت و مبادلات دارویی و تجهیزات پزشکی را یکی از ظرفیت های دو کشور برای ارتقای مراودات تجاری عنوان نمود و اظهار داشت: دو موضوع تهاتر و تجارت ترجیحی نیز دو ظرفیت دیگر برای بسط مراودات است.
وی با اعلان اینکه ازبکستان یکی از کشورهای مهم منطقه و از لحاظ صنعتی پیشرفت های خوبی دارد، از انجام مذاکرات در زمینه های مختلف همچون سلامت، کشاورزی، حمل و نقل و انرژی مذاکرات آگاهی داد و اظهار داشت: در زمینه فناوری و سرمایه گذاری های مشترک نیز به توافقات خوبی رسیده ایم. معاون نخست وزیر ازبکستان بر استفاده از فناوری های ایران در این کشور تاکید کرده است و در این سفر از یکی از مراکز فناوری ایران بازدید خواهد داشت.
وزیر صمت در ادامه با اعلان اینکه رسیدن به حجم مبادلات یک میلیارد دلاری پیش بینی شده قابل تحقق است، اظهار نمود: تفاهم نامه امروز تبدیل به یک برنامه عملیاتی و دارای زمان بندی خواهد شد و بصورت ماهانه کنترل و رصد می شود.
ارتقای مراودات تجاری دو کشور تا دو سال آینده به یک میلیارد دلار قابل تحقق است
معاون نخست وزیر ازبکستان نیز در جمع خبرنگاران با تاکید بر این که عزم راسخ برای افزایش مبادلات ایران و ازبکستان میان مسئولین دو کشور وجود دارد، اظهار داشت: با ظرفیت هایی که میان دو کشور وجود دارد ارتقای حجم مراودات تجاری دو کشور تا دو سال آینده به یک میلیارد دلار قابل تحقق است.
عمر زاق اف، افزودظ: در مورد افزایش روابط تجاری، همکاریهای حمل و نقل و ترانزیت، توسعه سرمایه گذاری های متقابل و توسعه روابط فرهنگی و انسانی به توافقاتی خوبی رسیدیم.
گفتنی است که در روز اول چهاردهمین اجلاس کمیسیون مشترک ایران و ازبکستان با حضور سید رضا فاطمی امین، وزیر صمت و عمر زاق اف، معاون نخست وزیر و وزیر سرمایه گذاری و تجارت خارجی ازبکستان، یادداشت تفاهم کمیسیون مشترک دو کشور (پروتکل اجلاس چهاردهم) و دو سند همکاری دیگر به امضای طرفین رسید.
منبع:

1400/12/01
23:38:25
5.0 / 5
719
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , توسعه , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لباس نو