راه و شهرسازی در یك هفته گذشته؛

سقف وام مسکن زوجین، ۴۸۰ میلیون تومان

سقف وام مسکن زوجین، ۴۸۰ میلیون تومان

به گزارش لباس نو عضو هیئت مدیره بانک مسکن سقف تسهیلات خرید مسکن زوجین تهرانی را ۴۸۰ میلیون تومان عنوان نمود.به گزارش لباس نو به نقل از مهر، در هفته جاری اتفاقات گوناگونی در حوزه راه و مسکن رخ داد که همچون آنها میتوان به سفر برخی از اعضای هیئت دولت همچون وزیر راه و شهرسازی به ریاست آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور به دوحه قطر بود.
سفر به قطر
رستم قاسمی در مسافرت به قطر علاوه بر امضای ۴ تفاهمنامه کشتیرانی، ترانزیتی و هوایی با مقامات ارشد بخش حمل و نقل این کشور، برای افزایش تبادلات دریایی و هوایی ایران و قطر توافقاتی به دست آورد.
دریایی: ایجاد تونل بوشهر-دوحه از زیر خلیج فارس
علی اکبر صفایی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی از برقراری خط کشتیرانی مسافری ایران-قطر در آستانه برگزاری جام جهانی ۲۰۲۲، ایجاد تونل زیرزمینی جاده ای-ریلی از زیر خلیج فارس میان بنادر بوشهر و دوحه و افزایش ترددهای تجاری میان بنادر دو کشور در مسافرت به قطر اطلاع داد.
هوایی: برقراری ۳۶ پرواز باری تهران-دوحه در هفته
محمد محمدی بخش معاون وزیر راه و رئیس سازمان هواپیمایی کشوری هم در مسافرت به قطر علاوه بر مذاکره با همتای قطری خود، از افزایش پروازهای باری میان دو کشور به ۳۶ پرواز در هفته و همینطور افزایش پروازهای عبوری ایرلاین قطری از آسمان ایران پرده برداشت.
عضو هیئت مدیره بانک مسکن: سقف وام مسکن زوجین تهرانی، ۴۸۰ میلیون تومان
محمد حسن علمداری عضو هیأت مدیره بانک مسکن با اشاره به این که تسهیلات جعاله برای متقاضیان خرید مسکن به شکل انفرادی و زوجین در تمامی نقاط کشور ۸۰ میلیون تومان است، اظهار داشت: در تهران سقف خرید مسکن به شکل انفرادی ۲۰۰ میلیون تومان و زوجین ۴۰۰ میلیون تومان است.
علمداری افزود: تسهیلات خرید برای مسکن در مراکز استان ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت به شکل انفرادی ۱۶۰ میلیون تومان و زوجین ۳۲۰ میلیون تومان، انفردی سایر شهرها ۱۲۰ میلیون تومان و زوجین ۲۴۰ میلیون تومان بعلاوه ۸۰ میلیون تومان جعاله پرداخت می شود.
وام نهضت ملی مسکن به شعب بانک ابلاغ شد
این عضو هیأت مدیره بانک مسکن همینطور از ابلاغ شیوه نامه اعطای تسهیلات راه اندازی و نوسازی مسکن در اجرای قانون جهش تولید مسکن به شعب آن بانک اطلاع داد و اظهار داشت: اشخاص و پروژه های مشمول طرح نهضت ملی مسکن در چارچوب های مختلف (انبوه سازی، گروههای ساخت، خودمالکی و…) از راه سامانه وزارت راه و شهرسازی تأیید و به بانک معرفی می گردند.
وی اضافه کرد: سقف تسهیلات قابل اعطا در چارچوب طرح نهضت ملی مسکن به منظور راه اندازی واحدهای مسکونی را برای شهر تهران ۴۵۰۰ میلیون ریال، شهرهای بالای یک میلیون نفر جمعیت (مشهد، اصفهان، کرج، شیراز، تبریز، قم، اهواز) ۴۰۰۰ میلیون ریال، سایر مراکز استان ها (با جمعیت کمتر از یک میلیون نفر) ۳۵۰۰ میلیون ریال، سایر شهرها ۳، ۰۰۰ میلیون ریال و برای روستاها ۲، ۵۰۰ میلیون ریال است.
علمداری نرخ سود تسهیلات را بر مبنای نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار (در حال حاضر ۱۸ درصد) عنوان نمود و اظهار داشت: در صورتیکه پرداخت بخشی از سود تسهیلات در چارچوب یارانه (با عرضه تضمین نامه) توسط دولت تضمین شود، اعطای تسهیلات به متقاضیان با نرخ های یارانه ای امکان پذیر خواهد بود.
مدیرعامل راه آهن: رکورد ترانزیت ریلی را شکستیم
سید میعاد صالحی معاون وزیر راه و مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران از شکسته شدن رکورد ۱۰۰ ساله تاریخ صنعت ریلی ایران با عبور ۱.۷ میلیون تن بار ترانزیتی از شبکه ریلی ایران طی ۱۱ ماهه سال جاری اطلاع داد.
سازمان راهداری: شرکتهای حمل و نقل جاده ای ملزم به شفاف سازی گردش مالی خود شدند
غلامحسین دغاغله مدیرکل دفتر حمل کالای سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، اظهار داشت: هر ۴۶۰۰ شرکت حمل و نقلی با اجبار به دریافت کارتخوان متعلق به حساب شرکت، مجبور به شفاف سازی گردش مالی خود شدند.
دغاغله افزود: در جهت شفاف سازی گردش مالی شرکت ها در بخش حمل و نقل کالا بخشنامه ای را ابلاغ کردیم تا شرکت ها دستگاه کارتخوان مورد استفاده خویش را با شماره کد به این دفتر اعلام کنند و دستگاه باید به نام شرکت حمل و نقل باشد.
وی اضافه کرد: پیش از این شکایاتی در خصوص دریافت مبالغ از راه دو دستگاه کارتخوان واصل می شد که بنا به تکلیف سازمان و در جهت برخورد با تخلفات بخشنامه مذکور را در دستور کار قرار دادیم و به استان ها هم ابلاغ کردیم.
مدیرکل دفتر حمل کالای سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای تصریح کرد: در صورت عدم تمکین شرکت ها در بازه زمانی تعیین شده، خدمات شرکت قطع خواهد شد.
معاون مسکن وزارت راه: ثبت نام مجردها در نهضت ملی مسکن تا آخر امسال
محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی مهلت ثبت نام طرح نهضت ملی مسکن برای تمامی متقاضیان واجد شرایط را آخر اسفند ماه سال جاری عنوان و اظهار نمود: سامانه نهضت ملی مسکن برای ثبت نام تمامی گروه ها همچون مردان مجرد بالای ۲۳ سال سن باز است؛ ثبت نام تا ۲۹ اسفند در طرح نهضت ملی مسکن تداوم دارد و پس از آن تحلیل و پالایش اطلاعات متقاضیان ثبت نام شده، تکمیل و نهایی می شود.
ادعاها و پاسخ های زنجیره ای دیوان محاسبات، وزارت راه و سازمان مالیاتی بر سر خانه های خالی
این در حالی است که دیوان محاسبات کشور از درآمد صفر ریالی کشور از محل مالیات بر خانه های خالی و لوکس اطلاع داده بود.
دیوان محاسبات کل کشور در ارزیابی اجرای ۱۰ ماهه قانون بودجه سال ۱۴۰۰ اعلام نمود: مالیات بر «واحدهای مسکونی خالی از سکنه» به سبب تصویب نشدن آیین نامه اجرایی آن، تحقق نیافته است.
در گزارش این نهاد نظارتی آمده: دستور قانون بودجه سال جاری برای «مالیات سالانه واحدهای مسکونی و باغ ویلاهای گران قیمت، فاقد عملکرد بوده است.»
سازمان امور مالیاتی هم در پاسخ به این ادعای دیوان محاسبات اعلام نمود: در ارتباط با مالیات بر واحدهای مسکونی خالی دستورالعمل نحوه محاسبه مالیات مزبور به شماره ۲۰۰/۱۴۰۰/۵۱۷ مورخ ۱۴۰۰/۰۷/۰۶ از جانب سازمان صادر شده و بر همین مبنا سامانه مالیات بر واحدهای مسکونی خالی از سکنه با امکان رجوع سیستمی و پرداخت غیرحضوری مالیات به راه افتاده است.
بر اساس اطلاعات دریافتی از وزارت راه و شهرسازی تعداد ۵۶۸ هزار واحد مسکونی خالی احصاء شد که بالغ بر ۴۸۸ هزار واحد از آنها در شهرهای بالاتر از ۱ ۰۰ هزار نفر جمعیت بوده و مشمول پرداخت مالیات شده است.
مالیات این واحدها محاسبه و در درگاه خدمات الکترونیک سازمان به نشانی My.Tax.gov.ir اطلاع رسانی شده است. حسب بند (۹) دستورالعمل فوق الذکر مالک یا مالکان واحدهای مشمول مالیات، به پرداخت مالیات حداکثر یک ماه بعد از اعلام سازمان مکلفند.
پروانه اصلانی مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی هم از شناسایی یک میلیون و ۳۰۰ هزار خانه خالی در کشور اطلاع داد و اظهار داشت: از هفته آتی پیامک های به مردم درباره خانه های خالیِ در اختیارشان، ارسال خواهد شد.

1400/12/06
13:14:08
5.0 / 5
423
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , خدمات , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لباس نو